Sağlık Bölümü / Adım Adım Sağlık ve Spor ile Sağlıklı Yaşam Forumundan Normal tansiyon değerleri nelerdir Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Normal tansiyon değerleri nelerdir

  Reklam
  Normal tansiyon değerleri nelerdir?


  Tıpta genel olarak herkesin bünyesinin farklı olduğunu bilmek gerekir. Bu nedenle herkesin tansiyon ölçüm değerlerinin aynı olması beklenemez. Bu nedenle bir kişide tansiyonun yükselmiş ya da düşmüş olduğundan bahsedebilmek için, herhangi bir şikayetinin ya da hastalığının olmadığı dönemde tansiyonunun zaman zaman ölçülüp değerlerinin bir kenara kaydedilmesi yararlıdır.


  Herkesin tansiyon değerlerinin farklı olduğundan bahsettik ama genel olarak normal kabul edilen sınırları da ihmal etmemek gerekir.


  Yapılan uzun araştırmalar sonucu, yaşın artışıyla küçük değişmeler olmakla beraber sistolik (büyük) tansiyon için 120 ile 140, ya da Türkiye'de yaygın söylendiği gibi 12 ile 14 arası, diastolik (küçük) tansiyon için 70-90 ya da 7-9 arası olması halinde tansiyona bağlı olarak bir sağlık sorunu riski doğmadığı belirlenmiştir.


  Paylaş
  Normal tansiyon değerleri nelerdir Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Büyük tapnsiyon 140 dan fazla olmamalıdır.Küçük tansiyon ise 90 dan büyük olmamalıdır.Yani normal olan 130/80 olmalıdır.Tansiyon her zaman sabit kalmaz.Fakat bir insanın hasta olarak değerlendirilmesi için 7 günlük bir ölçüm yapılması gereklidir.