Mumine.com ve Sizden Gelen Sorular Forumundan İdrar sıkışıklığı ile namaz kılmak mekruhmuş tazelemek mi gerekir abdesti ? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  İdrar sıkışıklığı ile namaz kılmak mekruhmuş tazelemek mi gerekir abdesti ?

  Reklam
  Selamün Aleyküm idrar sıkışıklığı ile namaz kılmak mekruhmuş tazelemek mi gerekir abdesti? ve gaz sıkışıklığı olursa namazda veya onun dışında tazelememiz mi gerek bunlar yapılmazsa günah mı ve mekruhun günahı var ?mı tahrimen mekruh mu ne bir şey vardı günah mı mesela??


  Paylaş
  İdrar sıkışıklığı ile namaz kılmak mekruhmuş tazelemek mi gerekir abdesti ? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Abdesti sıkışık olarak namaz kılmak hakkında bilgi verir misiniz?

  Soru

  Abdesti sıkışık olarak namaz kılmak hakkında bilgi verir misiniz? Sıkışık halde cemaate mi yetişmeli yoksa sıkışıklığı giderip yeniden abdest mi almalı?


  Cevap

  Değerli kardeşimiz;
  Küçük ve büyük abdest sıkıştırırken ve yel zorlarken namaza durmak mekruhtur (harama yakındır). Bunlar, namazda kalb ve zihni meşgul ederek huzura engel olduklarından mekruh sayılmışlardır. Bunlar namaz arasında zorlarsa, namazı bozmalıdır. Cemâat kaçırılacak bile olsa, namazı bozmak efdâldir. Çünkü kerâhetle (ibâdetin sevâbını gideren bir hâlde) namaz kılmaktan ise, sünneti kaçırmak evlâdır. Ancak namaz vaktini veya cenâze namazını kaçırmamak için böyle sıkışık bir hâlde namaz kılmak mekrûh olmaz. (İbn-i Âbidîn)

  Bununla beraber abdeste sıkışık olarak kılınan namaz geçerlidir ve tekrar kılmak gerekmez.

  Ayrıca Mekruh vakitte ve abdest sıkıştırırken de namaz kılmak mekruhtur. İkindi, abdest sıkışık vaziyette mekruh vakit girmeden kılınacak olsa, sıkışık kılındığı için namaz mekruh olur. Abdest alıp kılınacak olunca mekruh vakit girecekse, bu ikisi arasında daha hafif olan tercih edilir. Daha hafif olan ise, ikindinin mekruh vakte kalmasıdır. Abdestin sıkışık olması, biraz daha kerihtir. Onun için, namaz mekruh vakte de girse, sıkışık kılmamak için abdest alıp rahat kılmalıdır. İki şerden birini yapmak zorunda kalan da hafif olanı yapar. Mecelle kaidesi şöyledir:

  (Ehveni şerreyn tercih olunur.)

  Yani iki zararlı şeyden birini yapmak zorunda kalanın hafifini tercih etmesi gerekir.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet
çişin varken namaz kılınırmı,  abdest tazelemek,  idrar varken namaz kılınır mı,  çiş varken namaz kılmak,  çişin varken namaz kılınır mı,  abdest tazeleme,  idrar sıkıştırırken namaz kılmak