Mumine.com ve Sizden Gelen Sorular Forumundan Selavat çekerken sağ eli sol göğüs üzerine koymak Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Selavat çekerken sağ eli sol göğüs üzerine koymak

  Reklam
  s.a. ben devamlı selavat getiriyorum.illede sağ elimizi sol göğüs üzerimize koymak zorundamıyız selavat çekerken.

  2.yattığımız yerden selavat getirebilirmiyiz.ben yatağa girip selevat getiriyorum sonra olmmışdır diyip kalkıp yatağın içinde oturuyorum ve sevgili Peygamberimiz Hz.Muhammed Mustafa Sallallahu aleyhi vessellem Allahümme Salli Ala Seyidina Muhammed'in ve Ala Ali Seyidina Muhammed diyorum.Başta sevili peygamberimiz s.a.v demezsem sanki başka bir peygamber ismi geçiyor içimden sonra hemen söylüyorum dinden çıkıcam diye korkuyorum devamlı içimden bişeyler geçiyor artık aklımı kaybedeceğim die korkuyorum.Bir selavatı çekene kadar beş altı kere başa dönüyorum olmadı die.lütfen bana bilgi veririmisiniz.s.a.


  Paylaş
  Selavat çekerken sağ eli sol göğüs üzerine koymak Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Aleyküm selam sevgi kardeşim,her salavat getirdiğimizde sol elimizi ğöğsümüzün üzerine koymak zorunda değiliz,ben her zaman elimi sol ğöğsümün üzerine koymuyorum.birde yatarken istediğiniz kadar salat-u selam getirebilirsiniz.öbür konuya gelince galiba vesvese yapıyorsunuz.ben vesveseden allahın izni ile vesvese dualarını ve "Ya Vasiu" (c.c) çekerek kurtuldum.tavsiye ederim.sizinle nacizane bildiklerimi paylaştım.Allah daima tüm zamanlarınızda yar ve yardımcınız olsun amin,selametle kalın.. 3. 3
  s.a.zeynep arkadaşım ablacığım bilgilerin için çok teşkkür ederim.ben bu vesveseden nasıl kurtulacağım bazen çok daralıyorum "ya vasiu" yunasıl çekicez sadece ya vasiu olarkmı okuyacağız. 4. 4
  Peygamberimize salavat getirmek üzerine AHMET ŞAHİN HOCAMIZIN YAZISINI GÖNDERİYOR FAYDALI OLACAĞINI ÜMİT EDİYORUZ..

  Bilindiği üzere Efendimiz (sas) Hazretleri’nin adı anıldığında duyan her Müslüman’ın salavat getirmesi ihmal edilmez bir görevi, unutulmaz bir vefa borcudur.
  O kadar ki, O’nun irşadıyla var oluş hikmetini anlayan her Müslüman’ın üzerine bu salavatın ömründe bir keresi farz, sonrakileri vacip, tekrarlarda ise sünnet olduğu bildirilmiş, salavatın terki ise şefaatten mahrumiyete sebeptir, denmiştir.
  İyilik gördüğü kimselere iyilik etme minnettarlığı duyan, hatta bir kahvenin kırk yıl hatırını sayan insanlar, ebedi hayatını kurtarmaya vesile olan Resulüllah’a da (sas) elbette minnettarlık duyacak, adını duyunca büyük bir hürmet ve sevgiyle salavat getirecek, böylece gösterdiği bu bağlılıkla da şefaatine nail olacaktır.
  Nitekim Ahzab Suresi ayet 56’da Rabbimiz de salavat getirmeyi emretmektedir:
  –Şüphesiz Allah ve melekleri Peygambere salat ederler. Ey iman edenler! Siz de O’na tam bir teslimiyetle salat ve selam edin!.
  Bu ayetin emri gereği olarak ömürde bir defa salavat getirmek farz, sonraları her ilk duyuşta vacip, aynı yerde tekrarlanmalarda ise sünnet olduğu ifade edilmiştir. Anlaşılan odur ki, getirilen salat–ü selamdan hem Rabbimiz, hem de melekleri razı olmakta, ayrıca melekler salavat getirenlere de dua etmekteler. Hadis kitaplarında görüyoruz ki, Efendimizin (sas) Cennet’teki makamının yükselmesine sebep olan salavatı okuyan insana melekler, “Allah da senin makamını yükseltsin!” diye dua etmekte, öteki melekler de bu duaya amin demekteler. Salavat getiremeyene ise, “Allah da senin makamını yükseltmesin!” diye tepki göstermekte, öteki melekler de bu tepkiye amin diyerek iştirak etmekteler. Demek ki, Efendimizin (sas) adını duyunca salavat getirenler meleklerin hayır duasını alır, getirmeyenler ise bedduasına maruz kalırlar. Ayrıca, Peygamberimiz (sas) de, adını duyduğu halde salavat getirmeyen vefasız ümmetine kırılmakta, bunu da “burnu sürtülsün!” sitemiyle dile getirmektedir.

