Mumine.com ve Sizden Gelen Sorular Forumundan İç çamaşırımda ıslaklık vardı gusül almam gerekir mi? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  İç çamaşırımda ıslaklık vardı gusül almam gerekir mi?

  Reklam
  Dün gece rüyamda masturbasyon yaparak zevk aldıgımı daha sonra tuvalete gidip bi sıvı gördügümü gördüm. Uyandıgımda ic camasırımda bi damla ıslaklık vardi. Bu mezi mi meni mi yoksa akıntı mı bilemedim. Gusul almam gerekir mi? Yardim edin.


  Paylaş
  İç çamaşırımda ıslaklık vardı gusül almam gerekir mi? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  İHTİLÂM NE DEMEKTİR İHTİLÂM HAKKINDA BİLGİ
  Sözlükte “rüya görmek, ergenlik çağına ulaşmak” anlamlarına gelen ihtilâm, dinî bir kavram olarak, buluğ çağına ulaşmak ve yetişkin erkek veya kadının uykuda orgazm olması, rüyasında cinsel tatmine ulaşmasını ifade eder.

  Kur’ân-ı Kerîm’de ihtilâm kelimesi geçmemekle birlikte, kendisinin türetildiği hulum kelimesi ve çoğulu olan ahlâm, 5 âyette 6 defa geçmektedir. Bunlardan ikisi buluğ çağına ulaşmak (Nûr, 24/58-59), üçü rüya (Yûsuf, 12/44; Enbiyâ, 21/5) ve biri de akıl (Tûr, 52/32) anlamında kullanılmıştır.
  İhtilâm, guslü gerektiren mânevî kirlilik hallerinden biridir. İhtilam olan kişi, gusletmeden namaz kılamaz, Kur’ân-ı Kerim veya Kur’ân’dan âyet okuyamaz ve bunlara dokunamaz, Kabe’yi tavaf edemez, camiye giremez. Oruçlu iken ihtilam olmak, oruç, itikaf, hac gibi ibadetlere zarar vermez. Ancak, en kısa zamanda gusletmesi gerekir. Bir kimse, rüyasında cinsel münasebette bulunduğunu görse de, uykudan uyandığında ıslaklık görmemesi halinde gusletmesi gerekmez. Buna karşılık, rüya gördüğünü hatırlamamakla birlikte, uyandığında meni görmesi halinde gusletmesi gerekir. Ancak görülen ıslaklığın meni mi yoksa başka bir şey mi olduğu hususunda şüpheye düşülmesi halinde ise, fakihlerin çoğunluğuna göre yıkanması gerekir, fakat Hanefîlerden Ebû Yûsuf’a göre, rüyasında ihtilam olduğunu hatırlamaması halinde gusletmesi gerekmez.
  İhtilâm, kişinin çocukluk döneminden çıkıp, ergenliğe ulaştığının bir alameti olarak kabul edilmiştir. Böylece, akıllı olmak şartıyla, bütün hukukî ve dinî hükümler açısından tam ehliyete sahip olur. (İ.P.)
 3. 3
  Fakat bu akıntı da olabilir ya da mezi.. Cünkü adet dönemim yaklasırken cok akıntım oluyor benim. Simdi napmam gerekiyor? 4. 4
  şüphedesin ama gusul alman gerekir 5. 5
  Son olarak gusul aldım fakat sırasını karıstırdım bazılarının mesela üc kere basıma su dökmeden omuzlarıma döktüm, acaba tekrar almam gerekiyor mu yoksa olur mu böyle? 6. 6
  Gusulde uc kere.agzina su verdigisen
  Uc kerede burnuna verdigsen ve butun vucudunu yikadiysan
  (Bir igne ucu kadar bile kuru kalmacak sekilde)
  Gusulun INSALLAH kabul dur. 7. 7
  Dün gece rüyamda masturbasyon yaparak zevk aldıgımı daha sonra tuvalete gidip bi sıvı gördügümü gördüm.
  ifadene göre şüphe götürmez bir şekilde
  herşey bariz bir şekilde ortada
  bu halde gusül alınması gerekir
 8. 8
  Kayıtsız Üye
  ben ruyalanmadim ama bir damla islaklik gordum gusül almam gerekirmi 9. 9

  Erkek veya kadının uyku esnasında Rüyasında ihtilam olan bir kişi uyandığında çamaşırında ıslaklık ta varsa vakti kaybetmeden güsül abdesti alması gerekir.
meni kurur mu,  iç çamaşırımda ıslaklık,  meni bir damla gelir mi,  meni kururmu,  uyandiktan sonra bir iki damla islaklik gordum meni mi dir,  meni damla ,  mezi kururmu