Sağlık Bölümü / Adım Adım Sağlık ve Spor ile Sağlıklı Yaşam Forumundan Yüksek Kolestrol Zararlı Mıdır Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Yüksek Kolestrol Zararlı Mıdır

  Reklam
  Yüksek Kolestrol Zararlı Mıdır?
  Kanda kolesterol, yağ-protein karışımı (tıp dilinde lipoprotein) içinde taşınır. Genelde yağ-protein karışımının bir bölümü düşük yoğunlukta (tıp dilinde düşük dansiteli lipoprotein) diğeri yüksek yoğunlukta (yüksek dansiteli lipoprotein) dir. Genelde kandaki kolesterolün % 18 kadarı yüksek yoğunluktaki yağ-protein karışımı içinde taşınır. Kanda, özellikle düşük yoğunluktaki yağ-protein kolesterol karışımı artınca damarların içinde kolesterol birikmesi hızlanır. Damarların cidarında kolesterol birikiminin artmasına; yüksek tansiyon, şişmanlık, hareketsizlik gibi etmenler de etki eder. Damarlarda biriken kolesterollü madde kanın akımım engelleyerek damar sertliğine, dolayısıyla koroner kalp hastalığına neden olabilir.
  Dünyanın bir çok yerinde yapılan araştırmalar, beslenme şekli, kan kolesterol düzeyi ve damar sertliğinden oluşan kalp hastalığından ölüm arasında ilişki olduğunu belirtmektedirler. Kolesterol ve doymuş yağlan çok tüketen Finliler ve Amerikalı¬arda kan kolesterol düzeyleri yüksek, kalp hastalıklarından ölenler çokken, daha çok kolesterol, fakat doymuş yağı az besinlerle beslenen Japonlarda kan kolesterol düzeyleri düşük ve kalp hastalıklarından ölenlerin oranı daha azdır. Yine, temel besinleri balık olan Eskimolar da kolesterolü çok almalarına karşın, doymuş yağı az almaktadırlar. Bu grupta da koroner kalp hastalıklarından ölümlerin daha az olduğu gözlenmiştir.


  Paylaş
  Yüksek Kolestrol Zararlı Mıdır Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kolesterol vücut için faydalıdır.Fakat fazla kolesterol insan sağlına zarar vermektedir.Kalp damarlarını tıkamakta ve sonu kötü olan hastalıklara neden olmaktadır.