Mumine.com ve Sizden Gelen Sorular Forumundan Böyle hayal kurmak mesela çocuğu var evli bir kadın Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Böyle hayal kurmak mesela çocuğu var evli bir kadın

  Reklam
  Selamün aleyküm.Böyle hayal kurmak mesela çocuğu var evli bir kadın başı kapalı olarak hayal kurabilir miyim ev temizliği ve çocuk bakma gibi.Artı başı açık doktor hayali de kurulabilir mi??? günah mıdır


  Paylaş
  Böyle hayal kurmak mesela çocuğu var evli bir kadın Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  İslam’da hayal kurmanın ne gibi bir önemi vardır? Allah gerçekleştirmeyeceği şeyleri kullarının hayal etmesine neden izin veriyor?

  Soru

  İslam’da hayal kurmanın ne gibi bir önemi vardır? Allah gerçekleştirmeyeceği şeyleri kullarının hayal etmesine neden izin veriyor? Örneğin benim kısmetimde olmasını dilediğim kişi ile ilgili veya geleceğimle ilgili elimde olmadan gelişen hayallerim var, düşlediğim bütün her şeyin olmasını bekleyemem, ancak boşuna mı diliyorum? Çünkü düşlediklerime benzer hiçbir şey olmadı hayatımda.

  İnsanı hayata bağlayan en önemli unsurlardan biri hayal kurmaktır. Eğer Allah hayal kurma mekanizmasını vermeseydi, insanların hayatı zehir zemberek olurdu. Ufak bir hayal kırıklığına uğrayan bir insanın perişan haline baktığımız zaman, geleceğe ait hiç bir hayali olmayan kimselerin perişan hallerini kestirmek zor olmasa gerektir.

  Allah insana pek çok güzel fonksiyona sahip hayali vermekle kalmamış, aynı zamanda hayalin aşırıya kaçmaması için gereken sınırları belirleyen aklı da vermiştir. Akl-ı selim sahibi kimse, elbette önüne düşen her hayali düşleyip mutlaka ulaşılması gereken bir Leyla gibi tasarlayacak olursa, netice itibariyle bir gün –geçici de olsa- mecnun olması mukadder olacaktır.

  Her ilacın bazı yan etkileri olduğu halde o ilaçları kullanmak zorunlu olduğu gibi, insanın mahiyetinde ekilen pek çok güzel manevî unsurların, duygu ve düşünce mekanizmalarının da bazı yan etkileri olmaktadır. Akıl çok güzel olmakla beraber, onun taşıyamayacağı yükleri yüklediğinizde onun uçmasına sebep olabilirsiniz.

  Birçok akıllı filozof, aklını sınırlarının ötesine kaydırdığı, iman esaslarını da -vahiy ışığına ihtiyacını hissetmeden- aklıyla çözmeye çalıştığı için sonuç itibariyle çok ahmak bir materyalist olup çıkmıştır.

  Bu açıklamadan anlaşılıyor ki, hayalin varlığı büyük bir nimettir, onun imal hatası yok, kullanım hatası vardır. Nitekim hayali yanlış yerde kullananlara “hayalperest” adı verilmiştir.
  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet 3. 3
  ALLAH razı olsun...Peki makjyajlı bir kadında sakınca olurm u hani hayal etmekle birşey olmuyordu ya?? budnada mı öyle geçerli olur? 4. 4
  Hayal etmenin makyaj ile alakasi yok ki? Yani makyaj ile dua da edilir hayal da edilir.
  (InsaAllah bu makyaj ile disari cikmiyorsundur da evde esin icin yapiyorsundur insaAllah kardesim.)
 5. 5
  Yok hayır yalış anladınız.Makyaj yapan başı açık bir doktor mesela hayal etmek ben makyaj falan yapmıyorum daha küçüğüm.Ve küçülüğü bırakın ALLAH korusun... 6. 6
  Anladim kardesim, herkes hayal ve dua edebilir. 7. 7
  Yani sakıncası var mı böyle şeylerden demek istedim.ALLAH razı olsun.. 8. 8
  Yani sakıncası var mı böyle şeylerden demek istedim.ALLAH razı olsun..
  sana faydası olmayan şeylerle zihnini meşgul etmek
  hayalprest olmak akıllıca değil bunun yerine gerçeklere bakmak
  akıllıca olur,hayal kırıklığına uğramamak açısından.
hayal kurmak günah mıdır,  hayal kurmak günah mı,  fantezi kurmak günah mı,  hayal kurmak günahmı,  fantazi kurmak günahmı,  birini hayal etmek günah mı,  islamda hayal kurmak