Mumine.com ve Sizden Gelen Sorular Forumundan sünnet namazlarını kaza edebilir miyiz?? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  sünnet namazlarını kaza edebilir miyiz??

  Reklam
  sünnet namazlarını kaza edebilirmiyiz? bir arkadaşımla karar veremedik,ayrıntılı açıklayabilir misiniz?


  Paylaş
  sünnet namazlarını kaza edebilir miyiz?? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Farz namazlariniz eksiksiz ise neden,olmasin,yani kaza demiyelimde 2-4rekatlik Sunnet yani nafile namazi hergun kilabilirsin, ilada2-4olmak zorunda degil yani bunu artirda bilirsin.

  Ama uzerinde Farz namazlarinda varsa 4rekat farz 4rekat nafile namazda kilabilirsin
  Umarim anlatabilmisimdir.

  Allah kabul etsin kardesim 3. 3
  RABBIM sendende razi olsun kardesim ecmain Insallah 4. 4
  Sünnet Namazların Kazası Olur mu ?

  Sünnet Namazların Kazası Kılınabilir mı ?  Mesela öğle namazının vakti çıkmak üzereyken farzını kıldıktan sonra ikindinin vaktinde öğle namazının sünnetlerinin kazası kılınır mı?

  Sünnet namazlar kural olarak kaza edilmez

  Sünnet namazlar, kural olarak, kazâ edilmez.
  Bununla birlikte bazı durumlarda, başka bir namazın vakti girmediği sürece kazâ edilebilir.
  Meselâ sabah namazının farzı ile birlikte sünneti de vaktinde kılınmamışsa, o günün öğle namazı vaktinden önce farz ile birlikte kazâ edilir.
  Yine, öğle namazının ilk sünneti cemaatle farza yetişmek için terkedilecek olsa, farzdan sonra kazâ edilebilir (Diyanet İşleri Başkanlığı)
  Sünnet namazın kaza edilebileceği durumlar:

  Öğle namazının her iki sünneti farza yetişmek için terk edilse kaza etmek gerekir

  Öğle namazının her iki sünneti, farza yetişmek için terk edilecek olsa, farzdan sonra evvelki sünnet ve sonra iki rekat sünnet kaza edilir. Fetva bu şekildedir. Böylece vakit içinde sünnet iki defa gecikmemiş olur. Bununla beraber son iki rekat sünnetten sonra da dört rekat sünnet kaza edilebilir. Namazın sırası iki defa değişmemesi için bunu daha iyi görenler de vardır.

  Sünnet namaza başlanılıp bir sebepten dolayı yarıda kesildiğinde kaza etmek gerekir


  Cuma namazının ilk dört rekât sünneti hakkında bu öne alma ve sonraya bırakma hükmü vardır. Terk edilen diğer sünnetlerin kaza edilmesi gerekmez. Fakat başlanıldıktan sonra, her nasılsa terk edilmiş olan bir sünnetin (nafile namazın) kazası gerekir.
  Örnek: Öğlenin son sünnetine başlamış iken, cenaze namazını kaçırmamak için bu Sünnet kesilmiş olsa, bu sünneti sonradan kaza etmek gerekir. (Büyük İslam İlmihali-Ömer Nasuhi Bilmen)
 5. 5
  aslen kaza namazi yoktur..cunki insan bir namazin vaktini sonra kilarim diye gecirerek diger vakit geldiginde kaza filan yapamaz..artik vakit gecmistir..sadece cem etmek vardir..yani namazlari birlestirmek misal ögle ve ikindiyi ikindi vaktinde kilmak veya daha sonra ikindi vaktinde ögle ve ikindiyi kilmak..bu tabiki sadece zaruret durumunda olanlar icindir..bu bizler icin zaruri durumlarda Allahin bize verdigi kolayliktir..insanin isi cikabilir o vakitte yolda olabilir yolculuk yapacaktir ucakla iki vakittede yetisemiyecegi icin önce kilar mesela.. ama kaza yoktur eger insan uyku halindeyse namazi kacirirsa kalkinca eda eder..namazi kilmis olur..

