Mumine.com ve Sizden Gelen Sorular Forumundan Bebeğime ne ismi koysam Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Bebeğime ne ismi koysam

  Reklam
  Hamileyim tatlı bir heycan var içimde ...kızımmı olacak oğlummu bilmiyorum allah hayırlı evlat nasip etsin ama şimdiden ne isim koysam diye başladım düşünmeye....


  Paylaş
  Bebeğime ne ismi koysam Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  anlamı güzel bir isim olmalıdır

  konu ilgili yere taşındı


  Çocuklara isim verirken nelere dikkat etmek gerekir?
  Yeni doğan çocuğa kısa bir süre içinde güzel bir isim koymak anne ve babaların en önemli görevlerindendir. Çocuğa konulan isim hem bu dünyada hem de ahirette geçerlidir. Rasulullah (sav) sadece çocukların değil, büyük insanların ismiyle dahi ilgilenmiştir. Kötü bulduğu bazı isimleri değiştirme yoluna gitmiştir. Yine konulması gereken güzel isimler hakkında bilgiler vermiş, zaman zaman bizzat kendileri çocuklara isimler vermiştir.

  Rasulullah (sav) güzel isim koymanın önemini şöyle açıklıyor: “Sizler kıyamet günü isimlerinizle ve babalarınızın isimleriyle çağrılacaksınız. Öyleyse isimlerinizi güzel yapın.” (1)

  Bu çağırma işlemini Allah'ın görevlendirdiği bir melek Allahın izniyle yapacaktır. Hiç kimse kıyamet günü Allah (c.c.)’ın hoşlanmayacağı isimle O’nun karşısına çıkmak istemez. Öyleyse kötü olan isimlerin çocuklara verilmemesi gerekir.
  Rasulullah (sav)’ın isim konusundaki hassasiyetini daha iyi anlamak için şu hadis-i şerifi de görmek lazım. Yahya bin Said (r.a.) anlatıyor: Hz. Peygamber (sav) bol sütlü bir deve hakkında: “Bunu kim sağacak?” diye sordu. Bir adam ayağa kalkmıştı ki, Rasulullah (sav) adama: “İsmin ne?” diye sordu. Adam: “Mürre (acı)” diyince ona “Otur” dedi. Hz. Peygamber (sav) tekrar: “Bunu kim sağacak?” diye sordu. Bir başkası ayağa kalktı, ben sağacağım diyecekti. Hz. Peygamber (sav) ona da: “İsmin ne?” diye sordu. Adam: “Harb” diyince, ona da: “Otur” dedi. Rasulullah (sav): Bu deveyi bize kim sağacak?” diye sormaya devam etti. Bir adam daha kalktı. Ona da ismini sordu. O da “Ya’iş” (yaşıyor) cevabını alınca ona “Sen sağ” dedi.(2)

  Allahü Azimüsşan’ın has isimleri kullara isim olarak verilmez. Ancak sıfatları isim olarak verilebilir. Mesela; Kerim, Halim, Kadir, gibi kelimeleri insanlara isim olarak vermek caizdir. Ancak bu isimlerin başına bir (Abd) kelimesi ilave ederek söylemek ise pek güzel bir dikkattir. Zira (Abd) kelimesini ilave ederek söylediğiniz takdirde Kerim’i Abdülkerim olarak söylersiniz. Bu takdirde Kerim’in kulu demiş olacağınızdan mana pek güzel bir şekil alır.

  Nitekim Aziz isminin başına da bir (Abd) kelimesi ilave ederek söylediğinizde azizin kulu manasına Abdülaziz demiş olursunuz. Mecburi olmasa da güzel bir hassasiyet olur.

  Rasulullah(sav)’ın açıklamalarına göre en güzel isim olarak adlandırılanlardan bazıları şunlardır: Erkek ismi olarak, Abdullah, Abdurrahman, Muhammed, Peygamberlerin isimleri, Hasan, Hüseyin ve diğer İslam büyüklerinin isimleri tavsiye edilen isimlerdir. Kız isimleri olarak da, Aişe (Ayşe), Fatıma, Zeyneb, Hatice, Cemile, Zehra… gibi isimler güzeldir.

  Mahşerde her çocuk, konan ismiyle çağrılacaktır. Şayet çocuğun ismi kötü manaya gelen gayrimüslim ismi ise, mahşer halkı önünde isminden dolayı utanan çocuk,

  'Allah beni doğuştan Müslüman olarak dünyaya gönderdi, sen neden bana kötü manaya gelen ismi koydun?' diye isim koyandan davacı olacaktır. İsmin manasının böylesine ehemmiyetinden dolayıdır ki, Peygamber'imiz kötü manaya gelen yabancı isimleri iyi manaya gelen Müslüman isimleriyle değiştirme örnekleri vermiştir. Mesela (Uzza putun kulu) manasına gelen (abdu'l-uzza)'yı, Allah'ın kulu manasına gelen (Abdullah) ile değiştirmiştir. Ateş parçası manasına gelen (cemre)'yi de güzel kız manasına gelen (cemileyle) ile, Harp ismini de Hasan'la düzeltmiştir. Demek ki, Müslüman isminden maksat, mananın kötü olmamasıdır.

