Sağlık Bölümü / Adım Adım Sağlık ve Spor ile Sağlıklı Yaşam Forumundan El ve Ayak Neden Büyür Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  El ve Ayak Neden Büyür

  Reklam
  El ve Ayak Neden Büyür
  El ve ayak büyümelerine dikkat!
  16 yaşındaki oğlumun elleri ve ayakları bir anda hızla büyemeye başladı. Beni çok tedirgin eden bu durumun sebebi ne olabilir? Suna Ç./Tokat
  Memorial Hastanesi Nöroşirurji Bölümü'nden Prof. Dr. Kadir Tahta, el ve ayak büyümeleri hakkında bilgi verdi: "Gençlerin el ve ayaklarında 20'li yaşlardan sonra aşırı büyümeler oluşursa, ortada anormal bir durum var demektir. Bu büyümelerin derecesi önemlidir. Yüzde ve kafada büyüme de mevcut olabilir. Dilin ağız boşluğuna göre büyük olması nedeniyle ağza sığmaması duruma eşlik edebilir. Ses kalınlaşması da mevcuttur. Ayakkabı numarasının aniden 2-3 numara birden artması da dikkat çekici olabilir. Çok su içme, sık idrara çıkma, ellerde ve vücutta aşırı terleme de görülebilir. Ayrıca görme kayıpları da oluşabilir. Bazı hastalar tek gözleri ile bir cisme bakmadıkları sürece, kendilerinde görme kaybı olduğunu anlayamazlar. Öte yandan elişi yapan bayanlarda, bu büyümelere ilaveten geceleri artan ve uykudan uyandıran bilek ağrıları da görülebilir. Tüm bu belirtileri topladığımız zaman, tüm salgı bezlerinin şefi konumunda olan hipofiz bezine odaklanmak gerekmektedir. Durum basit bir el ve ayak büyümesi olarak algılanmamalı ve hemen hekime başvurulmalıdır. Bu durumun tedavisi mümkündür."

  Krampları hafife almayın!
  Geceleri şiddetli bir krampla uyanıyorum. Ne yapmam gerektiğini bilmiyorum? Bana ne yapmamı tavsiye edersiniz? Meltem K./Mersin
  Pek çok insan zaman zaman adale krampı geçirir ancak bu problemi önemsemez. Suadiye Memorial Tıp Merkezi İç Hastalıkları Bölümü'nden Uz. Dr. Soner Dileklen, adale krampları konusunda bilgi verdi: "Özellikle gece gelen adale krampları rahatsız edicidir. Uykuyu bölen, sık ve şiddetli kramplar hafife alınmamalıdır. Kramp, aslında bir doku spazmıdır. Doku kasılıp, ani ve şiddetli ağrılara yol açar. Bu durum, özellikle uyku sırasında baldır adalelerinde meydana gelir. Fazla yüklenme, incinme, adale zorlanması veya uzun süre aynı pozisyonda kalmak da adale kramplarına yol açabilir. Eğer bacağınıza kramp girdiyse, ayağınızın ucunu dizinize doğru büküp ağrı azalana kadar orada tutun. Kramptan korunmak için susuz kalmaktan sakının, kaslarınızı fazla yormayın ve fiziki çalışmalardan önce ve sonra mutlaka açılma egzersizleri yapın. Sıcak kompres uygulamak veya sıcak suyla banyo yapmak da sizi çok rahatlatacaktır."

  alıntı


  Paylaş
  El ve Ayak Neden Büyür Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Bazı hastalıkların değişik göstergeleri olabilmektedir.El ve ayak büyümesi insanların ergenlik dönemlerinde tamamladıkları bir durumdur.Şayet devam ediyor ve fazla büyüyor ise mutlaka doktora gitmek gerekir.