Mumine.com ve Sizden Gelen Sorular Forumundan Nazarı kişi hissedebilir mi? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Nazarı kişi hissedebilir mi?

  Reklam
  Örneğin ben biri bana kötü gözle ya da iyi gözle baksın hissettiğimi sanmaktayım. Nasıl anlatayım. Mesela kişi benimle ilgili kıskanç şeyler hissetmişse o kişinin gözleri yaşarmakta.Ve bende de ya diş ya da baş ağrısı oluyor. Güzel şeylerle nazar ediyorsa esniyorum.Bu olabilir mi?


  Paylaş
  Nazarı kişi hissedebilir mi? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  bu bahsettiğn belirtiler nazarın etkisiyle vucutta btkinliğe baş ağrısına can sıkıntısına v.s neden olur bunlar normaldir ama bunları senin yorumladığın gibi yorumlamak batıl olur

  Parapsikoloji dilinde “Psikokinezi” denilen nazar, yani göz değmesi bir çeşit büyülemedir. Baktığımız kişilerden veya eşyalardan çok defa gözlerimizi alamadığımız olur. Gözler ruhi fonksiyonları ve beyin gücünü en rahat ve en tesirli şekilde kullanabildiğimiz organlarımızdır. Bilim adamlarının da tespit ettikleri gibi, göz yoluyla bir çeşit hipnoz olayı gerçekleşmektedir. Yılan, fareyi, kuşu veya diğer avlarını böyle yakalar. Gözlerinden gönderdiği zehirli şualar yoluyla avının beyin fonksiyonlarını bozmakta ve talihsiz av, bir anlık göz göze gelmenin bedelini hayatiyle ödemektedir.

  İşte aynen insanlar için de geçerli olan bu husus, göz yoluyla karşı tarafa zarar verebilmektedir. Bir kısım gözlerin nazar konusunda daha etkili olması da saydamlığının fazla olması ile ilgili olsa gerektir. İnsan özellikle kıskançlıkla ve kötü niyetle, yani kem gözle bir şeye baktığı zaman daha çabuk zarar verebilir. Bu yüzden kişinin beğendiği bir şeye ısrarla bakması halinde ona, “Allah dilemezse hiçbir şey olmaz” anlamına gelen “Maşaallah” veya “Allah’ın bereketi üzerine olsun anlamına gelen “Barekallah” demesi tavsiye edilmiştir.

  Göz değmesi hakkında rivayet edilen hadisler, bunun hak ve gerçek olduğunu açıklığa kavuşturmakta ve nazara karşı yapılması gereken hususları da ortaya koymaktadır. Yani nazar, bazılarının zannettiği gibi “Batıl” bir inanç değil, hak ve gerçektir. Buhari, Müslim ve Ebu Davud’un İbn Abbas’tan rivayet ettikleri bir hadisi şerifte Hz. Peygamber (s.a.v) şöyle buyurmaktadır:

  “Göz değmesi haktır. Eğer kaderi (delip) geçecek bir şey olsaydı, bu, göz değmesi olurdu.” (1) Hz. Aişe (r.a)’den rivayet edilen bir hadiste de Hz. Peygamber (s.a.v)’in, “(Göz değmesinden) Allah'a sığının. Zira göz değmesi haktır.” buyurduğu nakledilmektedir. Yine Sahiheyn ve Ebu Davud'da Ebu Hüreyre (r.a)'tan: "Rasulullah (s.a.v)’in: "Göz değmesi haktır" dediği rivayet edilmiştir.”(2)

  Ebu Davud’un Hz. Aişe (r.a)’den rivayet ettiği bir hadisi şerifte ise, gözü değen ve kendisine göz değmesinin zarar verdiği kimselere ait yapılacak işlemden bahsedilmektedir:
  “Gözü değene (ain) abdest alması emredilir, onun abdest suyu alınır, bununla göz değmesine uğrayan (main) yıkanırdı.”(3) Ayrıca, Kalem suresinin 51. ve 52. ayetlerinin de nazara karşı tedavi edici özelliğinin bulunduğu söylenmektedir.

  Nazardan korunmak için en sağlıklı yol dua etmek ve yukarıda Hz. Aişe validemizden nakledilen hadise göre hareket etmek gerekir. Yoksa nazar boncuğu, öküz boynuzu, at nalı, sarımsak vs. gibi, halk arasında yaygın olan batıl inançlara itibar edilmemelidir. Bunların hepsi yasaklanmıştır.

 3. 3
  ALLAH RAZI olsun ........nazar boncuğu evde vardı. Ama ben bunu geleneksel olduğu için yapıştırmaktaydım. Çıkartmaya çalışacağım. Üstelik slikonla yapıştırmıştım.Sağolinsanın kendine nazarı değer mi,  insanin kendine nazari degermi,  nazardan baş ağrısı olurmu,  nazardan diş ağrısı,  kişinin kendine nazarı değer mi,  insanın kendi kendine nazarı değer mi,  kendi kendine nazar değmesi