Mumine.com ve Sizden Gelen Sorular Forumundan Güsül abdestiyle namaz kılınmaz mı? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Güsül abdestiyle namaz kılınmaz mı?

  Reklam
  selamunaleykum...
  gusul abdestiyle namaz kılınmaz kuran okunmaz denildi elleri iki yana açıp duvara deiosa olur dendi bu dogrumudur ben gusulden sora tekrar namaz abdesti alıorum bunun hakkında bilgi vrirmisiniz...


  Paylaş
  Güsül abdestiyle namaz kılınmaz mı? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  (Elleri iki yana acilirsa olur ) nedeme istedin anlamadimGusul abdestiyle namaz kilinir Kuran okunur,Gusul'un ustune birde normal abdest almak mekruh sayilmaktasir.Cunki su israfi oluyor.Tabi gusul abdestinden sonra abdesti bozacak herhangi birsey olmadiysa 3. 3
  Gusül Abdesti ile Namaz Kılınır mı?
  “Müminler! Namaza kalktığınız zaman yüzlerinizi ve dirseklerinize kadar ellerinizi yıkayın. Başınıza meshedin ayaklarınızı da topuklarınıza kadar. Eğer cünüpseniz yıkanın. Hasta veya yolcu olur veya sizden biri ayakyolunda gelir ya da kadınlara temas etmiş olur da su bulamazsanız temiz toprağa teyemmüm edin; onunla yüzünüzü ve ellerinizi meshedin. Allah, sizi sıkıntıya sokmak istemez. Onun isteği sizi arındırmak ve size olan nimetini tamamlamaktır. Belki şükredersiniz.” (Maide, 5/6)

  Bu ayete göre cünüp olanlar ancak gusül abdesti almak sureti ile namaz kılabileceklerdir. Dolayısıyla bir kişi gusül abdesti aldıktan sonra abdesti bozucu herhangi bir sebep olmadığı müddetçe yeni bir namaz abdesti almaya gerek olmadan namaz kılabilir. Bu konuda gusül yeterlidir.  Âişe radıyallahu anha’dan rivâyet edilmiştir:

  “Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem gusleder, iki rekât (sünnet)i ve sabah namazını(n farzını) kılardı. Onun guslettikten sonra abdesti yenilediğini hatırlamıyorum.” (Ebu Dâvûd, Taharet, 98)

  Âişe radıyallahu anha’dan rivayet edilmiştir:


  Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem gusülden sonra abdest almazdı.” (Tirmizi, Taharet, 79; Nesâî, Tahâret 160; İbn Mâce, Tahâret, 96; Ahmed b. Hanbel, 6/68; 192)


  Bu hadisi rivayet ettikten sonra İmam Tirmizî: “Sahabe ve tabiin ilim adamlarından birçoğunun görüşü budur. Yani “Gusülden sonra abdest almak gerekmez” derler.” Açıklamasını yapmıştır.

  Abdullah İbn Ömer’den rivayet edildiğine göre, Resûlullah’a gusül abdesti aldıktan sonra abdest almakla alakalı bir soru sorulunca O; “hangi abdest gusül*den daha iyi olabilir?” buyurmuştur. (Hâkim, Müstedrek, Taharet, hadis no: 103 (548).
 4. 4
  ya banyo kucukse eller iki yana açılınca duvara deiosa olurmus. :')'..hurafe demek bana tuhaf geldi sormak istedim...içim rahatladı ALLAH razı olsun 5. 5
  Selamünaleyküm

  Gusul abdestiyle tabiki namaz kılınır. abdestin amacı ibadet etmeden önce temizlenip hazırlanmaktır.Hem gusul hem normal abdest su israfına neden olur.Çocuklugumdan beri böyle öğretildi böyle uyguladık.Taki evlerde sohbet yapan bir bayan kafamızı karıştırana kadar.Dediki gusul abdestiyle namaz kılınmaz önce normal abdest alın sonra gusul.

  La havle cenabetken abdest alcan sonra gusul abdesti.Hem dedi banyoda besmele çekmeyin.Bunlar bende baya tezat vesvese oluşturdu.Uzun uzun inceledim araştırdım sonuç: Banyoda önce mahrem yerini temizliiycen sonra yıkancan çıkarken besmele çekip niyet etcen gusul abdestinin agza burna su verip 3 kez saga 3 kez sola toplu iyne başı kadar kuru yer kalmayana kadar yıkancan.Bu abdestle namazda kılarsın kuranda okursun. Zaten gusulle tepeden tırnaga temizleniyon.Tekrar su ve zaman israfına gerek varmı. Hem besmelesiz niyet olurmu.

