Mumine.com ve Sizden Gelen Sorular Forumundan Ayak tırnakları için herhengi bi işlem yapılmalımı Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Ayak tırnakları için herhengi bi işlem yapılmalımı

  Reklam
  hayırlı günler arkadaşlar ben bu gün cünüp olduğum için gusül aldım ve banyoda gusül aldığım zaman ayak tırnakşlarının içine su gitmesi için el tırnaklarımla arasından geçtim ama tırnakların üzerini ovalamayı unuttum.banyodan çıkarken aklıma geldi ve tekrar yıkadım. banyodan sonra otururken ayak turnagımın köşesinde bir karartı gördüm ve bu karartı çıkartım afedersiz yuvarlak bi et parçası ve siyah tırnak kiri vardı şimdi o pisliklerden dolayı tekrar gusül amam gerekirmi altına su işlemişmidir. arkadaslar ayrıntısıyla anlatıyorum çünkü benim içim huzursuz eden bişiler var bunun üzerine gidip tekrar abdest almakta istemiyorum çünkü bu spnradan takıntı haline geliyor. zaten gusül alırken yarım saatten fazla kalıyorum duşta. ne olur yardım edin


  Paylaş
  Ayak tırnakları için herhengi bi işlem yapılmalımı Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Bilgi edinmek için yazıyı okuyabilirsiniz.Selametle...


  Deriye yapışan maddeler ve vücut kirleri gusle mani olur mu?


  Abdest konusunda olduğu gibi, gusülde de suyun deriye geçmesine engel olan maddeler önceden giderilmelidir. Aksi halde yapılan guslü yerine gelmemiş olur.


  Örneğin tırnak üzerinde kuruyup kalan hamur, sürülen oje ve benzeri maddeler suyun alta geçmesine engel teşkil eder. Gusülden önce bunların giderilmesi gerekir. Yağlı boya niteliğinde olmayan normal kir, suyun geçmesini engellemez. Sabunsuz su ile yıkanan bir organda hâlâ kirin izine rastlanıyorsa, bu guslün yerine gelmesine engel sayılmamıştır. Çünkü su deriye nüfuz etmiştir. Ancak Sünnete uygun olanı, bu tür kirleri iyice yıkadıktan sonra gusletmektir. Bu konuda şehirli ile köylü aynıdır.


  Tırnak aralarına giren çamur, toprak da böyledir. Derici ve boyacının tırnaklarına ve tırnak altlarına bulaşan boya ve benzeri şeyler, suyun geçmesini engellerse de, ilim adamlarının çoğu bunda zorluk bulunduğunu dikkate alarak cevaz vermişlerdir. O halde bu konuda da zaruri (kaçınılması çok zor) halleri genel hükmün dışında tutmak gerekir. Çünkü Şer'î kaidelerde bu kapıyı açık tutmuştur.


  Ama deriye yapışan balık pulu, çiğnenmiş ekmek parçası kuruyup suyun geçmesini engelliyorsa, o takdirde bunları gidermek lâzımdır. Çünkü bunlardan kaçınmak mümkündür, zarurî bir durum mevcut değildir.


  Bunun dışında pire ve sinek pisliğinden genellikle kurtulmak mümkün olmadığı için deri üzerinde yapışıp kalmaları gusle engel sayılmamıştır. Bununla beraber iyice yıkanıp temizlenmesi Sünnet gereğidir. El-Muhit ve Fetevâ-yı Hindiyye'de bu konuya yer verilmiştir.


  Çiçek ve egzama gibi bir hastalıktan dolayı deri üzerinde meydana gelen kabuklar kabarık bir vaziyette olup kenarları deriye bitişikse gusle mâni' sayılmaz. Yıkandıktan sonra bu kabuklar kalkar ya da dökülürse guslü yeniden yapmayı gerektirmez. Abdestte olduğu gibi gusülde de suyu gözlerin içine ulaştırmaya lüzum yoktur. Serahsî'nin Muhitinde ve" Fetevâ-yı Hindiyye'de buna cevaz verilmiştir. (Celal Yıldırım, Kaynaklarıyla İslam Fıkhı, Uysal Kitabevi: 1/50-51.)


  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet 3. 3
  bir ek bilgi de ben vereyim.sorularla islamiyette okumuştum Meryem Azra'nınki gibi linke tıklama şeklinde yapamadım ama aynen yazmaya çalışım soru şöyle: tırnak ve parmakta japon yapıştırıcısı kalıntısı oluyo ve bunu farkedemiyoruz.Gusülden sonra farkettiğimde yeniden gusül abdesti almam gerekir mi?
  Cevap
  Değerli kardeşimiz;
  Bu durumda yapıştırıcının olduğu yeri kazıyıp yıkamanız yeterlidir.Tekrar gusletmeniz gerekmez.
  cevap bu şekilde bu arada bu siteyi arkadaşa tavsiye etmemde bir sakınca var mı sözüm site yöneticilerinedir ya da bu konuda bilgisi olan arkadaşlara soruyorum.çünkü bu soruya ek olarak 07lili arkadaşın benzer faydalanabileceği soru ve cevaplar vardı.o açıdan sordum teşekkür ederim.ALLAH'a emanet olunuz. 4. 4
  Selamün aleyküm acemi kardeşim,sitemizi arkadaşlarınıza tavsiye edebilirsiniz.benimde tavsiye ettiğim arkadaşlarım oldu.bütün din kardeşlerimizin bu siteden yararlanması ve güzel dini bilgileri,öğrenip,paylaşması ne güzel.....o yüzden bir sakıncası yok.selametle inşallah... 5. 5
  teşekkür ederim zeynep1819.Amin selametle inşallah...gusülde tırnak araları,  gusül abdesti alırken tırnak araları,  gusülde tırnaklar,  gusül abdesti ayak tırnakları,  gusülde ayak tırnakları,  gusülde tırnak arası,  gusül ayak