Sağlık Bölümü / Adım Adım Sağlık ve Spor ile Sağlıklı Yaşam Forumundan Düşük Tansiyon Nedir Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Düşük Tansiyon Nedir

  Reklam
  Düşük Tansiyon Nedir?


  Tıp dilinde hipotansiyon olarak adlandırılan düşük tansiyon, belirli bir düzeye kadar sorun yaratmaz. Tam tersine normalin biraz altında olması kalp-damar hastalıklarından uzak daha sağlıklı bir yaşam sürme nedenidir.
  Düşük tansiyonun sorun olduğu durum, sistolik tansiyonun çok uzun süreler için 70 mm den düşük kalması halleridir. Böyle hallerde şok durumundan söz edilir.


  Düşük tansiyonun en sık rastlanan şekli ortostatik hipotansiyondur. Kişinin oturur veya yatar durumda iken nomal düzeylerde olan tansiyonunun, ayağa kalkılınca düşmesi halidir. Bu durumda bir süre için beyine daha az kan gideceği için geçici olarak denge ve şuur bozuklukları ortaya çıkabilir. Sıvı kayıpları sırasında daha sık görülen bu durum sıvı açığının kapatılmasına rağmen devam ediyorsa veya yüksek tansiyon tedavisi altında olanlarda görülüyorsa bir doktora başvurmak gerekecektir.
  Uzm.Dr. Katip Baş  Paylaş
  Düşük Tansiyon Nedir Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Küçük tansiyon 7 den aşağı olduğu zaman hipotansiyon yada halk dilinde küçük tansiyon olarak bilinmektedir.Büyük tansiyon ise 11 in altına düştüğü zaman yine böyle adlandırılmaktadır.