Mumine.com ve Sizden Gelen Sorular Forumundan Erikle ilgili neler yapılabilir? hangi yiyecekler erikle yapılabilir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Erikle ilgili neler yapılabilir? hangi yiyecekler erikle yapılabilir?

  Reklam
  evimizde çok miktarda erik var kırmızı erik ve sarı erik bunlarla ilgili neler yapılabilir? marmelat komposto pestil kurutma vb dışında bildiğiniz öneriler var mı? erikten ne olur yani?erikle yapılabilecek bilumum yemek pasta börek ama en önemlisi kışlığa hazırlamaya neler olabilir?


  Paylaş
  Erikle ilgili neler yapılabilir? hangi yiyecekler erikle yapılabilir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  FAZLA BİLGİM YOK AMA BİR KAÇ ALINTI YAPABİLİRİM

  Erik ve Eriğin Faydaları

  .

  .  ERİK: A, C ve B grubu vitaminleri ile potasyum, magnezyum, fosfor ve demir mineralleri açısından zengin bir meyvedir..

  Eriğin Faydaları: Erik vücuda güç ve enerji verir. Beden ve zihin yorgunluğunu giderir. Sinirleri sakinleştirir. Kansızlığa iyi gelir. Erik sindirim sistemine de faydalıdır. İştah açıcıdır. Hazmı kolaylaştırır. İdrar söktürücüdür ve kabızlığı giderir. Vücuttaki zararlı maddeleri dışarı atmaya yardımcı olarak böbrekleri dinlendirir. Romatizmaya iyi gelir. Östrojen seviyesini dengelediği için özellikle Menopoz dönemindeki kadınlar için faydalıdır..

  Erik Nasıl Kullanılır? Erik yaş olarak yenebileceği gibi kurutularak, komposto yapılarak ya da suyu çıkarılarak da kullanılabilir. Komposto olarak yenirse bağırsakları çalıştırarak kabızlığa çok iyi gelir. Erik çekirdekleri bağırsak solucanlarını düşürmekte faydalıdır. Erik yaprakları kaynatılıp suyu ile gargara yapılırsa bademcik ve boğaz iltihaplarına iyi gelir. Kuru erik barındırdığı bol miktarda A vitamini ile cilde çok yararlıdır. Eriğin çekirdekleri çıkarılıp püre haline getirildikten sonra makyaj çıkarıcı olarak yüzü temizlemekte kullanılabilir.erikten neler yapılabilir,  erikten neler yapılır,  erikle ne yapabilirim,  kırmızı erikten neler yapılır,  sarı erikten neler yapılır,  erikle neler yapılır,  erikten ne yapılır