Mumine.com ve Sizden Gelen Sorular Forumundan şeytandan çok korkuyorum bana zarar verirse diye kafayı yiycem Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  şeytandan çok korkuyorum bana zarar verirse diye kafayı yiycem

  Reklam
  ben ünlülerin şarkılarını dinlemeyi çok seviyorum lady gaga rihanna gibi yabancı ünlüler ama youtube da bişey gördüm bunlar şarkılarda bilinça ltına mesaj gönderiyolarmış şeytana tapıyorlarmış bizi etkiliyolarmış klipte gizli şeytan figürleri illumanti diyorlar buna çok taktım ben buna ben de etkilenirsem şeytan bana zarar verirse diye düşünüp duruyorum psikolojim bozuldu namaz kılarken namazın özel şeytanı varmış ondan dolayı aklıma geliyo şeytan bana bişey yaparsa diye korkuyorum kılmaya şeytanndan çok korktum bu şeytanın bize nasıl ve ne gibi zararları olur? dini bilgim zayıf bu kadar korkmama değer mi adam gibi biri bana şeytanın zararlarını ve korunma yollarını yazabilir mi çok taktım psikolojim bozuldu
  ben o şarkıcıların şarkılarını dinlemeyi seviyorum ama dinleersem şeytan bana bişey ypar mı?
  burda tek göz üçgen gibi sembolleri varmış bizim bilinçaltımızı hedef alıp müslümanlığımızı bozmaya çalışıyorlarmış ben bu şarkıları seviyorum ama korkuyorum dinlemek istiyorum ama şeytan baana bişey yapar mı diye çok korkuyorum ve taktım psikolojim bozuldu napcam ben yardım edin bacılarım bana


  Paylaş
  şeytandan çok korkuyorum bana zarar verirse diye kafayı yiycem Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Müzik ve çalgı aletleri hakkında dinimizin hükümleri nelerdir?
  Soru
  Çevremden sürekli Def hariç tüm çalgı aletleri haramdır şeklinde duyumlar alıyorum. Oysaki yıllardır yönlendirme yanlış olmadığı ve gereksiz vakit harcatmadığı sürece zararı olmadığına inanırdım. Ayrıca birkaç senedir Ney üflemeye çalışıyor ayrıca Ülkemizde artan saçma sapan türdeki şarkıların yerine Güzel şeylere yönlendiren kültürümüzü anlatan türden eserlerin artmasını istiyorum. Sitenizden birkaç yazı aldım ancak elimde delil olarak sunacağım Hadis, ayet veya fıkıh kitaplarından kaynaklar sunamıyorum. İnandıramıyorum zirâ.  Dinimizin müzik dinleme konusundaki ölçüsü hakkında bilgi için tıklayınız.  İslâm Dini, Peygamber Efendimizin (A.S.) Sünnetine uygun eğlenmeyi ve çalgıyı haram kılmamıştır. Çünkü insanın bazen bu gibi şeylere de ihtiyacı vardır. Dinî musikî ruhun gıdasıdır. İlahîler bu cümledendir. Halk arasında «Musikî ruhun gıdasıdır» sözü meşru ölçüler içinde düşünülürse, bir bakıma doğrudur.

  Ancak hangi ölçülerdeki musikî, müzik ve çalgılar mubahtır? Bunun için konulan genel kaide nelerdir? İslâm'ın bu husustaki koymuş olduğu genel anlamda ölçüleri şöyle sıralayabiliriz.

  — Şehveti tahrik edici, ahlâk bozucu her türlü saz ve çalgı,

  — Kadın - erkek karışık bir şekilde toplanıp herhangi bir çalgı çalmak,

  — Kadınları sahneye çıkarıp şarkı - türkü söyletmek, şantözlük yaptırmak,

  —Toplum yapısında çalışma, ibâdet ve düşünme ruhunu öldüren, insanı havaî şeylere itip zamanı boşa harcamayı aşılayan her türlü eğlence ve çalgı haramdır.

  Bunun dışında mubah olan musiki ve çalgılar :

  — Kafayı dinlendiren musiki; ruha gıda veren dinî musiki,

  — Allah'ı, âhireti ve sorumluluğu hatırlatan veya vatan ve millet aşkını uyandıran, kahramanlık ruhunu aşılayan her türlü şarkı, türkü ve çalgı.

  — Ahlâkî kurallara bağlı kalınarak kadınların kendi aralarında eğlenip çalgı çalmaları, şarkı ve türkü söylemeleri,

  — Ayni ölçüler içinde erkeklerin kendi aralarında bu kabil eğlence tertiplemeleri -ibâdet ve çalışmayı engellemediği sürece- mubahtır.

  Bunun için fukaha genel anlamda şu hükmü koymuşlardır :

  Söylenen şarkı - türkü ve şiirler ahlâk bozucu, ilâhî sınırları aşıcı ve şehveti gayr-i meşru yola itici olmadığı takdirde mekruh değildir. İçki, kadın ve benzeri şeyleri över mahiyette ise, mekruhtur. (El-Muhit - Radiyüddin Serahsî)

  Düğünlerde Tef, Darbuka ve Benzeri Aletleri Çalmak:

  Düğün ve derneklerde bu kabil âletleri çalmaya cevaz verilmiştir. Nitekim. Peygamber (A.S.) Efendimiz zamanında bayram günleri kadınların biraraya gelip bu tür çalgı çalıp eğlendikleri sahih rivayetlerle sabit olmuştur. Hattâ bir bayram günü Hz. Âişe Validemizin evinde kadınlar toplanıp tef çalıp eğlenirlerken Resûlüllah (A.S.) Efendimiz içeri girmiş, onlara bir şey demeden çekilip bir köşede uzanarak uyumak istemişti. Tam bu sırada Ebûbekir Sıddık içeri giriyor ve çalgı seslerini işitince üzülüyor, onları azarlayarak «Peygamber Efendimizin huzurunda caz ve sazın yeri mi olur?» diye uyarıda bulunuyor. Bunun üzerine Efendimiz yüzünün üstündeki örtüyü kaldırarak, «Ya Ebabekir! Herkesin bir bayramı var, onda eğlenirler, vazgeç bunlar da kendi bayramlarında eğlensinler.» buyurarak bunun bir aşırılık olmadığını belirtiyor.

  Efendimiz Mekke'den Medine'ye hicret edip Medine'ye girerken coşkun bir tezahüratla karşılandı, bunların arasında neşide söyleyen kızlar ve kadınlar da. bulunuyordu. Efendimiz onların bu davranışını o gün için yadırgamadı. Sonraları, kadınların erkekler arasında neşide, (şarkı ve türkü) söylemelerini yasakladı.

  Aşırı şekilde çalıp oynamak ise mekruh kabul edilmiştir. İmam Ebû Yusuf bu görüştedir. (El-Muhit - Radiyüddin Serahsi)

  Hızanetü'l-Müftîn adlı eserde bu konuya temas edilerek deniliyor ki: «Bayram ve benzeri günlerde tef ve benzeri şeyleri çalmakta dinen bir sakınca yoktur.»

  Kaynak: Celal Yıldırım, Kaynaklarıyla İslam Fıkhı  Çalgı aletleri kullanmak ve şarkı söylemek konusunda detaylı bilgi almak için tıklayınız.  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyetnamaz kılarken şeytan ne yapar,  şeytandan korkuyorum,  namaz kılarken korkuyorum