Sağlık Bölümü / Adım Adım Sağlık ve Spor ile Sağlıklı Yaşam Forumundan Karalahana Guatr Yapar mı Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Karalahana Guatr Yapar mı

  Reklam
  Karalahana Guatr Yapar mı
  Lahana, kış mevsiminin önemli sebzelerindendir. Genelde üç türü ülkemizde yetiştirilir. Bunlar; beyaz baş lahana, kırmızı baş lahana ve kara lahanadır. Kara lahana daha çok Karadeniz Bölgemizde yetişir.
  Lahana özellikle C vitamini yönünden zengindir. Yenebilen 3 - 4 yaprak kara lahana insanın günlük C vitamini ihtiyacını karşılar.
  Lahana, turp, şalgam gibi sebzelerde guatr yapıcı maddelerin bulunduğu bilinmektedir. Ancak, bu maddelerin daha çok bitkilerin tohumlarında yer aldığı, yenen yaprak ve yumrularında az miktarlarda bulunduğu bildirilmektedir. Günlük normal miktarlarda yenen lahana, turp ve şalgamla alınabilen az miktarlar¬aki guatr yapıcı maddelerin guvatrm oluşmasında önemli etkisi olmadığı araştırıcılar tarafından belirtilmiştir.
  Basit guatr olarak bilinen troid bezinin büyümesinin esas nedeni iyot yetersizliğidir. Genellikle, iyot toprağın yüzey kısımlarında bulunur. Dağlık yörelerde yağmur suları ile toprağın iyotlu kısmı denizlere aktığından, toprakta iyot azalabilmektedir. Buralarda yetişen bitkilerde, o yöre bitkileriyle beslenen hayvanların et, süt ve yumurtalarında da iyot yetersiz bir duruma gelmektedir. Bu yörelerde yaşayan insanlar besinleriyle sürekli az iyot aldıklarından, iyodu kullanarak hormon yapan troid bezi büyümektedir.
  Ülkemizde, lahana, şalgam, turp gibi sebzelerin guatr yapıcı maddelerin yer aldığı tohum kısımları yenmediğinden, guatr oluşumunda bu sebzelerin önemli rolleri olmadığı söylenebilir.


  Paylaş
  Karalahana Guatr Yapar mı Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Guatr hastalığına iyi gelmeyen ve tetikleyen yiyecekler bulunmaktadır.Bunlar arasında kara lahana lahana gibi yiyeceklerin olduğu bilinmektedir.