  nafile namazlari icin de zamani gecmis ise de kilabilirsin bacim..cunki peygamberimizin hadisi var bu konuda..Peygamberimis s.a.v. acil isi oldgunda sunnet icin vakit bualmadiginda vakti gecse bile firsatini buldugunda kilarmis nafileleri.. buda demek oluyorki vakti gecse bile nafile namazlari kilmamak icin hic bir sebeb yok..tabi suna dikkat etmek lazim bilerek geciktirmek olmaz.. sebebi olursa bir sorun olmaz Allahin izniyle..

  hadisi serifi istersen internetten arastirabilirim yada kendinde arastirabilirsin bacim..
 6. 6
  Allah razı olsun bilgilendirme için hepinizden,ama asıl öğrenmek istediğim elde olmadan namazı eda edememe durumunda hem sünnet hem farz mı kaza edilmek zorunda öğrenmek istediğim buydu.çok saolun cevaplar için,biraz daha araştrcam Amira ablacım ben.eğer sende bulursan birşeyler paylaşmandan mutluluk duyarım,çok teşekkürler inceliğin için 7. 7
  amin ecmain bacim.. namaz kilamama durumu söyle olur ya adet döneminde olursun ki bu zamanki namazlar kilinmaz .. kacirdigin zaman uyku olsun yada baska gecerli sebebler ozaman kilmak zorundasin kaza da denmez ona gecikmis namazi eda eedersin..sunnet ise adi ustunde sunnet farz degildir hic bir durumda mecbur degilsin..kilip kilmamak sana kalmis ama dedigim gibi vakit gecse bile istemeden vaktini gecirdiysen ve kilmak istiyorsan kilabilirsin..inshaAllah sorunun cvbini verebilmisimdir ben soruyu böyle anladim 8. 8
  anladım ablacım anladım Allah razı olsun, teşekkürler güzel cevapların için 9. 9
  Alıntı Amira Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  amin ecmain bacim.. namaz kilamama durumu söyle olur ya adet döneminde olursun ki bu zamanki namazlar kilinmaz .. kacirdigin zaman uyku olsun yada baska gecerli sebebler ozaman kilmak zorundasin kaza da denmez ona gecikmis namazi eda eedersin..sunnet ise adi ustunde sunnet farz degildir hic bir durumda mecbur degilsin..kilip kilmamak sana kalmis ama dedigim gibi vakit gecse bile istemeden vaktini gecirdiysen ve kilmak istiyorsan kilabilirsin..inshaAllah sorunun cvbini verebilmisimdir ben soruyu böyle anladim
  Canim burada yazmissin kaza namazi degil gecikmiss namazi diye.Simdi biri diyelimki 13 yasinda adet oldu 20yasina kadar hic namaz kilmadi sebebsiz yere simdi bu kisinin 7sene Namaz borcu var cunki hic kilmamis bu namazlari kaza eder ve tovbe eder. gecikmis ile Kazanin farki ne ben anlamadim niyet ederken mesela kilmadigim ogle namazin 4rekat farzini kazasini kilmaya diye niyet ediyorum.ben boyle ogrendim.vakit gectikten sonra o gecirdigin vaktin kazasini kilarsin. 10. 10
  Alıntı BEYAZ_gul Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Canim burada yazmissin kaza namazi degil gecikmiss namazi diye.Simdi biri diyelimki 13 yasinda adet oldu 20yasina kadar hic namaz kilmadi sebebsiz yere simdi bu kisinin 7sene Namaz borcu var cunki hic kilmamis bu namazlari kaza eder ve tovbe eder. gecikmis ile Kazanin farki ne ben anlamadim niyet ederken mesela kilmadigim ogle namazin 4rekat farzini kazasini kilmaya diye niyet ediyorum.ben boyle ogrendim.vakit gectikten sonra o gecirdigin vaktin kazasini kilarsin.
  iste bacim diyorum ya kaza namazi yoktur..gecen namaz gecmiste kalir..ben hic bir sunnette veya kuranda gecmiste kilinmayan namazlar kilinmasi gerekir veya kilinir diye birsey okumadim..ve zaten namaz kilinmadigi zamanlarda insan fasik gibi bile degil musrik gibi yasar..musrik biri islama girdiginde namaz kilmaya baslar herseye 0 dan baslar..bende eskiden namaz kilmiyordum sonra muslumani musrikten ayiran seyin namaz oldugunu ögrendim ve basladim..gecmiste kilmadigim namazlar ve yaptigim gunahlar icin tövbe ettim ve böylece basladim..yani kisacasi bilen varsa bana delil getirsin ben ne kuranda nede sunnette gecmis namazlar kilincak veya kilinir diye bir delil görmedim..benim vakti gecmis dedigim namazlar insanin uykudayken kacirdigi namazlar mesela..kaza namazi dendiginde yalnis oluyor cunki insan namazini kilar vaktinde ama istemeden kacirirsa ozaman namazi eda eder yani ayni vaktiymis gibi kilar kaza namazi diye niyet etmez..bunu demek istedm 11. 11

