Mumine.com ve Sizden Gelen Sorular Forumundan Çok abartılı olmayan topuz tesetture uygun mudur? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Çok abartılı olmayan topuz tesetture uygun mudur?

  Reklam
  selamun aleykum
  size ciddi manada bir soru sormak istiyorum cevap verirseniz çok sevinirim. Ben tesettürlü olduğuma inanıyorum. Başımı örtüyorum, pantolon değil etek giyiyorum, boynumun ve bileklerimin görünmemesi için daha fazla çaba harcıyorum, kısa etek giymiyorum, ince ten rengi çorap giymiyorum, dar kıyafetler giymiyorum ama şu eşarbın aldına yaptığım topuzu da bırakamıyorum. Çok abartılı olduğunu düşünmüyorum başımın hizasını geçmemesine ve büyük olmamasına dikkat ediyorum ama yinede bu şekilde olmasıda deve hörgücü kategorisine girer mi? Merak ediyorum cevaplarsanız sevinirim..


  Paylaş
  Çok abartılı olmayan topuz tesetture uygun mudur? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Cahiliye devrinde başörtüsü vardı. Ancak enselerine bağlar ve arkaya bırakırlardı. Yakaları önden açılır, gerdanları ve boyunları görünürdü. İşte bu durumu düzeltmek için ayeti kerimede Allah Teala,

  “Başörtülerini yakalarının üzerine vursunlar...”buyurmuştur.

  Bu örtünün şekli ve biçimi ise önce açık yer kalmayacak şekilde başı, boyun ve gerdanlığı örtmektir. Sonra da ince ve çekici olmayan bir örtüyü kullanmaktır. Mutlaka şu ölçüde ve şöyle olmalıdır demek doğru değildir. (bk. Elmalılı, Hak Dini, Nur Suresi 31. ayetin tefsiri.)


  Buna göre başörtüsünü yakaların üzerinden örtmenin hikmeti; boyun, gerdan ve göğsün örtülmesini sağlamaktır. Bu zamandaki kadın giyiminde başörtüsü pardesünün veya üst elbisenin içine konduğunda boyun ve gerdan örtülmüş olmaktadır. Bu örtünme sağlandığına göre başörtüsünü bu şekilde bağlamak caizdir. Önemli olan, İslama uygun olarak tesettürün sağlanmasıdır.

  Ancak saçları tepeye toplayıp deve hörgücü gibi yapmak sakıncalıdır.

  Müslüman bir hanımın başını kapatması hem Allah'ın hem de Peygamber (asm)'in emridir. Yani yüz kısmı açık kalacak şekilde başın kalan kısmını, boyun ve göğüsleri örtmek farz-ı ayındır; açmak ise bir farzın terki sayıldığından haramdır.

  Kadının taktığı başörtüsü altını gösterecek kadar ince olmamalıdır. İnce olan başörtüsü ile örtünme sağlanmış olmaz. Ayrıca insanların dikkatini çekecek şekilde açık renkli ve gösterişli başörtüsünden uzak durulmalıdır. Böyle bir başörtüsünün bir mahzuru yoktur denilemez.

  Sadece baş örtüsünde değil kadının diğer dış elbiselerinde de cazip renkli kumaşlar kullanılmamalıdır. Eğer üstten örtülecek örtünün kendisi ziynet sayılabilecek renk ve görünüşte olursa ona tam örtü denilemez.

  Ahzab suresi 33. ayetinde mealen şöyle buyruluyor:

  "Vakarla evinizde oturun. Önceki Cahiliye kadınlarının kırıla döküle, süslerini göstererek (teberrüc) yürüyüşleri gibi yürümeyin."

  Ayette geçen teberrüc kelimesi; Zemahşeri'ye göre; "Genelde; gizlenmesi gereken şeyleri açmada çaba sarf etme, özelde ise; kadınların ziynetlerini ve güzelliklerini açıp yabancı erkeklere göstermesidir."