  Bununla beraber bazen isimlerde mana açık da olmayabiliyor. (Aleyna) gibi. Son zamanlarda çok rastladığımız bu (Aleyna)'nın ne manaya geldiğini pek bilemiyoruz. Çünkü, Kur'an'da geçen (aleyna) isim değildir. Sadece yer aldığı cümlenin içinde (üzerimize) manasına gelmektedir:

  - (Vema aleyna) bizim üzerimize, (illel'belağ) tebliğden başka bir görev yoktur, manasına gelebilen (bizim üzerimize)'yi, cümle içindeki yerinden çekip birine isim olarak verdiğinizde, ne manaya geldiğini anlamak zorlaşmaktadır. Belki de Yasin'deki bu (aleyna)'yı isim olarak seçenler, (bu çocuk bizim üzerimize Allah'ın bir ihsanıdır) demek istemekteler.

  Bir de kızlarımıza verilen Kezban ismi vardır ki, zannederim yanlış anlaşılan isimlerden biri de budur. Kezban'ı hep yalancı manasına anlayanlar, Kur'an'daki (tükezziban) ile karıştırmışlardır. Çoğu kimseler Farsçadaki (ev hanımı) manasına gelen (Kedban)'dan alınma Kezban'ı, Arapçadaki 'yalanlayan' manasına gelen tükezziban'dan alınma sanarak bu isimden hep ürkmüşlerdir.

  Bununla baraber iyi bir anlamı olmasına rağmen yanlış anlaşılacak isimler koymamaya dikkat etmenin faydalı olacağını düşünüyoruz. Bu nedenle kız çocukları için, Büşra, Beyza, Selma, Esma, Ahsen, Rabia, Saliha, Salime, Adile.. gibi kolay seslendirilen, yanlış yazma ve yanlış söyleme ihtimali olmayan tek isimler tercih edilebilir.

  Sözün özü: Ebeveynler yavrularına karşı ilk görevlerini yerine getirirken, gayrimüslim kimliğini çağrıştıran yabancı isim koymaktan kaçınmalı ki, mahşerde koydukları isimlerle çağrılan çocuklarının şikayetine muhatap olmasınlar. Bu konuda elbette bizim gibi düşünmeyenler de olabilir: "Tercih size aittir, kim neye layıksa onu bulur." demekten başka sözümüz olamaz onlara da. Müddessir Sûresi'ndeki ayetin ikazı hepimiz için geçerlidir:

  Ayrıca bir ismin mutlaka Arapça olması şart değildir. Türkçe, Farsça ya da başka bir dilde de olabilir. Önemli olan bu ismin yukarıdaki ölçülere aykırı olmamasıdır.

  -Herkes kendi tercihinin sorumlusudur!

  1- Ebu Davud, Edeb 69
  2- Muvatta, İsti’zan 24
  Sadık Akkiraz, Ahmet Şahin

 3. 3
  Oğlan olursa ahmet sabri düşünüyorum babamla eşimin babasının adı nasıl bilmem şu an bir kızım var adı fatma eslem ...2.ye kızım olursa ne olur bilmiyorum 4. 4
  Bence bir sahabe ismi oldukca hos olabilir 5. 5
  ALLAH analı babalı büyütmek tamamına erdirmek nasip eder inşallah. RBBİM olmayanlarada layık etsin AMİNNNN 6. 6
  Haziran ayında 2 bebek geliyor aile.

  Biri ömer Yağız
  Diğeri Yusuf Çağan

  olAcak İNŞALLAH.

  ÖMER İslam Devleti'nin II. Halifesi Ömer b. Hattab. Dünya durdukça adaletinden dolayı ondan
  bahsedilecek. Cennetle müjdelenmiştir.(RAHMTLİ BABAMIN İSMİ)

  YAĞIZ Esmer. 2. Doru. 3. Yiğit.

  YUSUF Hz. Ya'kub (a.s.)'un oğlu olan peygamber Hz. Yusuf. 2. İbranice; inleyen, ah eden, inilti.

  ÇAĞAN Bayram, şenlik, mutlu gün 7. 7
  Allahım adıyla yaşamayı asip etsi işallah.... 2 gündür içimde bir sıkıtı var hayırdır inşallah saki karımda bebeğim öldü gibi bi,r his doguyor içime karımda şişlik olurdu yumşadı gitti kesi bebeğime bişey oldu diye düşüür oldum 8. 8
  Allah korusun ablacım içine böyle kötü düşünceler gelmesin bebek kötü etkilenir.sen içindeki şüphelei atmak için doktora git istersen 9. 9
  çarşamba güü randevum var ama çarşamba asıl gelir bilmem.... 10. 10
  canını sıkma bacım tevkkül et Rabbim korusun kötü düşüncelerle bebişi üzme.
  benim de kızıma hamileyken olmuştu haftalarca kımıldamamıştı ama şükür birşey olmadı. 11. 11

  Cevap: Bebeğime ne ismi koysam

  inşallah miyalcım...kötü bişey yoktur...


  Muminem Cevap: Bebeğime ne ismi koysam

 12. 12
  dün doktora gittim oğlumuz olacakmış adını ahmet sabri koyacağız 2 dedemizin adı ... 13. 13
  Allah (c.c) tamamına erdirsin kardeşim
  salihlerden eylesin seçtiğiniz isim çok güzel =)
  AHMET-övülmeye değer
  Allah (c.c)a şükreden
  Sabri-Sabreden,dayanıklı
 14. 14
  allah analı babalı büyütsün bende çok istiyorum 4 aydır bi sonuç alamıyorum bana dua edin lütfen rabbim hepinizden razı olsun...kızımın adını ne koysam,  çocuğuma ne isim koysam,  ne isim koysam,  kızıma ne isim koysam,  kızımın ismini ne koysam,  bebeğime ne isim koysam,  bebeğimin ismini ne koysam