  Son günlerde eline bir fotokopi alan kişiler anladıgı yorumladıgı kadarıyla başımıza hoca kesiliyor. Bizlerde yetkisiz kişilere inanıp vesveseye düşüyoruz, yanlışlara düşüyoruz. Yanlışım varsa güzel ifade edemedysem allah rızası için benide uyarın.Sevgiyle kalın 6. 6
  Kilinir diye biliyorum ben kardesim 7. 7
  ya cok farklı söylentiler var...herkes bişi sölüo bazen şaşıorum kime inanım kimi dinlim annemden öğrendim şekliyle uyguluorum işte kafam karışıo bazen gusul abdestiyle namazn kılınmaz dendii banyo bittikten sora giyinip normal abdest alırdım..artık öle yapmıorum güsülümle namaz kılıp kuran okuyorum RABBM kabul buyursun.. 8. 8
  Yok kardes kilinabiliyor, eger üstüne abdest alirsan mekruh oluyor sanirim, dert etme 9. 9
  selamualeykum bacilar

  Gusul nezaman sahih olur..Basimizdan assagi su saldigimizda ve vicudumuzun heryerine su geldiginde..gusul etmis oluruz yani temizleniriz..mesela deniz veya havuz var diyelim gusul etmek icin bikere dalip cikmaniz temizlenmek icin yeterli oluyor..ama namaz kilmak icin yine normal abdest almaliyiz..simdi bastan biz gusl ederken agzimizi burnumuzu elimizi yuzumuzu yikiyoruz ya iste ozaman gusl ile birlikte abdest almis oluyoruz..bu nedenle de birdaha abdest almaya gerek kalmiyor..ama sadece basdan assagi su dökersek digerlerini yapmassak ozaman sadece temizlenmis oluruz namaz icin normal abdest alinmali..yani kisacasi hepsini birlikte yaparsak ozaman birdaha namaz icin abdest almaya gerek kalmiyor tabiki abdest bozulana kadar... ben bunu fikih kitabindan okudum daha dogrusu esim arapca olan fikih kitabindan bana okumustu..ordan biliyorum... inaninki fetvalar ile hadisler ile yazmayi cok isterdim ama cok vakit alir..ancak ingilizce olani var bu konuyla ilgili suan söylediklerim yaziyor bu fetvalarda ama malsef ingilizce hani ben kendim okucam derseniz ingilizcesi olan okuyabilir buraya veriyorum linkleri..


  http://islamqa.info/en/ref/82344

  http://islamqa.com/en/ref/68854 10. 10
  Zaten sünnetleriyle yapinca arada abdest de aliyorsun ki 11. 11

  Cevap: güsül abdestiyle namaz kılınmazmı?

  Alıntı Askdamlasi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Zaten sünnetleriyle yapinca arada abdest de aliyorsun ki
  aynen iste onu diyorum ya gusul ederken birlikte abdest almis oluyorsun birdaha yapmaya gerek kalmiyor..


  Muminem Cevap: güsül abdestiyle namaz kılınmazmı?

 12. 12
  Yukarıda da belirttigim gibi çeşitli söylentilerden sonra benimde kafam karıştı, uzun uzun araştırdım.Aşagıda sizlerlede paylaşacagım ayeti okuduktan sonra vesvese kalmadı bende. İsterseniz sizlerde inceleyin.

  Gusul abdestiyle namaz kılınır_hayır kılınmaz normal abdestte almak gerekir sorusunun cevabı:
  Abdest ve guslün tarif edildiği ayet şöyledir:
  “Müminler! Namaza kalktığınız zaman yüzlerinizi ve dirseklerinize kadar ellerinizi yıkayın. Başınıza meshedin ayaklarınızı da topuklarınıza kadar. Eğer cünüpseniz yıkanın. Hasta veya yolcu olur veya sizden biri ayakyolunda gelir ya da kadınlara temas etmiş olur da su bulamazsanız temiz toprağa teyemmüm edin; onunla yüzünüzü ve ellerinizi meshedin. Allah, sizi sıkıntıya sokmak istemez. Onun isteği sizi arındırmak ve size olan nimetini tamamlamaktır. Belki şükredersiniz.” (Maide, 5/6)
  Bu ayete göre cünüp olanlar ancak gusül abdesti almak sureti ile namaz kılabileceklerdir. Dolayısıyla bir kişi gusül abdesti aldıktan sonra abdesti bozucu herhangi bir sebep olmadığı müddetçe yeni bir namaz abdesti almaya gerek olmadan namaz kılabilir. Bu konuda gusül yeterlidir.

  Âişe radıyallahu anha’dan rivâyet edilmiştir:
  “Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem gusleder, iki rekât (sünnet)i ve sabah namazını(n farzını) kılardı. Onun guslettikten sonra abdesti yenilediğini hatırlamıyorum.” (Ebu Dâvûd, Taharet, 98)
 13. 13
  yani banyo yaptıktan sonra namaz kılamazmıyız?? 14. 14
  Alıntı eda'm Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  yani banyo yaptıktan sonra namaz kılamazmıyız??
  bacim banyo derken gusul den bahsediyorsan namaz kilinir..gusul abdestinden sonra namaz abdesti alınmalımı,  gusül abdesti aldıktan sonra normal abdest almaya gerek varmı,  banyodan sonra abdest almaya gerek var mı,  banyo yapan abdest almış olurmu,  gusül abdesti alınca namaz abdestine gerek var mı,  gusul abdestiyle namaz kilinirmi,  banyo yapınca abdest olurmu