Yemek Tarifleri ve Soğuk Tatlılar Forumundan tatlılar -Aşure tarifi Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  tatlılar -Aşure tarifi

  Reklam
  Aşure

  Malzemeler:
  1/2 kg buğday
  1 çay fincanı pirinç
  200 gr kuru ceviz
  200 gr kuru fasulye
  100 gr pilav fıstığı
  200 gr nohut
  1 kg toz şeker
  4 adet limon
  200 gr fındık
  50 gr kuş üzümü


  Yapılışı:
  Pirinç ve buğdayı ayıklanıp yıkayın. Tencereye koyup, üzerini üç-dört parmak aşacak kadar su ilave edin, tencerenin kapağını kapatmadan, ateşe koyun. Kanştırarak beş dakika pişirip, ateşten alın. Üzerine de sıkıca bir bez örtüp sıcak bir yerde, bir gece bekletin. Nohut ve fasulyeleri de yumuşayıncaya dek haşlayın. Bekleyip kabarmış olan pirinç ve buğdayları biraz sıcak su ilavesiyle ateşe koyup kapaksız olarak kaynatın. Dibinin tutmamasına özen gösterin, sürekli tahta bir kaşıkla karıştırın. Bir süre sonra altını biraz kısıp, kabuklan soyulmuş nohut ve fasulyeleri katın. Ağır ateşte pişmeye devam ederken, karıştıra karıştıra bir kg şekeri de ilave edin. Ateşten almaya yakın limonları da rendelenip aşureye katın ve bir iki taşım daha kaynatın. Son olarak, arzunuza göre ateşten almadan bir fincan gül suyunu ilave edebilirsiniz. Soğumadan kaselere koyup kaldırın. Fındık ve cevizi kavrup çekin, biraz pilav fıstığını kavurun, kuş üzümünü de ayıklanıp hafifçe çevrin. Bunları ayrı ayrı kaplarla, servis yaparken aşurenin üzerine serpmek için sunabilirsiniz. Ayrıca aşurenin içine kuru bakla, incir, kayısı, kestane gibi malzemeler de koyabilirsiniz.  Paylaş
  tatlılar -Aşure tarifi Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  tarifi cumartesi yayınlayacaktım. Bu cumartesi Aşure günü. Fakat önceden hazırlık yapmak isteyenler olabilir diye bugün yayınlıyayım dedim.

  Aşure tarifini önce Büyük Yemek Kitabına göre yazacaktım. Fakat aşamaları çok karmaşık geldi. Ayrıca portakal, portakal kabuğu, nışasta ve havuç vardı malzemelerinde. Pek içime sinen bir tarif değildi. Bu yüzden 7 senedir yaptığım aşurenin tarifini yazdım. Ayrıca aşureyi cumartesi sabahı yapmayı düşünüyorum. Ben genelde malzemeleri kaynatıp pişmiş bir halde aynı tencereye boşaltma aşamasına gelmeden o şekilde bırakıyorum. Sabah kalkıncada hepsini tekrar ısıtıp (kaynatmıyorum) aynı tenc ereye aktarıp sonraki aşamalarına devam ediyorum. Yani kuru baklagiller ve kuru meyvaları akşamdan hazırlıyorum. Sabahleyinde sadece şekerini karıştırmak ve taze meyvaları katmak kalıyor. Bu şekilde yapmak bana daha pratik geliyor. Hem daha az zamanımı aldığını ve günümü de bu şekilde öldürmediğimi düşünüyorum. Ama tercih sizin tabiiki.