  Cevap: sünnet namazlarını kaza edebilir miyiz??

  Alıntı Amira Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  iste bacim diyorum ya kaza namazi yoktur..gecen namaz gecmiste kalir..ben hic bir sunnette veya kuranda gecmiste kilinmayan namazlar kilinmasi gerekir veya kilinir diye birsey okumadim..ve zaten namaz kilinmadigi zamanlarda insan fasik gibi bile degil musrik gibi yasar..musrik biri islama girdiginde namaz kilmaya baslar herseye 0 dan baslar..bende eskiden namaz kilmiyordum sonra muslumani musrikten ayiran seyin namaz oldugunu ögrendim ve basladim..gecmiste kilmadigim namazlar ve yaptigim gunahlar icin tövbe ettim ve böylece basladim..yani kisacasi bilen varsa bana delil getirsin ben ne kuranda nede sunnette gecmis namazlar kilincak veya kilinir diye bir delil görmedim..benim vakti gecmis dedigim namazlar insanin uykudayken kacirdigi namazlar mesela..kaza namazi dendiginde yalnis oluyor cunki insan namazini kilar vaktinde ama istemeden kacirirsa ozaman namazi eda eder yani ayni vaktiymis gibi kilar kaza namazi diye niyet etmez..bunu demek istedm
  dogru bende herhangi bir hadis gormedim bu konuda,masallah sen kilmissin Allah kabul etsin Insallah. Ama simdi birde su yonden bakmak gerekir Meshep Imamlari gore kaza namazi vardir.Safi meshebinde mesela daha once kilinmayan namaz mesela2 senelik bir borcu var. Bunu Eda etmeden nafile namaz sunnet namazi kilinmaz. hanefide ise farz namazinida kaza edersin nafile sunnetide kilarsin. Yani meshep Imamlari buna kaza namazi demis ben simdi dedigin gibi hadis gormedim ama meshebimde hanefi ona gorede uygularim cunki onlarin bilipte benim bilmedigim bircok hadis vardir.Senin yazdiklarinda cok mantikli fakat bu konuda meshebe uymak zorunda kaliyorum.sonucta bol bol namaz kilmis oluruz Yani okudugum Tam Namaz hocasinda yada diger Kitaplar hep kazadan bahsediyor.


  Muminem Cevap: sünnet namazlarını kaza edebilir miyiz??

