Mumine.com ve Sizden Gelen Sorular Forumundan Meni hakkında lütfen bilen ablalarım cevap verin Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Meni hakkında lütfen bilen ablalarım cevap verin

  Reklam
  sa benim meni hakkında sorum olacaktı özellikle gusül alırken veya tuvaletteyken şeytan aklıma şehevi şeyler getiriyor ilgilenmemeye çalışıyorum ama bazen böyle durumlarda sadece karnımda bir ağrı hissediyorum her hangi başka bir şey olmadan. bu meni gelişi belirtisi midir bir de böyle durumlarda çamaşırımda bazen miktarı çok olmamakla beraber sarı bazen turumcumsu sarı akıntı görüyorum fakat buna eşlik eden her hangi bir titreme sonrasında gevşeme hali olmuyor zaten tuvalete gittiğimde bunu farkediyorum. aslında biraz önce söylediğim belirtilerin olmaması başka birşey olduğunu söylüyor ama şehevi bir durumdan sonra gelişi beni tereddüte atıyor ve karar veremiyorum.meni gelişi bu kadar kolay mı sadece insan istediğinde gelmez mi?meni gelirken insan vücudunda olan değişiklikleri çok yerden okudum fakat kendi durumuma uyan birşeye rastlamadım dolayısıyla karar veremiyorum.bir de kendim istediğimde meni gelirken olan bütün vücuttaki değişimler oluyor (yani kasılma titreme tarzı) benim yukarıda anlattığım durum sadece ben istemeden şeytan rahatsız ettiğinde oluyor.benim böyle bir durumda guslü yenilemem gerekir mi? bir de bu vesveseyi engelleyemediğim için ne yapmalıyım sonuçta sonunda guslü bozabilecek bir durum olabilir bunu daha önce de yazmıştım ama tek bir kişi cevap vermişti sanırım soru yanlış anlaşılmış bu durumun şehevi bir durumdan sonra oluyor ama dediğim gibi bir titreme falan yok


  Paylaş
  Meni hakkında lütfen bilen ablalarım cevap verin Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Canim sanirim bahsettigin sey mezidir diye tahmin ediyorum. Genellikle idrardan sonra sıvı ,yapıskan ve renksiz olarak akar. Örnegin erkek arkadasinin elini tuttugunda ya da bir sey izlediginde gelir. Mezi insan istediginde gelmez canim, onun baska seyleri var. İnternetten ögrendiklerim bunlar su anlik, yeni bir bilgi bulursam yazarim sana Ayrica mezi guslu gerektirmez. Ama normal abdesti bozar. Umarim yanlisim varsa ablalarim düzeltir Ayrica o sari akinti da iltihaptan ya da mikrop kapmasindan olabilir. Penye ic camasir giy ve sık sık degistir. Bol bol dus al. En kisa zamanda bir doktora görün. 3. 3
  sağol ablacım daha bir şeyler öğrenirsen yaz olur mu bir de daha başka kimsenin yazmaması beni üzdü önemli yazdığım halde diğer konulara baktım bir çok yorum gelmiş ( 4. 4
  Tabi canim Ablalarimizin vakti olmamis gözden kacmistir Görürlerse yazarlar hemen meraklanma Ayrica baska sorun varsa da sor, cekinme canim 5. 5
  selamualeykum sena bacim..sana cvb gelmemesi kimsenin birsey bilmediginden dir..sonucta yalnis bilgi kimse vermek istemez..ben okudum ama bir bilgim olmadigi icin yazmadim ama arastircaktim henuz vaktim olmadi kusura bakma bacim.. 6. 6
  Al canim hatta okudugum kaynaklarda da gecenleri paylasayim.
  Bazen tuvalette küçük idrarı yaptığımda kalan kısımlarıda atıyım diye beklediğimde arasıra meni de geliyor. Gusül almak zorunda mıyım?
  Cevap

  Değerli kardeşimiz;
  Gelen bu sıvı meni değil vedidir.
  Buluğ çağma ermiş kimsenin dört çeşit suyu vardır.
  1- İdrar, 2- Meni, 3- Mezî, 4- Vedî.
  Bunlardan guslü gerektiren yalnız menidir. Meninin üç özelliği vardır:
  1- Sıçrayarak çıkması,
  2- Hazzın hasıl olması.
  3- Yaş iken hamur kokusunu, kuru iken yumurtanın beyaz kısmının kokusunu vermesidir.
  Vedî. idrardan sonra çıkan katı ve beyaz bir sudur. Mezî de beyaz ve ince bir su olup şehvet hissi galebe çaldığı anlarda meydana gelen bir sudur. Binâenaleyh söz konusu “vedi” ve “mezi”den dolayı gusül gerekmez.
  Şehvetten dolayı kadından gelen ıslaklığa ise "kazi" denilmektedir. Bundan dolayı sadece abdest bozulur ancak orucu bozmaz ve gusül gerekmez.
  Guslü Gerektiren Haller:
  1. Cinsel ilişkide bulunmak:Meni gelmese bile erkekle kadının cinsel organları birbirine kavuşursa gusül gerekir.
  Resulullah (s.a.v.) bu konuda şöyle buyurmaktadır: "Kadının ve erkeğin sünnet mahalleri birbirine dokunur da kertik kaybolursa gusül, lazım gelir. "(Buhârî, Gusl 28; Müslim, Hayz 87; Ebu Dâvud, Taharet 84; Nesâî, Taharet 129; Ibn Ma'ce, Taharet 111; Muvatta, Taharet 71)
  2. İhtilam olmak: Erkek veya kadından uyku ya da uyanıklık halindeyken şehvetle meninin çıkması da guslü gerektirir. Resulullah (s.a.v.)'a: "Bir kimse elbisesinde ıslaklık bulsa, ancak ihtilam olduğunu hatırlamasa yıkanması gerekir mi?" diye soruldu. Resulullah (s.a.v.): "Evet gerekir" diye cevapladı. Sonra ihtilam olduğunu görüp de yaşlık göremeyen kimseden soruldu. Resulullah (s.a.v.): "Ona gusül gerekmez" dedi.."(Ebu Dâvud, Taharet 95; Tirmizî, Taharet 82)  Erkeğin hanımı ile oynaşırken, idrar yolundan gelen berrak su. Kadınlarda erkeklerden daha çok görülür. Bu kelime "mezy" ve "meziy" şeklinde de okunabilir. Hatta bazıları "meziyy" şeklinde şeddeli okunmasını daha uygun görmüşlerdir (el-Abâdî, Avnul-Ma'bûd Şerh'u Sünen'i Ebi Dâvud, Medine 1968, I, 354).

