Mumine.com ve Sizden Gelen Sorular Forumundan İbadet hakkında sorularım olacaktı Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  İbadet hakkında sorularım olacaktı

  Reklam
  herkese hayırlı günler.benim bazı sorularım olcaktı:
  1.idrar sızıntısı ara ara oluyorsa sızıntının ne zaman geldiği tespit edilemiyorsa nasıl namaz kılınır (yani mesela abdest esnasında oluyorsa namaz esnasında oluyorsa ve defalarca abdest almaya neden oluyorsa ve özürlü hükmüne de girmiyorsa nasıl abdest alınıp namaz kılınabilir-bu arada idrar sızıntısı için doktora gittim ve idrar yollarında ileri derecede iltihaplanma ortaya çıktı,şimdi biraz daha iyiyim ilaçlar etkisini gösterdi, dualarınızı bekliyorum inşallah-hem ruhsal anlamda hem bedensel anlamda dualarınızı bekliyorum inşallah)
  2.kaza namazları olan kimse Kur'an-ı Kerim'i öğrenebilir mi, dini kitaplar veya başka konularda olsun kitap okuması caiz olur mu?bunun ölçüsü nedir?
  3.ayrıca Kur'an'ın mealini veya latincesini (bir kısmını) abdestsiz olarak yazabilir miyiz?
  4.yine Kur'an öğrenmeye yeni başlayan kimse yine abdestsiz olarak ne zamana kadar okuyup yazabilir (yani Kur'an alfabesi,..ve diğer aşamalarda), internet üzerinden takip ederken de durum nasıl olur?teşekkür ederim.Allah'a emanet olunuz.


  Paylaş
  İbadet hakkında sorularım olacaktı Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Hayırlı günler
  -Sürekli idrar kaçıran bir kimse nasıl namaz kılar?

  Soru

  Bir tanıdığımı öksürme tuttu her öksürdüğünde idrarını kaçırıyo bu durum namazda da oluyor ve çok sık öksürüyor bu durumda ne yapılması gerekir, dinde o şekilde namaz kılınmaya cevaz var mıdır?


  Cevap

  Değerli kardeşimiz;
  Sürekli devam eden abdest bozucu hallere özür denir. Meselâ, idrarını tutamama, devamlı gaz çıkarma, sık sık burnu kanama, yarasından devamlı su akma gibi haller, birer özür hâlidir. Kendisinde bu gibi abdest bozucu bir özür bulunan kimseye ise, sâhib-i özür (özür sâhibi) veya ma'zur (özürlü) denir.

  Kişinin özürlü sayılabilmesi için, abdest bozucu bir hâlin, tam bir namaz vakti boyunca devam etmesi, yani, abdest alıp namaz kılacak kadar kısa bir süre dahi olsun kesilmemesi şarttır. (Bu özrün başlamasının şartıdır.) Bundan sonra da, her namaz vaktinde, en az bir kere aynı hâl ortaya çıkmalıdır. (Bu da özrün devamının şartıdır.)

  Özür sâhipleri için, dînimiz büyük bir kolaylık göstermiştir. Bunların abdestleri, abdest bozucu özürleri devam ettiği halde bozulmaz. Bu halde iken namazlarını kılarlar. Abdest bozucu kan, irin, idrar gibi akıntıların kirlettiği yeri tekrar temizlemekle de mükellef tutulmazlar. Çünkü, bu kirler temizlendikten hemen sonra yeniden vâki olmaktadır.

  Meselâ, devamlı idrarı gelen bir kimsenin, abdestini idrar akıntısı bozmadığı gibi, gelen bu idrarın kirlettiği yeri yıkamak mecburiyeti de yoktur. İdrar kirletmesi mevcut olduğu halde namazını kılar. Dînimizin özür sâhiplerine sağladığı bu kolaylığa karşı, onların da dikkat edecekleri bir husus vardır.  2.Kaza namazı ile Kuran ögrenmenin alakası yoktur,Kaza namazı senin borcun.Kuran öğrenebilir dini kitap okuyabilirsin.

  3.Abdestsiz Kuran-ı Kerime dokunamazsınız.

  4.Kuran-ı Kerim öğrenme aşamasında Kuran Alfabesi öğrenirken abdestli olmak güzeldir ama abdest olmasada olur fakat kelime birleştirmelerinde abdest gereklidir
  örnek aşağıda 3. 3
  teşekkür ederim ama 3. sorumda şunu demek istiyorum mesela internette sureler oluyo türkçe mealli veya latince bu sureleri elimizde bulunsun diye yazıyoruz bunun için abdestli olmak gerekir mi(yani yazarken)?ayrıca Kur'an-ı Kerim'in orijinalleri internette okunurken el değdirilmezse o şekilde abdestsiz olarak okunabilir mi? teşekkür ederim.hakkınızı helal edin inşallah.kuran öğrenirken abdestli olmak gerekir mi,  özür sahibi kuran ı kerimi en süre kuran okuyabilir mi,  internette kuran ögrenirken abdest,  internetten kuran öğrenirken abdest gerekirmi,  internet üzerinden kuran öğrenirken abdest