 12. 12
  Alıntı BEYAZ_gul Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  dogru bende herhangi bir hadis gormedim bu konuda,masallah sen kilmissin Allah kabul etsin Insallah. Ama simdi birde su yonden bakmak gerekir Meshep Imamlari gore kaza namazi vardir.Safi meshebinde mesela daha once kilinmayan namaz mesela2 senelik bir borcu var. Bunu Eda etmeden nafile namaz sunnet namazi kilinmaz. hanefide ise farz namazinida kaza edersin nafile sunnetide kilarsin. Yani meshep Imamlari buna kaza namazi demis ben simdi dedigin gibi hadis gormedim ama meshebimde hanefi ona gorede uygularim cunki onlarin bilipte benim bilmedigim bircok hadis vardir.Senin yazdiklarinda cok mantikli fakat bu konuda meshebe uymak zorunda kaliyorum.sonucta bol bol namaz kilmis oluruz Yani okudugum Tam Namaz hocasinda yada diger Kitaplar hep kazadan bahsediyor.
  sana tavsiyem bacim tam namaz hocasi kitabinda cok bidat var..kisaca onun yazari sufilerden..insan Rasul s.a.vin yaptigini yapmali yapmadigini yapmamalidir mesela ben extra farz namazlari kilayim bol bol namaz olur veya sunnet namazlarindan sonrada tesbih cekeyim bunda ne varki Allahi aniyorum kaybetmem kazanirim halbuki sunnetlerden sonra tesbih cekmek bidattir peygamberimizde görulmeyen seyleri yapmak insani kötuye göturur bidat ehline göturur..o yuzden bu kitabi kimseye tavsiye etmem..bide bacim biz ehli sunnet olarak RasulAllah s.a.w. ne demis Allah ne demis ona bakmaliyiz..simdi imam hanefi baska bisi söyler digerleri baska birsey..eger ortada bir delil yoksa veya diger alimlerin hanefiye göre senin dediginin olmadigina dair yani gecmis zamandaki namazlarin kilinmamasina dair delilleri varsa hadis veya kurani kerimden ozaman hanefinin fetvasini almamaliyiz..iste burda aslinda konu farkli yere gidiyor cunki genelde bir mezhebi takib ederken dogru olan seylere dikkat edilmiyor..kisaca bir mezhebe uyuldugunda baska alimlerin fetvalarina bakilmiyor delillerine bakilmadan hemen hangi mezhebe uyyorsa ozaman onu takip ediyor halbuki en önemlisi RasulAllah s.a.v in veya Allah CC in dedigi önemlidir..eger delil varsa ictihad olmaz..bazi alimlerin delilleri olmadigi veya okumaya arastirmaya ömru yetmedigi icin o sirada ictihad yapmislar kendileri fetva vermisleri..bizim yapmamiz gereken hangi alimde konuyla ilgili delil oldugu digerlerinde yoksa ozaman delili olan alimin görusu tercih edilir..bak yukarida sende mantikli buldugunu söyluyorsun dediklerimin ama kendin diyorsunki hanefiyim hanefiye uymak zorundayim bende iste bunu anlatmaya calisiyorum sirf imam hanefi veya shafi hambeli maliki herangi birini takip ediyor diye insanlar yalnis seyler yapiyorlar digerlerini görmuyorlar okumuyorlar sadece ha hanefi de veya digerlerinde bölemi yazio ozaman tamam bende aynisini yapayim diyorlar böylece bir suru seyden eksik kaliyor lar habersiz kaliyorlar ve yanlislar yapiyorlar..bu yuzden ben bir mezhebi takip etmiyorum ben hangisiniin saglam delili varsa onun görusunu tercih ediyorum ayrica 4 buyuk alim in disindada cok degerli alimler var onlarinda fetvalari okunmali görusleri ele alinmalidir..imam hanefi,shafi,maliki,hanbeli de demistirki bizden dogru olmayan birsey cikarsa almayin..dedigim gibi bu konuda ayri bir konu malesef heleki turkiyede kimse bunun farkinda degil hatta yalnis göruyorlar ve kötuluyenler bile var...adetken gecmis namazlarini kilmana zorundamisin,  GEÇMİŞTE KILMADIĞIM NAMAZLARI ŞİMDİ KAZA EDEBİLİRMİYİM,  kaza namazlarini.kilmak icin.tovbe etmek