  Mezi, meni gibi şehvetle akmaz. Aktığı zaman, insan tarafından hissedilmez. Mezinin akması ile şehvet kesilmez (Ahmed b. Muhammed b. İsmail et-Tahtâvî, Haşiye ula Merakil-Felâh Şerhu Nuril-İzâh, Mısır 1970, s. 80).

  Kur'ân-ı Kerim'de mezi hakkında herhangi bir bilgiye tesadüf edilememesine karşılık ilgili bazı hadisler bu konu ile ilgili açıklayıcı bilgiler verir.

  Mikdâd b. el-Esved'den nakledildiğine göre, Hz. Ali ona şöyle buyurmuş: Ben Hz. Peygamber (s.a.s)'ın damadıyım. Onun için O'ndan utanıyorum. Sen O'ndan sor. Bir adam hanımı ile şakalaşırken idrar yolundan mezi gelirse, ne yapmak gerekir Hz. Mikdâd: bu durumu Hz. Muhammed (s.a.s)'e sordum, aşağıdaki cevâbı verdi, demiş:

  "Herhangi birinizin idrâr yolundan bu şekilde mezi gelirse, avret yerini (zekerini) yıkasın ve namazı için abdest alsın " (İmâm Malik, el-Muvaıta, Tahare, 53; Buharî, Gusl, 13; Müslim, hayz, 4; Ebu Davut, Tahare, 82).

  Rivâyet edildiğine göre, Sehl b. Huzeyf; "benden çok mezi geliyordu ve ben her seferinde gusledip yıkanıyordum" demiş ve bu durumu Hz. Peygamber (s.a.s)'e sorduğunu söylemiş Hz. Peygamber (s.a.s) ona, mezinin guslü gerektirmediğini, yalnız abdesti bozduğunu buyurmuş. Tekrar: "Yâ Resûlâllah, elbiseden mezinin bulaştığı yeri ne yapmak gerekir?" diye sorunca, Rasûlullah (s.a.s), mezinin bulaştığına kanaat getirilen yerlerin su ile silinmesinin yeterli olduğunu açıklamıştır (Ebu Davud, Tahare, 82; Tirmizî, Tahare, 84).

  Hz. Ali, Rasûlullah (s.a.s)'den mezi ile ilgili soru sormuş. O da; "Mezi abdesti ve meni guslü gerektirir" diye buyurmuştur (Tirmizi, Tahare, 83).

  Meziden dolayı gusül yapmak, yıkanmak gerekmez. Ancak mezi abdesti bozar. Bunun için abdesti yenilemek gerekir.

  Hadislerde de işâret edildiği gibi, mezinin bulaştığı yerleri yıkamak icâb eder. Çünkü mezi necistir (İbnul-Humâm, Şerhu Fethil-Kadir, Mısır 1315, I, 46; Vehbe ez-Zuheylî, el Fıkhul-İslâmî ve Edilletuhu, Dımaşk 1989, I, 368).

  Sorularla islamiyet.. Alintidir. 7. 7
  askdamlasi bacim Allah razi olsun..

  sena bacim

  buda benden olsun bununla ilgili konusu olan bir sohbet var 1-4 e kadar buraya linkleri vereyim online dinlersin


  http://www.ebuzerka.com/muhtelif-fik...l-meseleleri-1

  http://www.ebuzerka.com/video-dersle...leleri-2-.html

  http://www.ebuzerka.com/video-dersle...leleri-3-.html

  http://www.ebuzerka.com/video-dersle...eleleri-4.html

  Allahin izniyle sorularina cevab bulursun bu sohebtlerde inshaAllah 8. 8
  Allah razı olsun daha bir şeyler bulursanız yazın lütfen bir de o sohbeti dinleyemedim çünkü internet kotalı siz bana bilgi verirseniz çok iyi olur çok sağolun şimdiden 9. 9
  ...
  O akan mezidir, bu durumda özürlü sayılırsın, bir peçeteyle abdest aralarnda her nmz içün abdest al, ve o peçeteyi de değiştir 10. 10
  Kayıtsız Üye
  Selamün aleyküm, o bahsetmiş olduğunuz sarı lekelenmeler tahrik olduğunuzu ve tahrik sonrasında vajenin ıslanmasından kaynaklı bir olaydır.am öpmek,  avret yerini öpmek,  am opmek,  kadının vajinasını öpmek günahmı,  vajina öpmek günahmı,  kadinin avret yerini opmek caizmi,  vajina öpmek