Mumine.com ve Sizden Gelen Sorular Forumundan Haram konusunda suphe Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Haram konusunda suphe

  Reklam
  Selamunaleykum

  Hayirli ramazanlar

  Ben bgn kek yaptim, annem bana firca verdi, malesef silikonli varken, digerini vermis.
  Aklima acaba domuz killarindanmi yapildi sorusu geldi.
  Olabilir cunku cok kullaniliyor (avrupada yasiyorum).

  Ne kadar dikkat etsemde boyle seylerle karsilasiyorum.
  Keki ne yapayim? Kesin birsey yok sadece aklima gelen birseydi.

  Biktim artik bundan, yemek yiyemez oldum. Ve kactikca boyle buluyor beni.

  Bana dusuncelerinizi soyliin. Ne yapayim simdi ben?


  Paylaş
  Haram konusunda suphe Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  ve aleykumusselam ve rahmetullah hayırlı ramazanlar kardeşim

  fırça seçerken dikkat etmeliyiz bu fırçaların şeffaf olanları var onları rahatlıkla kullanabilirsin

  şu yazıyı buldum bi incelle kardeşim

  için rahat etmiyorsa keki yeme kardeş çünkü hınzır kılı olabilir ve bu necistir hemde kullanılması haramdır

  DOMUZ KILI VE FIRÇALARIMIZ

  Geçenlerde İstanbul’da Nalburiye Fuarı vardı. Fırça üreticileri ile yapılan görüşmeler domuz kılı olayını bütün vahameti ile bir kere daha ortaya çıkarttı. Bu sebeple, domuz kılı ve fırçalar konusunu tekrar gündeme taşımak ihtiyacını duyduk.

  Fırça deyip hemen geçmeyin, günlük hayatımızda çok yönlü yer alan bir eşya. Dişlerimiz için diş fırçası, elbisemiz için elbise fırçası, ayakkabımız için ayakkabı fırçası, sakal tıraşımız için sakal fırçası, saç tıraşımız için berber fırçası, badana için badana fırçası, yağlı boyamız için boya fırçası, ev temizliği için temizlik fırçası, hamur işlerimizin yüzlerine yağ ve yumurta sürmek icin yağlama fırçası, hanımlar için rimel fırçası, oje fırçası….

  Ülkemizde firça üretimi için at kılı, keçi kılı, sansar kılı, plastik lifler ve maalesef çogunlukta ise domuz kılı kullanılmaktadir.
  Fuara katılan ve Müsluman olduklarını ifade eden, bazı firça üretici firmaların yetkilileri ile yaptığımız görüsmeleri özetlersek:

  - Diş firçalari çoğunlukla plastik elyaftan yapılıyormuş.
  - Badana fırçaları çogunluk at kılından yapılıyormuş.
  - Sakal tıraş fırçaları, elbise fırçaları, ayakkabı firçaları, berberlerin kullandığı fırçalar hem domuz kılından hem de baska hayvanın kılından yapılıyormuş
  - Ama yağlı boya fırçalarının tamamı domuz kılından üretiliyormuş.

  Bilhassa hamur işlerinde evlerimizde ve iş yerlerimizde kullanılan yağlama fırçalarinda durum daha vahim. Çünki domuz kılı ekmeğimizin, pidemizin, lahmacunumuzun, pogaça, simit ve böreklerimizin üzerinde dolaşıyor! Bu maksat için, bu müslüman üreticiler(!) hem plastikten hem de domuz kılından yaglama firçalari imal ediyorlarmış. Bu malları müşterilerine satarken ikaz ediyorlarmış, ancak çoğu pideciler, lahmacuncular, fırıncılar plastik fırça yerine daha cok dayandığı(!) icin domuz kılından yapılmış yağlama fırçalarını tercih ediyorlarmiş.

  Yağlı boya fırçalarına gelince, firma yetkilileri, dünyada başka alternatifinin olmadığını iddia etseler de, bu iddiaya inanmak mümkün degil. Bize göre, bunun mutlaka helal bir alternatifi olmalı. Allah(cc)’ın bizatihi necis olduğunu bildirdiği bir hayvanın kılına bizi mahkum etmesi mümkün olabilir mi? Asla!...Bunu aklımızdan geçirmemiz bile abes olur, bizi vabale sokar. 502 Gümrük tarife numarası “Evcil veya yaban domuz kıllari vs…” faslından yurdumuza getirtilen domuz kıllarının miktarı her yıl 500-600 ton civarındadır ve yaklaşık 3-4 milyon ABD dolari ödenmektedir. Büyük çoğunluğunun ithal edildiği ülke ise Çin’dir.

  NE YAPACAGIZ?

  Olayın vahameti ortada. Bu durumda Müsluman tüketici ne yapmalıdır?Herzaman ifade ettiğimiz gibi bu konuda da teklifimiz, önce sorgulamak, sonra güven vermeyen ürün , üretici ve satıcıları BOYKOT etmek. Sorgulamaya önce kendimizden ve evimizden başlamalıyız. Elbise fırçamızdan, ayakkabı fırçamıza, temizlik fırçamızdan tıraş fırçamıza, hamur yağlama fırçamızdan diş, rimel, oje ve diğer tuvalet fırçamıza kadar bütün şüphelendiğimiz fırçalarımızdan kurtulmalıyız. Bunun için, bu eşyalarımızdan birer kıl kopartalım ve kibritle ucundan yakalım.Yanan kısım, yanmayan kısmın tepesinde bir topak olusturur. Bu kısmı parmaklarımız arasında ufalamaya çalıştığımızda ufalanmıyorsa bu kıl plastiktir, ufalanıp dağılıyorsa bu kıl da hayvan kılı demektir.
 3. 3
  Saol kardesim

  Yaktim, denedim .. Cok yardimci oldu.

  Ama cok uzuluyorum, inanirmisiniz cikolata bile yemiyorum, ama
  O seyi agzima almistim.

  Ben simdi ne yapacagim? 40 gun haram ibadetlerimin sevabi azalacakmi? Heleki ramazandayiz, orucumun sevabi ne olcak?
  Ufff ..

  Dayanamiyorum artik, helal ekmek nerden bulacagim. Nerden bilecegim, kullandiklari fircalari? 4. 4
  Bundan sonra daha tedbirli olursunuz.Bilmeden yaptığınız için sorumlu olmazsınız inşAllah.Sizi öok iyi anlıyorum.Emin olun Türkiye'de,yüzde doksan beşi Müslüman olan bir ülkede bile helal gıda bulmak zorlaştı.Burası bu durumdayken Avrupa daha kötüdür tabiiAllah yardımcımız olsun. 5. 5
  Saol abla ..
  Evt Rabbim yardimcimiz olsunvanilya haram mı