Mumine.com ve Sizden Gelen Sorular Forumundan Abdest hakkinda Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Abdest hakkinda

  Reklam
  Selamun Aleykum;

  Yakın arkadaşım ayak bileğinde sertleşme olduğu için o bölgede kullanması gereken
  sargı gibi sanırım topukluk kullanması gerektiğini söyledi.
  suyun değmemesi gerektiğni söyleyince bende sadece o bölgeyi mesh edebilirsin dedim.
  Arkadaşım bir yakınına sormuş olmaz demiş
  bu gibi durumlarda dinen hüküm nedir?

  Tüm forumdaki müminelere saygı ve sevgilerimle...


  Paylaş
  Abdest hakkinda Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  ve aleykumusselam ve rahmetullah arkadaşınız her söylenene inanmasın araştırsın kaynağını bulsun aşağıdaki konu okuyun sorunuza cevap olacaktır


  Ameliyat olan kimse nasıl gusül alır? Mesh ederek gusül olur mu?

  Soru

  Ben burnumdan ameliyat oldum ve şu an gusül e ihtiyacım var ama burnuma şu alamadığım için gusülümü alamıyorum. Acaba mahrumuyetimden dolayı burnuma su almadan gusül abdestimi alsam olurmu? Şuan abdestsiz olmam beni bir mesuliyete sokarmı


  Cevap

  Değerli kardeşimiz;


  Bir namaz vaktini geçirecek kadar gusülsüz kalmak caiz değildir. Çünkü bunda namazı geçirme durumu vardır.

  Gusülde yıkanması gereken yerler eğer ıslanmaması gerekiyorsa bu yerler ıslak elle meshedilir eğer meshetmek de zarar veriyorsa o takdirde terkedilir.

  Yaralar veya sakat, hasta âzalar üzerine bağlanan bezlere sargı denir. Abdest veya gusül âzaları üzerinde bu gibi bir zaruretten dolayı sargı varsa ve bu sargıyı açıp altını yıkamak da mahzurlu ise, sargının üzerine meshedilir, böylece o âzalar yıkanmış hükmünü alır.

  Kırık ayaklar üzerindeki alçı veya tahta veya madenî sargılar da aynı hükümdedir. İlâçla örtülü yara için de durum aynıdır.

  Sargının tamamını meshetmek gerekmez. Sargının ekser kısmının üzerinin meshedilmesi kâfi gelir.

  Üzerine mesih yapılan sargı için, belli bir müddet yoktur. Özür hâli devam ettiği üddetçe meshe devam edilir. Sargı çevresinde kalan sağlam yerler ise yıkanır.

  Sargıların abdestli iken sarılmış olması da gerekmez.

  Henüz iyileşmemiş yara üzerindeki sargı, düşer veya değiştirilirse mesh bozulmaz. Yeni sargı sarılmasıyla meshin yenilenmesi gerekmez. Abdestlilik hâli devam eder. Sargı üzerine meshi bozan şey; üzerine sargı sarılan yara veya özrün tamamen iyileşmesidir.

  Eğer ameliyat ya da bir yaradan dolayı banyo yapmak zarar verecekse, sadece teyemmüm ederek ibadetlerini yerine getirir.

  Yara üzerine yapılan meshin müddeti ne kadardır?

  Mesh bir zamanla kayıtlı değildir. Abdest bozulduktan sonra yeni bir abdest alındığında sargılı bulunan kısım meshedilir. Her vakit abdest almaya gerek yoktur. (Celal Yıldırım, Kaynaklarıyla İslam Fıkhı, Uysal Kitabevi: 1/101.)

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet
 3. 3
  Çok teşekkür ederim. 4. 4
  Çok teşekkür ederim.
  rica edertim kardeşim görevimiz 5. 5
  bunu merak ediodum eşimn işaret parmağı yara oldu yani işyerinde makineye kaptırmıs sargıda su sıra bunu yazıcaktım ki cvp aldım ALLAH razı olsun... 6. 6
  .......ALLAH razi olsun...