Mumine.com ve Sizden Gelen Sorular Forumundan Namaz esnasında pamuk çıkarsa Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Namaz esnasında pamuk çıkarsa

  Reklam
  Selamunaleykum

  Bir problemi geciyorum digeri cikiyor, az kaldi sanirim kafayi yiyecegim.

  Namaz esnasinda akintiya karsi pamuk, pecete, cikarsa, duserse ne olur?
  Gunahami girer?? Ne olur?

  Bi ayri konu ise, pamuk/pecete bende sanirim
  Yaramiyor, kullanmasam olurmu?
  Bu konuyu cok arastirdim, her kadinda menepoza kadar oluyorsa, buna cozum yokmu?
  Peceteyi koyunca icinde kaliyor, bazen daha kotu akintiya sebep oluyor.

  InsAllah yardimci olabilirsiniz??


  Paylaş
  Namaz esnasında pamuk çıkarsa Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  size şunu tavsiye edebilirim akıntıyı kesmek için Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu'nun sarı soğan kürü var sitesine girerseniz bi bakarsınız.faydasını görenler olmuş.selametle 3. 3
  Pamugun cıkması bir sorun teşkil etmez ayrıca günlük pet ,pamuk,temiz bir bez kullanabilirsin hiç birini kullanamıyorsan camaşırını sık sık degiştir. 4. 4
  s.a. günlük pet iç çamaşırımıza yapıştırıcağız değilmi.e ozaman akıntı olursak abdestimiz bozulmazmı.bende aşırı rahatsız oluyorum iç kısımıa pamuk peçete koymakdan ve bayağıda akıntı oluyıorum. 5. 5
  sizin durumunuz özürdür. abdestnz bozulmaz http://www.sorularlaislamiyet.com/qn...ebilir-mi.html 6. 6
  S.A. GÜL06 arkadaş benim durumummu özür.pamuk koymadan namaz kılabilirmiyiz. 7. 7
  Selamün aleyküm sevgiii kardeş isterseniz gül06 arkadaş yerine ben size yardımcı olmaya çalışayım inşallah.http://www.sorularlaislamiyet.com/in...how_qna&id=984 8. 8
  sevgii kardeş paylaştğımız linklerdn faydalanarak rahatlıkla ibadetlerinizi yerine getirebilirsiniz.

  10 günü geçen adet kanamaları,sürekli idrar akıntısı veya iltihaptan ve saire meydana gelen vajinal akıntılar abdesti bozmaz.bir namaz vakti boyunca devam ettigi için özür teşkil eder yani abdestinizi bozmaz,elinizde olmayan bir durumdur.pamuk koymanın sebebi kıyafeti daha temiz tutmaktır.pamuk koymadan da namaz kılabilirsiniz ama temizlik için pamuk,ped ve saire kullanmak daha güzeldir. 9. 9
  Özür olmasi icin hic abdest alip namaz kilmayacak kafar zamanin olmamasidir .. Gunluk akintilarda
  Bu boyle degil 10. 10
  Hicret_ hanım ben size tekrardan İbrahim Adnan SARAÇÔĞLU'nun soğan kürünü tavsiye ediyorum.yanlış hatırlamıyorsam okuduğum yazıya göre ilk bir ay yoğun bir şekilde akıntı geliyormuş sonra tamamen yani tamamen derken bunun da bir süresi vardı akıntı kesiliyormuş baktınız bir süre sonra akıntı devam ediyo yeniden başlarsınız küre ayrıca sizden özür diliyorum sizi anlamadan bir cevap göndermişim kuusra bakmayın inşALLAH ne de olsa insanın vakti yaşadığı sıkıntı bunlar önemli şeyler inşALLAH hakkınızı helal edersiniz.ALLAH'a emanet olun. 11. 11

  Cevap: Namaz esnasinda pamuk cikarsa

  ben sürekli bir namaz vakti devam ettigini zannettigimden özür dedim. öyle bir durum varsa özürdür bir namaz vakti devam etmiyorsa degildir.


  Muminem Cevap: Namaz esnasinda pamuk cikarsa

 12. 12
  sevgili arkadaşım

  bir de bunu oku linki ise:http://www.hayrettinkaraman.net/sc/00035.htm
  Soru:
  Bu soru mahrem bir hususta olduğu için affınıza sığınırım. Beni sevgili Peygamberimizin Ensar kadınlarını, dinlerini öğrenme noktasında utanmalarının bir engel teşkil etmemesini övmesi cesaretlendirdi. Hocam elimdeki tüm kaynaklar taramama rağmen konuya direk temas eden bir delile rastlamadım ve size sormaya karar verdim. Hanımlardan genital yoldan gelen akıntı doktorların ifadesiyle bir sağlık işareti ve buluğ çağından başlayarak menopoz dönemine kadar devam etmesi de (sık veya seyrek) gayet normal. Fıkıh kitaplarımızın "özür" bahsinde ise bir namaz vaktini aşan tüm arızî hallerin özür sayılacağı belirtilmiş ve ibadetlerini ona göre düzenleyebilmesi için bu şahıslara bazı kolaylıklar sağlanmış. Fakat bizim içinden çıkamadığımız durum şu, şayet bu ifrazat normal ise ağız ve burundan çıkan ve alışılmış sıvılar gibi mi algılanmalı? Bir ömür boyu devam edecek olan özür hali mi? Özür kapsamına girmediğinde abdesti muhafaza son derece zorlaşıyor, veya tampon ile önlenmek istendiğinde bir takım allerjik veya mikrobik hastalıklar oluşuyor.

