Sağlık Bölümü / Adım Adım Sağlık ve Spor ile Sağlıklı Yaşam Forumundan Çocuğuma domuz gribini nasıl anlat malıyım Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Çocuğuma domuz gribini nasıl anlat malıyım

  Reklam
  Çocuğuma domuz gribini nasıl anlat malıyım?

  * Soru: Çocuğumun okulu, domuz gribi yüzünden tatil oldu. Ona hastalığın nasıl olduğunu anlatmalı mıyım yoksa önlemlerin alınmasını mı beklemeliyim? E.Y./Kars  Hastalığı anlatarak çocuğa alınması gereken önlemleri sıralamanız tabii ki önemlidir. Ancak çocukların hayal güçlerinin ne kadar kuvvetli olduğunu düşünürsek onlara bu hastalığı anlatırken abartmadan, durumu vahim bir hale getirmeden ve en önemlisi korkutmadan açıklama yapmak önemlidir. Zira çocuğunuza söylediğiniz 'Aman öksürenden hapşırandan kaç! Yanlarına yaklaşma!' tarzındaki ifadeler, çocukta gereksiz kaygıya neden olur. Onu korkutmak yerine domuz gribi olarak bilinen hastalığın, grip hastalığına benzer belirtiler gösterdiğini söyleyin. Öksürürken ağzını kapaması gerektiğini, ellerini 20'ye sayana kadar sabun ile yıkamasını tavsiye edin!

  Ellerini yıkasın!
  Bunu sadece domuz gribinden korunma yolu olarak değil, diğer hastalıklardan korunmanın da önemli bir yolu olarak anlatın. Ayrıca şu an Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı ortak koordinasyon içerisinde okullarda birçok önlem aldı, almaya da devam ediyor. Sizin için önemli olan doğru bilgilere ulaşarak, söylentilerden çok uzmanların fikirlerine değer vermenizdir.


  Paylaş
  Çocuğuma domuz gribini nasıl anlat malıyım Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Gribin biraz daha ağır hali diye anlatabiliriz.Gribin neden olduğu virüslere göre isimler almaktadır.fakat grip artık ağır geçmektedir.Bunu bilelim çok endişe etmeden ama ihmal de etmeden doktora gitmek gerekir.