  İmam Suyuti; "Kadının endamlı endamlı yürümesi, başörtüsünü bağlamadan başına atıp kadınların tabii ve yapay güzelliklerini ve çekiciliklerini uygun olmayan yerlerde sergilemeleri, süs ve eylemleriyle kendilerinden yararlanma hakkı olmayanların dikkatini ve ilgilerini çekmeleridir." der.

  Alusi ise; "Bana göre zamanımızda müreffeh kadınların evlerinden çıkarken üstlük olarak örtündükleri örtülerde yabancıya gösterilmemesi gereken ziynet kabilindendir. Çünkü bunlar rengarenk çekici giysilerdir." açıklamasını yapar.

  Buna göre kadınların örtüye dikkat ettikleri gibi, onun bir süs eşyası gibi olmamasına da dikkat etmeleri gerekir.

  Saçları Tepeye Toplayıp Deve Hörgücü Gibi Yapmak:

  Konuyla ilgili Hadis-i Şeriflerde "deve hörgücü gibi saçları bağlamanın uygun olmadığı" açıkça ifade edilmiştir.
  (bk. Müslim, Libas 125)

  Kadınların başlarının deve hörgüçlerine benzetilmesi çeşitli bağ ve sargılarla sararak onları büyüttükleri içindir. Saçların deve hörgücüne benzetilmesi saçların açık veya kapalı olarak toplanıp yüksekçe bağlanması şeklinde de anlaşılabilir. Açık olarak yapanlar daha büyük günah işlemekle beraber kapalı olanların da dikkat etmesi gerekir.


  Aşırı süslü, şeffaf, göz alıcı renkte ve yaldızlı başörtüsü: Örtünmenin hedefi "dikkat çekmemek" olduğu halde, bu tür başörtüler dikkatleri üzerine toplamaktadır. Şeffaf olanlar, içini göstererek hadislere açık bir muhalefet teşkil etmektedir.

  Boynu ve -baştan arkaya kayarak- saçı tam örtmeyen başörtüsü: Yalnız çene altından veya enseden bir düğüm atılınca, boyun açık kalmakta ve âyette geçen "başörtülerini yakalarının üzerine koysunlar." emri terk edilmektedir. Altına tülbent takılmayan ve sağlam bağlanmayan ince başörtüleri de saçın bir bölümünü açıkta bırakmakta ve Rabbimizin emri ihlâl edilmiş olmaktadır.

  Allah Teala (c.c) yarattığı kişilerin fıtratını (yaratılışını) en iyi şekilde bildiği için, hanımların fıtratında da cekici yönlerinden dolayı, onlara cekici olan âzalarını örtmelerini emretmektedir. Bu konuda hem Kur’an-ı Kerim'deki hem de Resulüllah (asm)’in sünnetindeki hükümler açıktır ve bu emirler örtünmenin farz olduğu hükmünü ortaya koymaktadır. Bu konuda bütün mezhep imamları, fıkıhcılar, hadisciler ve tefsirciler ittifak etmişlerdir.

  Resulüllah (asm) Müslüman hanımları ve aile reislerini uyarıyor. Tesettüre uygun olmayan giyim, tavır ve hareketlerin cennetten mahrum olmaya ve cehennem azabına neden olacağı unutulmamalıdır. Kısa dünya hayatı ve nefsimizin istekleri için ebedi hayatımızı tehlikeye atmak asla doğru değildir.

  Tabi ki bunlar tövbe edildiği takdirde değişecektir. Allah tövbe edenlerin tövbelerini kabul edicidir. Allah yitiğini bulan insanın sevinmesinden daha çok günah işleyen kulunun tövbe etmesinden hoşnut olur. Öyleyse açılma gibi bir hataya düşen insanlar tövbe edip Allah’a dönsünler, Allah’ın emirlerine uygun bir şekilde hem örtünüp hemde gereği gibi ibadetlerini yapsınlar ki böylece Allah’ın cennetine erip cemaline kavuşabilsinler. Aksi halde Allah (c.c) Kur’an'ın emir ve yasaklarına uymayanlara soruyor: “Siz nereye gidiyorsunuz.” (Tekvir,81/26)
  Evet hep birlikte kendi kendimize soralım “Biz nereye gidiyoruz?.."
  Bu ikazları dikkate alarak hareket etmenin daha faydalı olacağını düşünüyoruz.

