Mumine.com ve Sizden Gelen Sorular Forumundan Kaynananın sınırları nerede? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kaynananın sınırları nerede?

  Reklam
  selamun aleyküm,

  Allah rızası için gayemi yitirmemeye yardım edin, akıllı ve yardım sever kardeşlerimin yardımına muhtacım.

  kayınvalidem dul kadın ve kocam onun en büyük evladı. Yirmi senedir beyimi sınırsız anneye itaat etmeli diye eğitmiş.
  -islamda evliğimize karışma hakkın yeri var mı?
  -Yetişkin ve kendi yuvası olan bir erkek için anneye karşı vazifeleri ve sınırı nerede? Maddi yönden ve gönlünü hoş tutma çabası gibi?
  yeni evliyiz, beyim istediği için şimdiden bebeğimiz var. Almanyada beyim isci, ben okuyorum. Maddi sıkıntımız var, tutumluğu şimdiye kadar öğrenmemiş, almanyada düsünceli rahmetli kayınpederimden senelerdir maaş geliyor, daha genç ve sağlığı yerinde ama birkaç senedir artık oğullarım bana baksın diye çalışmıyor. Bizi zor durumlarda bırakmasına rağmen naz yapıp kendisi ve kocamda benden annesinin gönlünü hoş tutmamı bekliyor.
  Yeni evli olmamıza rağmen taze gelin naz yapmadim, beyim bana yapmadıklarını annesine yaptığını görünce zaman geçtikce soğuyorum. Anneye karşı vazifeleri var diye sayıp parmağına doluyor sonra ortamda küçük düşürüyor ve yuvasını bozuyor.
  Çok severek evlendim itaat ettim, benimle herkese övünüyorudu. Ama artık psikolojik ve bedensel yorgunluk çöktü, çoguğuma bile artık gücüm kalmayacak diye korkuyorum. Oluştuğum şimdiki bitkin sinirli kişi eski ben değil. Unutkanlık çoğaldı ve üniversite sınavlarımı aksatıyorum.
  Konuşkan ve tatlı dilli olmalıyım, ama başaramıyorum, içimden gelmiyor

  -Kocaya itaat kayınvalideye ne kadar esir olmak demektir?
  Allahın yazdığı kaderi evladın boynunun borcu mu? Anne yüreği diye bişey göremiyorum, Fazlasını hak etmiyor diye artık en mecbur olanı yapıyorum. Görüşmeleri azalttım sınav bahanesiyle, ve görüşmemek evliliğimize daha faydalı olduğunun farkına vardım.
  Kocamın bazı şeyleri görmesi için yardım lazım, kolayca oyuna geliyor, uğraşmalarım hep çekişmeye dönüyor. Sadece susup dua ederek beklemek evliliğimizi söndüre bilir.

  -Camiide aile danışmanlığı yapılıyor mu?
  Beyimi gelmeye ikna etmek zor. Eskisi gibi hissetmek istiyorum.

  -Cerbezeli, tatlı dilli, kendini ezdirmeyen akıllı kadın olmak için nereden yardım alabilirim? Bunları öğrenecek çevrem yoktu. Önereceğiniz kitaplar varmı?


  Paylaş
  Kaynananın sınırları nerede? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  arkadaşlar hakikaten yardım arkadaşımızın dediği gibi dini bakımdan,özel hayat bakımından bu kaynanaların sınırları nelerdir?oğlu ile evlenildi diye insanın hayatını cehenneme çevirmeye hakkı var mı?gelin zulmeden kaynanaya ve görümcelere hakkını haram edebilir mi?dini bakımdan bir kaynana ve görümceler gelinin evliliğini mahvederlerse oğlunun huzurunu bilerek bozarlarsa hükmü nedir? yardım kardeşim sen de üzülme,sabret, Allahu Teala'ya havale et.islamda kaynana eziyeti,  dinimizde gelin kaynana ilişkisi,  dinimizde kayınvalidenin yeri,  dinimizde gelin kaynana hakları,  islamiyette gelin kaynana ilişkisi,  islamda gelin kaynana,  gelin kaynana ile ilgili hadisler