Mumine.com ve Sizden Gelen Sorular Forumundan Veveselerden dolayı kaydettim ne yapmalıyım Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Veveselerden dolayı kaydettim ne yapmalıyım

  Reklam
  Şeytan bana acayip vesvese veriyor telefonumun notlarını doldurdum aklıma gelen vesveseleri kaydettim silsem nolur yani bir an ya günahs adiye kalıp silemiyorum? Nolur yardım edin çok aklıma takılıyor takmamalı mıyım? herkes öylediyor ama ..


  Paylaş
  Veveselerden dolayı kaydettim ne yapmalıyım Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  telefonuna vesveseleri yazarak şşeytanın dediklerini tekrar etmiş olmuyormusun, silmeye korkuyorsun silmediğin zaman vesvese kesiliyormu, vesveseden korkma şeytan beyninin içinde konuşur kalp her zaman hayır der aldırış etmez..vesveseden RABBİNE sığın,
  sürekli nas felak oku dualar et artık birşey yapamıyacağını anlayınca artık eskisi kadar üzerine gelmez...hz.ALİ r.a. bu soru ile karşılaşmış ve cevabı:şeytan boş olan kalbe girmeye çalışmaz. demiş o yüzden aldırış etme. 3. 3
  ALLAH razı olsun.... 4. 4
  ALLAH hepimizden razı olsun... 5. 5
  Bile bile şeytanın vesvesesine kanmak kendine zulmetmek midir?
  Cevap

  Değerli kardeşimiz;


  Düşüncenize bulaşıp da duygularınızı kirletmeyeceğini bildiğiniz zaman vesvese zararlı olmaz. Zira vesvese, hayal aynasında sönüp gidecek kadar zayıf ve gelip geçici bir iz, bir leke ve pislik bulaştırmayacak bir görüntü, bir yansımadan ibarettir. Akla ve hayale gelen şeyler, hayır kaynaklı ise, akıl ve düşünceyi bir derece nurlandırır; fakat şek kaynaklı bir vesvese ise, akla, düşünceye ve kalbe kat’iyen tesir etmez, kirletmez ve zarar da vermez. Hz. Bediüzzaman’ın yaklaşımıyla, elinizde tuttuğunuz aynaya, karşıdaki yılanın görüntüsü aksetse, o aynadaki yılanın elinize zararı olmadığı, ya da aynaya akseden bir pislik elinizi kirletmediği veya yanan ateşi elinizdeki aynaya tevcih ettiğiniz zaman eliniz yanmadığı, keza elmasa zararı olmadığı gibi şeytanın dışta, ya da içte müessiriyet ölçüsünde herhangi bir zararı sözkonusu değildir.

  Evet, üzerinde durmadığınız, merakla üzerine varmadığınız, sahip çıkıp kabullenmediğiniz, küçük görerek şişmesine meydan vermediğiniz ve bir dert haline getirmediğiniz takdirde vesvesenin hiçbir zararı olmaz. Öyle ise ona hep tepeden bakmalı ve “Allah’ın (cc) izniyle bunun altından vurup, üstünden çıkarız” denmelidir.

  Şimdiye kadar anlattıklarımızın hilafına hareket edildiğinde az dahi olsa vesvesenin zararı olabilir. Evet vesvesenin zararsız olduğu bilinmeyip, zararlı tevehhüm edildiği zaman o zararlı olabilir. Yani üzerinde durulup kurcalandığı ve merakla karıştırıldığı zaman büyütülebilir.. büyük görüp önem verdikçe o da büyür ve bir balon gibi şişerek bizi yutacak hale gelebilir. Bir arı-kovanı içinde yüzlerce arı bulunur ama, siz önemsemeden onun önünden geçer gidersiniz.. onlar da size ilişmez. Vesvese karşısında da yapmamız gereken şey bundan farklı olmamalıdır.

  Şeytan, zayıf ve geçici bir görüntü karesini hayalimize atar, biz de onu cazip bulur ve işletirsek, o bir karelik manzara, hayal sinemamızda saatleri içine alan bir film şeridi haline gelir; gelir ve biz bunun farkına bile varamayız. Hususiyle yalnız kalınca, bilhassa gençlerde ve hele nefsaniliğe bakan, bedeni tesir altına alan manzaralar karşısında... Evet, insan onu alır ve hayalinde maceralı bir film haline getirir. Halbuki şeytana ait olan, o ilk dar sahnedir. Öyleyse o ilk oltaya takılmamak, oyununa gelmemek ve onu işlettirmemek gerekir ki, şeytan da bizi işletmesin ve işlete işlete hayallerimizi gerçeğe dönüştürmesin; biz de neticede o bir karelik görüntünün kurbanı olmayalım.

  İnsan vesveseyi büyütürse kendisine zulmetmiş olur. Çünkü hakikati olmayan bir şeyi hakikat zannederek ruhuna ve bedenine zarar verir.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet
 6. 6
  ALLAH razı olsun......