  MALZEMELER;
  1,5 su bardağı aşurelik buğday
  yarım su bardağı nohut
  yarım su bardağı kurufasulye
  yarım su bardağı kuru üzüm
  10-15 adet kuru kayısı
  1 su bardağı yer fıstığı
  7-8 adet kuru incir (ben evdekiler yemediği için tercih etmiyorum)
  1 adet elma
  2 su bardağı şeker
  tuz
  1 su bardağı iri çekilmiş ceviz yada fındık içi
  tarçın
  YAPILIŞI;
  Nohut ve kuru fasulyeyi 1 gece önceden aynı kapta ıslatın. Daha sonra suyunu süzüp, düdüklü tencereye aktarın. Üzerini iki parmak geçecek şekilde soğuk su ilave edip 30-35 dakika kadar kaynatın.
  Buğdayları güzelce yıkadıktan sonra suyunu süzün. Sıcak su ile akşamdan ıslatın. Bir tencereye aktarın. Buğdayların üzerine dört parmak geçecek şekilde soğuk su ile yumuşayana kadar kaynatın.
  Kayısı, üzüm ve inciri güzelce çöplerini ayıklayın ve yıkaın. Kayısılar ı tavla zarı büyüklüğünde doğrayın. Bir tencereye kayısı ve üzümleri aktarın ve bunların üzerlerini iki parmak geçen soğuk su ile 10-15 dakika kadar kaynatın.
  Büyükce bir tencereye kaynatılmış nohut ve fasulyeyi, buğdayı ve kuru meyvaları sularıyla beraber aktarın. Suyu yeterli değilse yeterince kaynamış su ilave edin.( baklagillere sonradan ilave edilen soğuk su sertleştirir.Ben sulu yapyorum. Sebebi aşure piştikten 1 saat kadar sonra katılaşmaya başlıyor. Ayrıca biz sulu seviyoruz.)
  Tencerenin altını orta hararetli ateşe getirin. Kaynamaya başlayınca şekerini ilave edin. Şekerin mikaterını kendi damak zevkinize göre ayarlayabilirdiniz.)10-15 dakika kadar daha kaynatın.
  Altını kapatın. Tavla zarı büyüklüğünde doğranmış elmaları, incirleri ve yer fıstığını ilave edin. Bir çimdik tuz katın ve karıştırın. (koyu kıvamlı bir aşure isteyenler bu noktada 1 su bardağısoğuk su ile inceltilmiş 1 çorba kaşığınışasta ilave edebilirler)
  Tarçın ve cevizi servis tabaklarına koyduktan sonra üzerine serpin. Eğer cevizi tencereye karıştırırsanız aşureniz kararır.  Bereketin tatlı aşı: AŞURE
  Hicri takvime göre Muharrem ayının onuncu günü Aşure Günü'dür. Muharrem ayı boyunca evlerde aşure pişirilmesi de adettendir. Bu yıl, geleneksel Aşure Günü dokuz Şubat'a rastlıyor. Biz de her yıl olduğu gibi bu geleneği yaşatmak adına mutfağımızda aşure pişirdik.
  Aşure
  KAÇ KİŞİLİK: 10
  HAZIRLAMA SÜRESİ: 60 dk
  PİŞME SÜRESİ: 300 ( 5 saat ) dk
  Malzemeler:
  2 su bardağı aşurelik buğday
  1 su bardağı nohut
  5 su bardağı tozşeker
  1 su bardağı kuru fasulye
  15 su bardağı su
  Yarım su bardağı pirinç
  1 su bardağı kuru üzüm
  1 su bardağı küp doğranmış kayısı
  1 su bardağı doğranmış kuru incir
  1 portakal
  Süsleme için:
  1 su bardağı kuş üzümü
  Çekilmiş ceviz içi, Antep fıstığı
  Tarçın, nar taneleri
  Hazırlanışı:
  * Buğday, fasulye, nohut ve üzümü yıkayıp ayrı kaplarda bir gece önceden ıslatın. Ertesi gün buğdayı süzüp büyük bir çelik tencereye alın. 15 su bardağı su ekleyip kaynatın. Üzerinde biriken köpüğü bir kevgirle alıp tencerenin kapağını kapatın ve 30 dakika kaynatın. Fasulye ve nohutu süzüp ayrı kaplarda haşlayın.
  * Pirinci yıkayıp süzün ve buğdaya ilave edin. Buğday taneleri iyice yumuşayıncaya kadar yaklaşık 4.5 saat kısık ateşte arasıra karıştırarak pişirin.
  * Buğdayın suyu un çorbası kıvamına gelmek üzereyken tozşeker, nohut ve kuru fasulyeyi ekleyin. Portakalın kabuğunu ince ince doğrayıp karışıma ekleyin. Kuru üzüm ve kuru kayısıyı ilave edip karıştırın. Birkaç taşım kaynattıktan sonra ateşten alın.
  * Aşure piştikten sonra doğranmış inciri ekleyip karıştırın. Sıcakken kaselere boşaltın. Soğuyunca üzerini ceviz içi, Antep fıstığı, kuş üzümü, tarçın ve nar taneleri ile süsleyerek servis yapın. İsteğe bağlı olarak gülsuyu da serpebilirsiniz. Bereketin tatlı aşı: AŞURE

