Mumine.com ve Sizden Gelen Sorular Forumundan Allahümme salli ala seyyidine ve. Ala ali muhammet ilahisini söylemek? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Allahümme salli ala seyyidine ve. Ala ali muhammet ilahisini söylemek?

  Reklam
  bEN BU İLAHİYİ hemen hemen her akşam kızımı sallarken söylerim ama içinde müzik ezgisi geçtiği için günah sayılır mı kafam karıştı şimdi?


  Paylaş
  Allahümme salli ala seyyidine ve. Ala ali muhammet ilahisini söylemek? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  ALLAHÜMME SALLİ ALA SEYYİDİNA MUHAMMED
  ALLAHÜMME SALLİ ALA SEYYİDİNA MUHAMMED
  ALLAHÜMME SALLİ ALA SEYYİDİNA MUHAMMED
  ALLAHÜMME SALLİ ALA SEYYİDİNA MUHAMMED
  ALLAHÜMME SALLİ ALA SEYYİDİNA MUHAMMED
  ALLAHÜMME SALLİ ALA SEYYİDİNA MUHAMMED
  ALLAHÜMME SALLİ ALA SEYYİDİNA MUHAMMED
  ALLAHÜMME SALLİ ALA SEYYİDİNA MUHAMMED


  CANLAR SANA KURBAN OLSUN EFENDIMMMMMMM

  --Musikî, nifak tevlid edici bir ortam meydana getiren bir şeydir. İnsanın kalbinde nifak tohumlarını yeşerten bir şeydir. Tatlı bir şeydir, kıvrak bir şeydir. Ruhun gıdası derken, bilmem neyin gıdası derken, bakarsın iş kendisini çığırından çıkartır, başka noktalara kadar götürür.

  Bunun tatbikattaki misâline örnek olmak üzere söylüyorum: Kişi önce hafız olur. Sesi güzelse, ondan sonra mevlidhân ve kasidehân olur. Mevlid okuyan, kaside okuyan, bangır bangır bağıran, kubbeleri çın çın çınlatan, toplantıdan toplantıya, mevlidden mevlide gezen, kesesini dolduran bir insan haline gelir. Bu bir düşmedir tabii, büyük bir düşmedir.

  Ondan sonra da, orada da duramaz; şarkıcı olur, bestekâr olur... Ondan sonra orada da duramaz; gazinolarda içkici, ayyaş, sarhoşları eğlendiren bir insan haline geliverir. Bu böyle, çizgi böyle, bu tarafa doğru bayır bir şeydir. "Cızzzt..." diye insanın ayağını kaydırır.


  Mûsikînin uygulanma yerlerinden bazılarına müsaade vardır. Meselâ, Kur'an-ı Kerim'in bir ciddî edâ ile, tertîl ile, makamlı, ahenkli okunması emredilmiştir. Kur'an-ı Kerim nutuk irad eder gibi okunmaz, makam ile okunur. Kendine göre ciddî bir okunuş şekli vardır. Böyle okunmak emrolunmuştur:


  İlâhilerin beste ile okunmasında bir müsaade vardır. Çünkü, onlar insana İslâmî hakikatleri öğretiyor. Peygamber Efendimiz'in sevgisini öğretiyor. Diğer başka güzel şeyleri sevdiriyor. Onlar olabilir.

  --Bazı hocaefendiler makamla ilâhi okumanın caiz olmadığını söylüyorlar; bu konuda bizi aydınlatır mısınız?

  --Peygamber SAS Efendimiz Medine-i Münevvere'ye gelirken, ahali onu ilâhilerle, "Taleal bedru aleynâ min seniyyetül vedâ" diyerek, damların üstünde defler çalarak, neşîdeler okuyarak karşıladılar. Bayramlarda da Peygamber Efendimiz'in hanesine gelen hatunların, neşe alâmeti olarak bizim ilâhi diyebileceğimiz şekillerde şeyleri okudukları rivayet ediliyor.

  Sevinçli zamandır. Söylenilen şeyler güzel şeyler olduktan sonra, uygun olur; mahzuru olmaz. Bütün eski büyüklerimizin, takvâsıyla tanınmış büyük hocaefendilerimizin, büyük erbâb-ı tarikatın ihtiyarı da bu yöndedir.


  Şiirin muhtevâsı güzel olanı memduhtur, içindeki şeyler güzel olan şiir güzeldir; içindeki şeyler kötü olan şiir kötüdür.

  Onun için Peygamber Efendimiz'in özel şairleri vardır ki, düşman şairlerin kötüleyici şiirlerine karşılık, Peygamber Efendimiz'i onlar şiirleriyle korurlardı. Hassan ibn-i Sâbit, Ka'b ibn-i Mâlik el-Ensârî... filân gibi.Hattâ bir şaire de mübarek hırkasını verdiğini biliyoruz.

