Mumine.com ve Sizden Gelen Sorular Forumundan kalbime nasıl söz geçire bilirim? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  kalbime nasıl söz geçire bilirim?

  Reklam
  selam arkadaşlar ben 4 buçuk ay önce kapandım.4 yıl olcaktı bi ay sonra bitane erkek arkadaşım wardı çok seviyorum onu gerçekten .o kapanmama karşı çıktı ama ben dinlemedm onu kapandım ayrılma kararı aldık ama o da yapamadı bende çok zorlanıyorum onu unutamam gibi geliyo.evlenelim öyle kapan şimdi erken diyo ben uni üçüncü sınıfa geçtim . kapalı halimle çok mutluyum ben ama onunla napcam hiç bilmiyorum inanaın çok üzgünüm.Rabbimin rızasının önüne kmseyi koyamam bunu biliyorum ama kalbime nasıl söz geçire bilirimm?


  Paylaş
  kalbime nasıl söz geçire bilirim? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  erkekde sende bırakamıyorsan o zaman seni olduğun gibi( kapalı) kabul etmesi gerekir .Tabi bu benim görüşüm diğer üyelerinde fikirleri çok önemli.. 3. 3
  çok üzgünüm gerçekten ne yapmalıyım bilmiyorum 4. 4
  bence ileride kapanmanızı normal gören bir insanın bunu da normal görmesi gerekir.evlenince kapanmak üzere açılırsanız ilerde bu sizin için birincil sorun olabilir bence 5. 5
  canım şimdi kapanmış olmana saygı göstermiyorsa ilerde kapanmak istediğinde yine bir bahane bulabilir.açıkken de o kişi sensin kapalıyken de önemli olan bunu anlayabilmesi. 6. 6
  haklısınız dua edin lütfen.kimse için kapanmadım kimse içinde açılmak istemiyorum: 7. 7
  bunca yıldır görüştüğünüze göre zihniyetini bilirsiniz.bence ona göre karar verin.ciddi bir adım attığınızda daha fazla üzülmemek için.. 8. 8
  Mümin kadınlara da söyle: Gözlerini (harama bakmaktan) korusunlar; namus ve iffetlerini esirgesinler. Görünen kısımları müstesna olmak üzere, zinetlerini teşhir etmesinler. Baş örtülerini, yakalarının üzerine (kadar) örtsünler. Kocaları, babaları, kocalarının babaları, kendi oğulları, kocalarının oğulları, erkek kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kız kardeşlerinin oğulları, kendi kadınları (mümin kadınlar), ellerinin altında bulunanlar (köleleri), erkeklerden, ailenin kadınına şehvet duymayan hizmetçi vb. tâbi kimseler, yahut henüz kadınların gizli kadınlık hususiyetlerinin farkında olmayan çocuklardan başkasına zinetlerini göstermesinler. Gizlemekte oldukları zinetleri anlaşılsın diye ayaklarını yere vurmasınlar (Dikkatleri üzerine çekecek tarzda yürümesinler). Ey müminler! Hep birden Allah'a tevbe ediniz ki kurtuluşa eresiniz." (Nûr Suresi, 31)

  "Ey Peygamber! Hanımlarına, kızlarına ve müminlerin kadınlarına (bir ihtiyaç için dışarı çıktıkları zaman) dış örtülerini üstlerine almalarını söyle. Onların tanınması ve incitilmemesi için en elverişli olan budur. Allah bağışlayandır, esirgeyendir." (Ahzâb Suresi, 59)

  Tesettür Risalesinden
  Bir ailenin saadet-i hayatiyesi; koca ve karı mabeyninde bir emniyet-i mütekabile ve samimî bir hürmet ve muhabbetle devam eder. Tesettürsüzlük ve açık-saçıklık, o emniyeti bozar, o mütekabil hürmet ve muhabbeti de kırar.