  Sorularla İslamiyet 3. 3
  Kayıtsız Üye
  merhabalar,size bir soru sormak istiyorum cevaplarsanız çok mutlu olacağım şimdi ben 15 yaşındayım 1 ay önce kapandım ne kadar söylemesi doğru ama açıkken çok güzeldim kapanınca kendimi sınırlamış gibi hissediyorum ama özgüvenim kayboldu kapanınca ayrıca topuz tokasıyla kafamın hizasnda topuz da yapıyorum Allah a şükür namazımı kılıyorum eğer topuz yapıp cennete giremeyeceksek benim kapanmamımın ve namaz kılmamın anlamı ne oluyor gerçekten içimde bu konuyla ilgili çok savaş veriyorum içim sıkılıyor lütfen beni aydınlatın 4. 4
  Kardeş sen kapanınca şeytan çılgına döndü ve seni çirkin görünüyor deyip başını açtırmaya çalışıyor. Sen Allah katında kapalı daha değerlisin onu düşün ve şeytana aldanıp açılma.
  Topuz meselesi ise baş açma yanında çerez kalır, topuz yapıp dikkat çekme elbette 5. 5
  Kayıtsız Üye
  Selamun Aleykum sizlere bir sorum olacak 23 yaşındayım başörtülüyüm ancak pantolon tunik giyiniyorum pardösü,ferace vs. giymiyorum namazlarımı da çok şükür tam kılıyorum.Hafız olmaya karar verdim ancak giyimimden dolayı çekiniyorum pardösü,etek giymediğim halde hafız olsam günah mıdır?Hafızlığım kabul olur mu pantolon tunikle?(tuniklerim diz ve aşağısı boyutlarda pantolonum dA dar paça) lütfen yadırgamadan samimi ve doğru yanıtlar verir misiniz? Şimdiden Allah razı olsun. 6. 6
  Hafızlıktan önce örtülerini güzelleştirsen yani erkeklerin dikkatini çekmeyeceği kıyafetler giysen KURAN RUHUNA daha uygun olur 7. 7
  Selma Atman
  Hocam merhabalar.Ben yeni tesettüre girmek istiyorum.Pek de bir bilgim yok.Baş hizasında yani kafatasını geçmeyen topuz yapmak caiz midir?Şimdiden teşekkür ederim 8. 8
  Merhaba. Allah mübarek eylesin. Başın üstünde topuz yapmak haramdır. Başın arka kısmında normal saçları toplamak caizdir. Özel olarak topuz yapılmamalıdır. Tesettür, cazibeyi gizleyen olmalıdır, dikkat çekici olmamalıdır. 9. 9
  SEVGİ
  Esselamü Aleyküm ve rahmetullahi ve berekatühü hocam. benim size bir sorum olacak cevaplarsanız gerçekten çok mutlu olurum.ben kapalı bir bayanım ama tunik ve pantolon giyiyorum ama pantolon derken dar değil bol ispanyollar oluyor onlardan giyiyorum bazı hocalar diyor işte çarşiya vs giderken cilbabınızı giyin. ama bazı hocalar var altına bol pantolon giyilirse caiz olur diyor sizin görüşünüz nedir hocam .şimdiden Allah razı olsun. Hayırlı akşamlar 10. 10
  ve aleykumusselam ve rahmetullahi ve berekatuh
  Tavsiyemiz ferace gibi hafif ve dikkat çekmeyen elbise giymenizdir.baş hizasında topuz yapmak günah mı,  topuz yapmak gunahmi,  topuz yapmak günah mı,  topuz yapmak günahmı,  kafa hizasında topuz yapmak günah mı,  kadin topuzu kafa hizasinda olabilirmi,  topuz tokası günah mı