  İslâm'da bir şeye müsaade varsa, o müsaadeyi tıkamak doğru değildir. Müsaade yoksa; olmayan bir şeyi olsun demek de bid'attir. Ama, Peygamber Efendimiz müsaade etmiş, Peygamber Efendimiz'in çevresinde böyle şeyler yapılagelmiş; sana ne oluyor?.. Sen ondan daha mı takvâ sahibisin?..


  --Yerine göre, musikînin cinsine göre dinlenebilir. Fakat, sesli, içinde sözler bulunan şarkı, türkü gibi şeylerin dinlenmesi haramdır. İlâhi gibi şeyler dinlenebilir. Sadece notalardan ibaret şeyler dinlenebilir. Fakat, bu da belli bir ölçü içinde olur. İnsanın kalbinde nifak uyandırma ihtimali olduğu zikredilir kitaplarda...

  Onun için, daha ziyâde Kur'an okusun, ilme çalışsın daha iyi olur. 3. 3
  ......) yani söylemeyeyim mi gene anlamadım bacı ya...Açık yazsana 4. 4
  burce bacim muzik herturlu haramdir ilahi dede olsa haram dir..calgi aletleri peygamberimiz s.a.v. tarafindan yasaklanmistir..burada onunla ilgili konu atmistim

  http://www.muminem.org/fetvalar/3139...haram-dir.html

  ama sen kendi kendine veya cocuklarina söyledigin zaman sorun olmaz..cunki oturupta enstirumanlarla söyleycek halin yok tek ses olan ilahiler dinlenir muziksiz ee sende okuyabilirsin mahremlerinin yaninda..bunda bir gunah yok ancak bence Kuran dan bildigin sureleri okursan
  yatarken mesela daha efdal bacim..cocuklar Kurani sever böylece..gun icinde ilahide söyleyebilirsin veya muziksiz calabilirsin internetten filan 5. 5
  Burce bacım burda amaç cd çıkarmak değil çocuklarınıza islamı örneklerle sevdirerek öğretmek.Sesinizi nagmahrem duymuyorsa sakınca yoktur.

  Çocukların temiz kalpleri kıymetli bir cevher olup, mum gibi, her şekli alabilir. Küçük iken, hiçbir şekle girmemiştir. Temiz bir toprak gibidir. Temiz toprağa hangi tohum ekilirse, onun mahsulü alınır. Onun için Ağaç yaşken eğilir demişlerdir. Bunun gibi çocuk da neye meylettirilirse, oraya yönelir. Eğer hayrı âdet eder, öğrenirse hayır üzerine büyür. Çocuklara iman, Kur'an ve Allahü teâlânın emirleri öğretilir ve yapmaya alıştırılırsa, din ve dünya saadetine ererler. Bu saadete ana-baba ve hocaları da ortak olur. Eğer bunlar öğretilmez ve alıştırılmaz ise, bedbaht olurlar. Yapacakları her kötülüğün günahı, ana-baba ve hocasına da verilir.

  (Hepiniz, bir sürünün çobanı gibisiniz. Çoban sürüsünü koruduğu gibi, siz de evinizde ve emriniz altında olanları Cehennemden korumalısınız! Onlara Müslümanlığı öğretmezseniz, mesul olursunuz.)


  Terbiyede, bunu yap, şunu yapma demek yerine, örnek olmak gerekir. Bunun için, Lisan-ı hâl, lisan-ı kalden entaktır denmiştir. Yani insanın hâl ve hareketi, sözünden daha etkilidir. Sizde çocuklarınıza örnek olmak için ilahi söylemek yolunu seçmişsiniz.


  Karşı komşum kızına çok basit bir oyuncak almış harflere basıyorsun sesler çıkıyo,dualar çıkıyo.e ye basıyorsun elif, a ya basıyorsun ayın birkaç kolay dua falanda var. Çok hoşuma gitti.Bundan sonra bebek görmelerimde falan mutlaka bu oyuncagı almayı düşünüyorum inşALLAH. 6. 6
  Allah razi olsun ipek bacim cok guzel aciklamis..

  Burce bacim birde benim bir arkadasim var..oda cocuklari kalkinca mutlaka sabah önce kurani kerimi acip karsina cocuklari oturtup mutlaka dinlettiriyordu cocuklar istedikleri seyleri ancak bundan sonra yapabiliyordu oyun oynama gibi ilahi dinleme gibi veya anneyle babayla birseyler yapmak gibi..ve bunu her sabah yapiyordu yatarkende kurani okuyor baslarinda uyuyana kadar..belki sende uygularsin diye paylasayim dedim..
 7. 7
  AYETTELKKÜRSİ VE AMENERRESULİHİ OKUYIRUM ZATEN.Ama daha evvel kızım bana ALLAHI söyle diyor oda tekrarlıyor.allahümme salli ala notaları,  allahümme salli ala seyyidina muhammed notaları,  allahümme salli notaları,  allahümme salli flüt notaları,  allahümme salli ala flüt notaları,  Allahümme salli ala seyyidine ilahi notaları,  allahümme salli ala notası