  Merhaba
  Muharrem ayindayiz. Hemen hepimizin evinde asureler kayniyor.
  Sevgili Figen'in asure tarifini uygulayarak bende asuremi yaptim.
  Resimledim. Sofralarimizda bereket eksik olmasin.
  Zeynep & Figen
  Tarif: ( Figen'e ait)
  malzemeler
  * Yarım kilo aşurelik buğday
  * 250 gr. Nohut
  * 250 gr. Kuru Fasulye
  * 1 Su Bardağı Pirinç
  * 1 Su bardağı Kuru Üzüm
  * 100 gr. Kuru Kayısı
  * 50 gr. Kuşüzümü
  * 2 kg. şeker
  * 1 portakal kabuğu ( iç kısımdaki beyaz kabuğu alınmış)

  üstü için
  * Tarçın
  * Kavrulmuş Susam
  * Ceviz
  * Nar taneleri

  1. Nohut, kuru fasulye, kuru üzüm ve kuru kayısıları akşamdan ıslatalım,
  2. Aşurelik buğdayı beyaz suyu gidene kadar yıkayın. Ve bir gece önceden 15,20 dk. Haşlayın, ocağı kapatıp sabaha kadar demleyin.
  3. Sabah buğdayı pişirmeye başlayın
  4. Pirinci ıslatıp biraz bekletin ve kaynayan buğdaya ekleyip birlikte pişmeye bırakın
  5. Diğer taraftan bakliyatları da ayrı ayrı düdüklü tencerede pişirin
  6. Aşurenin başında durmakta fayda var, sürekli karıştırmanız gerekli. Mümkünse tahta kaşıkla bu işlemi yapın. Ve sürekli sıcak suyunuz hazır olsun, buğdaylar suyu çektikçe sıcak kaynar su eklemeye devam edin
  7. Buğdaylar pişip, suyun kıvamı koyulaşmaya başladığında düdüklüde pişmiş olan bakliyatları aşureye ekleyebiliriz,
  8. Hepsi özleşmeye başlayınca, kuru üzüm, kuş üzümü, küp kesilmiş kayısıları, karanfil ve portakal kabuklarını ekleyip pişirmeye devam edelim.
  9. Hemen ardından şekeri ilave edip eriyene kadar tencerenin başından ayrılmayalım,
  10. Şekeri ekledikten yaklaşık 20 -30 dk. Daha kaynattıktan sonra kıvamını almış oluyor, ocağımızı kapatıp aşurenin soğumasını bekleyebiliriz.

  Süsleme tercihinize kalmış. Ben önce tarçın serpiyorum ve üstüne kavrulmuş susam, ceviz, varsa fındık kırığı ilave ediyorum. Ve nar taneleri.

  Bazı notlarım;
  * Buğdayı geceden kaynatıp, sabaha bekletirseniz sabah buğdaylar şişmiş olacaktır ve daha kısa sürede pişip lokum gibi olacaktır,
  * Buğday pişerken üzerinde oluşan kefini almalısınız,
  * Şekeri pişme işleminin sonlarına doğru ilave etmelisiniz, zira şekeri erken eklerseniz buğdayınız sertleşir ve pişme süresi uzar,
  * Ben aşureye un veya nişasta eklemiyorum, pirinç ve buğdayın kendi içindeki nişasta yeterli geliyor kıvam için, burada eklediğiniz suyun ölçüsü önemli, göz kararı ayarlamak gerekli ve mutlaka sıcak su hazır olsun,
  * İçine incir ekleyecekseniz şayet kaynarken değil servis sırasında kâsenin dibine önce incirleri 3. 3
  asure-tarifi.jpg

  aşure tarifi