Mumine.com ve Sizden Gelen Sorular Forumundan iyi olsaydım gibi şeyler deyip şimdide düzelnce namaz kılmamak günah mıdırn Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  iyi olsaydım gibi şeyler deyip şimdide düzelnce namaz kılmamak günah mıdırn

  Reklam
  Daha önceden sağlık sorunu olup namaz kılamıyordum(rahatça) Şimdi ise düzeldim daha önceden namaz kılacağım iyi olursam ya da bir iyileşeyim,iyi olsaydım gibi şeyler deyip şimdide düzelince namaz kılmamak günah mıdır ?


  Paylaş
  iyi olsaydım gibi şeyler deyip şimdide düzelnce namaz kılmamak günah mıdırn Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Adak olarak farz namazı adamak sahih midir ?


  namaz kılmak zaten her muslumanin uzerine farzdir o yuzden yapmamiz gereken ibadetler adak olarak olmaz daha detayli bilgi ise soyledir

  Bazıları adak olarak farz olan namazı (5 vakit kılma, cumaya gitme vs.) adıyorlar. "Şu iş olursa 40 gün namaz kılacam" ya da "şu iş olursa ilk cumaya gidecem" diyorlar. Bu kişilere nasıl bir somut örnek gösterelim ki bu işin yanlış olduğunu anlasınlar?

  Değerli Kardeşimiz;

  Adağın bir takım şartları vardır. Onları şöyle özetleyebiliriz :

  1 — Adanılan şeyin cinsinden bir farz veya vacibin bulunması, (Hac, oruç, namaz gibi).

  2 — Adanılan şeyin bizzat maksut olması,

  (Namaz, oruç, hac gibi ibâdetler bizzat maksuddur; başka bir ibâdete vesile değildir. Ama ABDEST böyle değildir, o namaz kılmak veya Mushafa el sürmek, ya da Tavaf yapmak için vasıta ve vesile*dir).

  O halde abdest almayı adamak hiçbir hüküm ifade etmez. Yani adak sayılmaz.

  3 — Adanılan ibâdetin zaten kişiye farz ve vâcib olmaması,

  (Cuma farzını kılmayı adayan veya Ramazan orucunu tutmayi adayan kimsenin, bu tarz yaptığı adak sahih değildir. Çünkü bu ibâ*det zaten kişiye farzdır.)

  4 — Adanılan şeyin günah kapsamına giren bir suç olmaması,

  (Başladığım şu işim iyi sonuçlanırsa, bir şişe şarap içeceğim, ve ya şu işim olursa, canımı feda edeceğim, gibi adaklar -günah kapsa*mına girdiği için sahih değildirler.

  5 — Adanılan şeyin mümkün olması,

  (Falan adam gelir veya oğlum salimen dönerse, onun geldiği ve*ya döndüğü gün oruç tutacağım, diye adayan kimsenin sözünü etti*ği adam zevalden sonra gelir veya sabah kalkıp kahvaltısını yaptık*tan sonra gelirse, o gün oruç tutması mümkün değildir. Çünkü kah*valtı yapmıştır veya zevaldan sonra geldiği için, artık niyet vakti geçmiştir,)

  6 — Adadığı şeyin kendi mülkünde bulunması,

  (Mülkünde olmayan bir şeyi adamak sahih değildir. Falan ada*mım gelirse, komşumun koyununu boğazlayıp dağıtacağım, diye adarsa, bu caiz sayılmaz. Çünkü koyun onun mülkiyetinde değildir, başkasına aittir).

  Adağın şartlarında görüldüğü gibi kendisine farz olan bir ibadeti adamak sahih değildir.


  Selam ve dua ile...
 3. 3
  bu arada zaten namaz kilmamak basli basina gunahtir 4. 4
  ALLAH razı olsun bilgi için peki ergenliğe girmeden önce de adak gerekir minamaz kılacağım deyip kılmamak