  Salavatın çeşidi sayılamayacak kadar çoktur. Bunların en meşhurları da namazlarda tahiyyattan sonra okuduğumuz, “Allahümme salli ala Muhammedin ve ala ali Muhammed” ile “Sallallahü aleyhi vesellem” salavatlarıdır. Manaları şöyle özetlenebilir:
  –Rabbimizin rahmeti, meleklerinin istiğfarı ve bizim de selamımız Efendimiz Hazreti Muhammed ve ailesi üzerine olsun.
  Bu gibi salavatlar Efendimize has bir dua olduğundan O’na mahsus duayı Rabbimiz reddetmez.
  Bu niyetle bizler de özel dualarımıza redde uğramayan salavatla başlar, salavatla bitirirsek iki makbul dua arasına aldığımız duamızın kabul olacağını ümit ederiz.
  Okuma ve yazmalarda ise Efendimizin (sas) adı geçince açıkça:
  –“Allahümme salli ala Muhammedin ve ala ali Muhammed” yahut da “Sallallahü aleyhi ve sellem” demek en güzeli olduğu gibi, yazanların salavatın baş harfleriyle (asm) yahut da (sas) şeklinde işaretlemeleri de salavatı hatırlatmak demektir. Ancak yazıda bu gibi salavat getirme işaretleri çoğalınca okuyanlar bazen zorlanmakta ve maksadının aksine, hürmet için konan işaretler bazen hürmet zedelenmesine de sebep olmaktadır. Böyle bir hürmet eksilmesine sebep olmaktansa işaretleri azaltıp okuyanın irfanına bırakmakta isabet olsa gerektir.
  Efendimize getirilen salavat, günahının affına sebep denemez. Çünkü O’nun böyle bir durumu söz konusu değildir. Makamının yükselmesine vesiledir. O yüzden Efendimizin makamını kimse tahmin ve tespit edememektedir. Çünkü her saniye, iyiliğine sebep olduğu ümmetinden nehirler gibi salavat duaları akmakta, böylece yükselmenin hiç durmayıp kıyamete kadar da devam edeceği anlaşılmaktadır.
  Tarihi bir saygı örneği:
  Sultan Mahmud Gaznevi, Muhammed adındaki hizmetçisine her defasında çok sevdiği bu Muhammed adıyla hitap ettiği halde bir defa da babasının ismiyle hitap eder. Buna üzülen hizmetçi, neden çok sevdiği güzel ismiyle değil de babasının ismiyle çağırdığını sorunca Sultan’dan şu cevabı alır:
  –Ben her defa abdestli bulunuyor, o yüce ismi abdestle söylüyordum. Bu defa abdestim yok! O mübarek ismi abdestsiz ağzıma almaktan utandım!
  Mübarek ismi duyduğu halde gönlü kıpırdamayan salavat tembellerine ithaf olunur.
  (alıntı)

  Bu arada güzel kardeşim,Allahın isimlerinden olan Ya Vasiu (c.c)'yu çokca zikret.Birde vesvese dualarını okuyunuz.Rabbim içindeki vesveseyi yok etsin inşallah.Selametle kalınız...yatarak salavat getirilirmi,  yatarken salavat getirilirmi,  yatarken on salavat getirmek,  salavat getirdiğimizde elimizi,  eli göğse koymak ne anlama gelir,  ya vasiu,  peygamberimize salavat getirirken elini göğsüne koymak ne demek