Mumine.com ve Sizden Gelen Sorular Forumundan Süreleri Bilmeyen Kişi Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Süreleri Bilmeyen Kişi

  Reklam
  selamun aleyküm bilmediğim sureleri kağıda yazıp sandelyeye bağlasam namazda bakarak okusam olurmu?belki okuya okuya ezberlerim.


  Paylaş
  Süreleri Bilmeyen Kişi Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  ve aleykumusselam sevgii
  Hanefii fıkhının muteber görüşüne göre
  namaz içerisinde bir yere yazılı ayetleri okumak namaz içinde
  başka bir işle uğraşıldığından yani ameli kesir olduğundan
  namazı bozuyor,Şafii'de ise namaz bozulmasada mekruh sayılmıştır
  namaz sureleri kısa surelerdir ve ezberlenmesi okadar da zor değil
  ezberlemeye çabalasan Rabbim yardımcın olur,sandalyeye bağlamaktansa
  kısa sureleri ezberlemen daha makbuldür,peygamberimiz (s.a.v)
  kalbinde Kur'an'dan bir şey olmayan kişi harap eve benzer buyurmuştur
  konu ile ilgili bilgileri okuyabilirsin kardeşim...

  ---------------


  Namaz kılarken bir şeye bakarak okumak namazı bozar. Bu bakımdan ezbere okuması gerekir.

  Namazı eda etmek için Kuranı Kerimden üç kısa ayet veya üç kısa ayet uzunluğunda bir uzun ayet okumak yeterlidir. Ancak Namazda Fatihayı okumak ve Fatihanın ardından üç kısa ayet veya bir uzun ayet okumak ise vacip görülmüştür. Bu bakımdan hiç ezber bilmiyorsa bir ayet ezberler ve bununla namazını kılar. En kısa zamanda da Fatihayı ezberlemeye çalışır.
  Namazda kıraet: Namaz kılanın kendisi işitebilecek derecede dili ile harfleri belirterek Kur'an-ı Kerîm ayetlerinden bir mikdar okunması, namazın bir rüknü olarak farzdır. Kendisi duyamayacak kadar bir sesle okuyuş kıraet değildir. Ancak imama uyan kimse bu kıraetten müstesnadır, bu kimse Kur'an okumaz. İleride açıklanacaktır.

  Vitrin ve nafile namazların bütün rekatlarında, iki rekatlı farzların her iki rekatında kıraet farzdır. Fakat dört rekatlı farz namazlarda üç rekatlı farz namazda, tayin yapılmaksızın yalnız iki rekatlarında kıraet farzdır. Ancak kıraetin ilk iki rekatta yapılması vacib görülmüştür. Bunun için ilk iki rekatta kıraatin kasden terk edilmesi mekruhtur.

  Yanılarak terk edilmesi de sehiv (yanılma) secdesi yapılmasını gerektirir. Farzların diğer rekatlarında Fatiha okunması, sahih kabul edilen görüşe göre vacibdir. Yanılarak Fatiha'nin terk edilmesi de sehiv secdesini gerektirir.

  Fakat diğer rivayetlere göre, farzların son üçüncü ve dördüncü rekatlarında kıraet caiz olduğu gibi tesbihde bulunmak veya üç tesbih mikdarı susmak da caizdir. Ancak Kur'an okumak daha faziletlidir. Fatiha okumak da sünnettir.

  Namazda kıraetin farz olan mikdarına gelince: İmam Azam'a göre bu farz olan mikdar, kıraat farz olan her rekatta, ayet kısa dahi olsa, en az bir ayettir. Bu mikdar Kur'an okundu mu, bu farz yerine getirilmiş olur. Fakat iki İmama ve İmam Azam'dan diğer bir rivayete göre, bu mikdar üç kısa ayet veya en az üç kısa ayet mikdarı olacak kadar uzun bir ayettir. İhtiyata uygun olan da budur.

  Bir harften veya bir kelimeden ibaret olan "Nun" ve "Müdhammetân" ayetlerinin okunması, sahih olan görüşe göre, ittifakla yeterli olmaz. Çünkü bu mikdar kıraet sayılmaz.

  Bir ayet-i kerîmeden başkasını okumaya gücü yetmeyen kimse, o ayet-i kerîmeyi İmam Azam'a göre bir rekatta bir defa okur, üç kez okumaz. İki imama göre, üç kez tekrarlar. Fakat üç ayet okumaya gücü yeten kimsenin bir ayeti üç kez tekrarlaması iki İmama göre de caiz değildir.

  "Ayetü'l-Kürsî" gibi uzun bir ayetten bir kısmını bir rekatta, diğer kısmınıda diğer rekatta okumak, sahih olan görüşe göre, yeterli olur; çünkü bunlar üçer kısa ayete denk olmuş bulunur.

  Sorularla İslamiyet