  Tesettürün Gerekliliği

  Allahu Teâlâ’nın kadınların örtünmelerini emretmesinde çok hikmetler vardır. Kadınların örtünmeleri onların yaratılışlarının gereğidir ve fıtratları, duyguları bunu emreder. Hem tesettür, toplumsal değerlerin, huzurun, ahlakın ve aile kurumunun korunmasını sağlar. Açıklık ise tam tersi kadınları, aileleri ve hayatı sıkıntılar içine sokar. Topluma, ahlaka, huzura ve aile kurumuna zarar verir.
  Tesettürün yani örtünme emrinin hikmetlerinden mühim bir kısmını Bediüzzaman Said Nursî Hazretleri yazdığı tesettür Risalesi’nde açıklamıştır. O risalede anlatılan hikmetlerden yaptığımız bir hulasayı aşağıya alıyoruz.
  1- Korku: Kadınlar yabancı erkeklerin onlara taarruzundan korkarlar. Çünkü nâ-meşru bir çocuğun maddi manevi dayanılmaz ağırlığını bir ömür boyu çekmek zorunda kalabilirler. Bunun için güzelliklerini gizleme, yabancı erkeklerin iştahlı nazarlarından sakınma ihtiyacı hissederler.
  2- İhtiyarlık ve çirkinlik: Kadınların % 60-70’i ihtiyarlık veya çirkinlikleri sebebiyle bu hallerini gizlemek ve örtünmek isterler.
  3- Kıskançlık: Erkekler hanımlarının başka erkekler tarafından görülmesini kıskanırlar ve bunun için hanımlarının güzelliklerinin gizlenmesini arzu ederler.
  4- Bakışlardan Rahatsız olmak: Kadınlar yabancı erkeklerin onları inceleyen nazarlarından ciddi manada rahatsız olurlar.
  5- Töhmet altında kalmamak: Kadınlar açık gezip de kocalarının, “kendisini başkalarına beğendirmeye çalışıyor” diye suçlamasından sakınırlar.
  6- Ailedeki samimiyeti koruma: Açıklık olan toplumlarda erkeklerin kendi eşinden daha güzel kadınlar görmemesi nerdeyse imkânsızdır. Bu da karı koca arasındaki samimi bağlılık duygularına zarar verir.
  7- Evlilik müessesini koruma: Açıklık toplumda fuhşiyatı artırıp evlenmeleri azaltarak aile kurumunun tahrib olmasına, nesillerin bozulmasına sebeb olur.
  8- Aşırı cinsellikten ve getireceği ahlakî yıkımdan sakınma: Açık saçıklığın yaygınlaşması toplumda erkeklerin duygularının aşırı derecede cinsellik üzerine yoğunlaşmasına, bu da cinsel ahlaksızlıkların yaygınlaşmasına, toplumda namus ve emniyetin zayi olmasına ve zamanla neslin tıbben zayıflamasına sebeb olur.
  9- Aile içi ahlakî çöküşten sakınma: Bacaklar gibi bazı uzuvların açıklığı, ahlaken zayıf kardeş gibi bazı namahremlerde dahi çok kötü duygular uyanmasına sebeb olabilir.
  Elbette tesettürün burada sayılmayan daha pek çok faydaları vardır. İnsanların tesettürü değerlendirirken bu hikmetlerin yanında,
  hayatın yalnız bu dünyadan ibaret olmadığını,
  ölüm sonrası ebedî bir hayatın bizleri beklediği
  ve gerçek hayatın orası olup burada oranın hazırlığı yapıldığı
  ve insanların dünyada yalnız ahret imtihanı için bulunduğunu da dikkate almaları şarttır.
  Aksi takdirde yapılacak yorumların insanın ve yaratılışın gerçeklerine uzak olması kaçınılmazdır. 9. 9
  ilmi hisab kardeşim paylaşımın için çok sağolasın,allah razı olsun.çok faydalandım. 10. 10
  İlmi Hisab kardeşimin paylaşımı çok güzel,Allah razı olsun.
  Bence evlenmeyi düşündüğünüz insanı bir daha değerlendirin.İslam'a ne kadar yakın olduğunu bir düşünün.Allah yolunda olan biri böyle bir istekte bulunamaz.Allah yolunda olmayan bir insandan da ne kadar hayır gelir sizce?Yaşadığınız ilişkinin yanlışlığı da ayrı mesele tabii.Bir Müslüman kardeşiniz olarak şunu söyleme ihtiyacını hissediyorum ki dinimiz bu tür ilişkileri doğru bulmaz.Güzel dinimizde zinayla beraber zinaya götüren yollar da haramdır.Nitekim Allah bize "Zina yapmayın." diye değil "Zinaya yaklaşmayın." diye buyuruyor.Çok sevmenizin günahı yok ama insan sevdiğiyle bir ilişki içerisinde olmak zorunda değil,sevgisini bahane edip de günaha girmesi zaten doğru değil.O da sizi gerçekten seviyor ve ciddi düşünüyorsa zamanı geldiğinde size talip olur.Bu tür ilişkilere girerek kadınlar kendilerini değersizleştiriyorlar.Rabb'im size de sevdiğinize de doğruyu göstersin.
 11. 11

  --->: kalbime nasıl söz geçire bilirim?

  çok teşekkür ediyorum kardeşlerim Allah razı olsun hepinizden çok sağolun.


  Muminem --->: kalbime nasıl söz geçire bilirim?

kocaya söz geçirmek için dua,  eşine sözünü geçirmek için dua,  eşine söz geçirme duası,  erkeklere soz gecirmek icin dua,  kocaya söz geçirmek için dualar,  kocaya soz dinletme duasi