Mumine.com ve Sizden Gelen Sorular Forumundan İstiare duası ve yapılma şekli Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  İstiare duası ve yapılma şekli

  Reklam
  Peygamber Efendimiz (s.a.v) dünyada iken sahabe her türlü işinde ondan akıl alır ve onun verdiği akıl doğrultusunda Rabbin'den yardım arz ederek işine koyulurmuş. Fakat buna rağmen yapacağı işin hayırmı yoksa şermi olduğunu Rabbin'e sorarmış. Peygamber efendimiz sahabeye yaptığı konuşmasında bu konu hakkında şunları söylemiştir;

  - Sizler yapacağınız işlere Besmele ile başlayınız ve eğer o iş hakkında aklınızda şüphe varsa Allah (c.c)'ye bunu hayır mı yoksa şer mi olduğunu sorunuz O mutlaka size rüyanızda bunu gösterecektir. Eğer iş hayırlıysa yeşili ve beyazı, şerse kırmızıyı ve siyahı göreceksiniz demiştir.

  Öncelikle istihare yapılması farz olan birşey değildir ama sünnettir. Çünkü Peygamber Efendimiz (s.a.v) istihareye yatarmış.

  Peki ya bu istihare nasıl yapılır. Öncelikle gece yatmadan önce namaz abdesti alınır ve daha sonra 'Niyet ettim niyet eyledim Allah rızası için 2 rekat istihare namazı kılmaya' denilerek 2 rekat namaz kılınır. Namaz bitiminde Allah'a dua edilir, yapacağı iş sorulur ve 'Allah'ım eğer yapacağım iş hakkımda hayırlıysa bana yeşilinle beyazını, şerse kırmızınla siyahını göster' denilerek istihare duası okunur

  Ve dua okunduktan sonra kimseyle konuşulmaz ve direk uykuya yatılır. Peki nasıl olcakta biz yeşil-beyaz ya da kırmızı-siyah göreceğiz diye düşünüyorsanız ben size cevap vereyim (ben yattığım için biliyorum, mutlaka istihareye yatan başka kardeşlerimizde olmuştur). Normalde nasıl rüyalar görüyorsanız öyle rüyalar görüyorsunuz ama gördüğünüz rüyada ki yeşil-beyaz ya da kırmızı-siyah aklınızda çok iyi kalıyor ve sabah uyandığınızda direk rüyanızı hatırlamasanız bile gün içerisinde hatırlıyorsunuz.

  Peki ya rüya görmezsem? Evet böyle bir olasılıkta var, o gece yeşil-beyaz ya da kırmızı-siyah içeren bir rüya görmeyebilirsiniz. Bu durumda aynen yaptığınız gibi 7 geceye tamamlıyorsunuz bu istihare olayını. Ve 7 gece sonunda hesabınızı yapıyorsunuz. İstihare Duası;
  "Türkçe Manası;

  "Allah'ım! Senin ilmine göre hayrını diliyorum, kudretinden güç istiyorum, senin büyük fazlını diliyorum. Zira sen kadirsin, ben kadir değilim, sen bilirsin ben bilmem, sen gizlileri bilirsin. Allah'ım eğer sen bu işin benim dinim, geçmişim, sonum, şimdim ve geleceğim hakkında hayırlı olduğunu biliyorsan bunu bana takdir eyle, kolaylaştır. Eğer bu işim benim dinim, geçimim, sonum, şimdim ve geleceğim hakkında şerli olduğunu biliyorsan bunu benden, beni de bundan çevir, hayır nerede ise bana onu nasip eyle, sonra beni onunla hoşnud eyle."  Ben yukarıda bildirildiği gibi 10 yıl önce eşime evlenme teklifinin cevabını vermeden evvel ki gece namaz kılmamıştım. Sadece dua ettim. ALLAHIM HAYIRLISI İSE EVLENMEMİZ BANA YARIN O ANDA CEVAP OLARAK EVETİ MALUM ET diye. Ve evet demiştim. Şimdi mutlu bir evliliğim var. Peki sadece böyle yapsak?


  Paylaş
  İstiare duası ve yapılma şekli Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  İstihare namazı hakkında bilgi verebilir misiniz? İstihare, gerçeği önceden öğrenmek değil mi, bir nevi fal olmuyor mu?

  Yazar: Sorularla İslamiyet 2011-09-29

  Rüyanın üç çeşit olduğu görülmektedir.

  a. Allah tarafından bir müjde olabilen bir rüya. Buna rahmanî rüya denir.
  b. Kişinin uyanık iken önem verip kalben meşgul olduğu bir şeyle ilgili olarak gördüğü rüya.
  c. Şeytan tarafından korkutulan kişinin gördüğü rüya. Buna şeytanî rüya adı verilir.

  Rüya ile ilgili Rasûlüllah (s.a.s) şöyle buyurmuştur:
  "Salih kişi tarafından görülen rüya, peygamberliğin kırk altı parçasından bir parçadır."
  Bir başka hadiste de şöyle der:
  "Müminin rüyası, peygamberliğin kırk altı parçasından bir parçadır; Peygamberlik gitti ve mübeşşirat kaldı."
  Rasûlüllah (s.a.s) bir başka hadislerinde şöyle buyuruyor:
  "Ey insanlar! Peygamberliğin belirtilerinden yalnız güzel rüya kaldı. O rüyayı Müslüman kişi görür veya onun için başkası tarafından görülür." (İbn Hacer el-Askalanî, Fethül-Barî Şerhu Sahihil-Buharî Kitabül-Ta'bîr).
  Hadisteki ihtilaflar ve bildirilen değişik sayılar, rüya gören Müslümanın haline dönüktür. Takva sahibi olmayan ve İslam'ın ölçülerine göre fasık sayıları Müslümanın gördüğü rüya, nübüvvetin yani peygamberliğin yetmiş parçasından biridir. Takva sahibi olan Müslümanın rüyası ise nübüvvetin kırk altı parçasından biridir. Şu halde rüyanın doğruluk derecesi Müslümanın salah ve takvasına göre değişik olur.

  Müslümanın gördüğü rüyanın peygamberliğin özelliğinin parçalara bölünmesi veya takva sahibi olan bir Müslümanın peygamberlik hasletinden bir parçayı kazanabilmesi demek değildir. Maksat şudur:

  Peygamberlikte zaman zaman gayptan haberdar olma özelliği vardır. Yüce Allah dilediği zaman bir peygamberi gayptan haberdar eder. Bu itibarla, gayptan haberdar olmak, peygamberliğin alametlerindendir. Peygamberlik görevi kalıcı değildir. Fakat alametleri kalıcıdır. Müslüman bir kimse bazen Allah'ın takdir ve dilemesi ile rüya aleminde bir gayptan haberdar edilebilir. Bu itibarla Müslümanın rüyada gördüğü bir şey aynen gerçekleşebilir.
  (Ahmet ARPA, Şamil İslam Ans., V / 285-287)istiare duası,  istihare duası türkçe okunur mu,  uyanık istihare,  istihare duası nasıl yapılır,  istiare duasi,  istihare şekilleri,  uyanık istihare nasıl yapılır