  Cevap:
  Klasik fıkıh kitaplarında bu akıntılar hakkında genel olarak şu hükümler yazılmıştır:
  "Kadınların cinsel organlarından gelen devamlı akıntı, kan olmadığı sürece ay hali ile ilgili olamaz. Beyaz, sarı vb. renklerdeki akıntılar, organın dışına çıktığı, kilota bulaştığı zaman abdest bozulur. Eğer organın çıkışını tıkayan bir nesne kullanılırsa, gelen akıntı veya bunun ıslaklığı tamponun, tüpün, pamuk yumrusunun dışına çıkmadıkça, dışardan bakıldığında görülmedikçe abdest de bozulmaz. Eğer akıntı bir namaz vaktinin tamamında (abdest alp namaz kılmaya yetecek bir sürede kesilmeksizin), diğer vakitlerin de bir kısmında bulunmak suretiyle hep devam ediyorsa kadın özürlü sayılır ve bu durumda, her namaz vaktinde bir kere abdest alır ve bu vakit içinde akıntı -dışarı çıksa bile- abdesti bozmaz, onunla -akıntı bulaşmış giysi çıkarılarak- istendiği kadar namaz kılınır; sonraki namazın vakti girince abdest bozulmuş olur ve yeniden alınır."
  Bizim kadın doğum uzmanı kırk kadar hanımla yaptığımız iki seminerde tespit ettiğimiz gerçek duruma göre, kadının cinsel organından gelen akıntıyı ikiye ayırmak gerekiyor: a) Necis olanlar, b) Necis olmayanlar.
  Sağlıklı bir kadının organından devamlı olarak gelen ve gelmediğinde bazı problemler oluşan vaginal salgı temizdir; gözyaşı ve tükürük gibidir, bunun dışarı çıkması, kilota bulaşması abdesti bozmaz ve onu yıkamak da gerekmez. Bu normal akıntı dışında kalan ve bir arızadan (mesela enfeksiyondan) kaynaklanan akıntı ise pistir, dışarı çıktığında abdesti bozar ve elbiseye bulaşırsa yıkanması gerekir.

  ayrıca bu çeşit akıntılar vs için maliki mezhebini taklit de öneriliyor.http://www.dinimizislam.com/detay.asp?Aid=4089
  Maliki’de özür sahibi olur
  Sual:
  Günde 2-3 sefer akıntısı olan bir hanım özür sahibi midir? Akıntısının ne zaman olduğunu hissetmediği zaman da oluyor. Abdestinden devamlı şüpheleniyor. Bu durumda ne yapması gerekir?
  CEVAP
  Hanefi’de özürlü olabilmek için iki namaz arasında en az bir kere gelmesi gerekir. Yani günde beş kere akıntı gelmesi lazım ki özürlü olasınız. Maliki’de ise günde bir kere gelse hatta üç beş günde bir kere gelse bile yine özürlü oluyor. Onun için Maliki’yi taklit ederseniz akıntılar abdesti bozmaz, isterse namazda gelsin mahzuru olmaz.

  Abdestte kolaylık
  Sual: Doktor bir bayanım. Bayanlarda mensturuel sıklusun yani aylık âdet döngüsünün dönemlerine bağlı olarak miktarı ve kıvamı değişen fizyolojik yani doğal akıntı vardır. Bu akıntı meselesi abdest ve namaz konusunda bayanların yaşadığı en büyük sıkıntı. Ancak benim birçok tesettürlü arkadaşım var ve hiçbirinin böyle bir şeyden yani Maliki mezhebini taklitten haberleri yok. O zaman kadınlar Maliki’yi neden taklit etmiyorlar?
  CEVAP
  Bilmedikleri için taklit etmiyorlar. Çekinip rahatça soru soramamalarından bu sıkıntıyı çekiyorlar. Maliki’yi taklit etseler rahat edecekler. Bu akıntılar ne abdestlerini ne de namazlarını bozacak.

  Ayrıca, iç çamaşırına akıntı bulaşmış ise, temizini bulmak zor olursa, bunu değiştirmeden namaz kılabilir. Maliki’de necaseti temizlemek farz değil. İhtiyaç halinde necasetle namaz kılmak caizdir.

  Doğal akıntı nasıl olur?
  Sual: Doğal akıntı sarı akıntı mı, rengi nasıl? Evlide bekârda değişir mi? Menopozdan sonra da doğal akıntı olur mu? Bu doğal akıntı nedir, diğerlerinden farkını nasıl anlayacağız?
  CEVAP
  Nisaiye uzmanı bayan doktor diyor ki:
  Doğal akıntı denilen şeyin rengi aslında şeffaf-beyaz arasıdır. Ancak bu akıntı çamaşırda veya pamukta birikince ve biraz bekleyince sarımsı renk alır. Dolayısıyla çamaşırda görülen sarı renk doğaldır. Evlide bekârda aynıdır. Menopozdan sonra olmaz, ancak eğer hormon hapı kullanılıyorsa, bir rahatsızlık varsa olabilir.

  Maliki’de bozmaz
  Sual: Kadınların hayzı bittikten sonra, istihaza yani özür hâli oluyor. Normal akıntıları da oluyor. Bunlar için Maliki’yi taklit edebilir mi?
  CEVAP
  Evet, taklit eder ve bu durumlar abdesti bozmaz.

  Akıntısı olan
  Sual: 13 yaşında buluğa eren kızım akıntıdan dolayı Maliki mezhebine uyabilir mi?
  CEVAP
  Elbette, akıntısı o zaman abdestini bozmaz.vajinaya pamuk koymak,  namazda pamuk kullanmak,  vajinaya pecete koymak,  namaz için pamuk,  namaz kılarken pamuk kullanmak,  vajınaya pamuk,  vajinaya pamuk