Mumine.com ve Sizden Gelen Sorular Forumundan Allah bizim her şeyimizi bildiği halde neden dua ediyoruz? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Allah bizim her şeyimizi bildiği halde neden dua ediyoruz?

  Reklam
  Allah bizim her halimizi biliyor.Öyle ki bizi bizden bile daha iyi biliyor.O halde bizim dertlerimizi Allah'a arz etmemizin yani dua etmemizin ne gereği vardır?O zaten neye ihtiyacımız olduğunu bilmiyor mu sanki?


  Paylaş
  Allah bizim her şeyimizi bildiği halde neden dua ediyoruz? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Allah bizim her halimizi biliyor.Öyle ki bizi bizden bile daha iyi biliyor.O halde bizim dertlerimizi Allah'a arz etmemizin yani dua etmemizin ne gereği vardır?O zaten neye ihtiyacımız olduğunu bilmiyor mu sanki?
  ALLAHA NİÇİN DUA EDERİZ

  Rabbimiz bizlere birçok nimetler vermiştir. Bizler, verdiği bu nimetlere karşılık Allah a şükretmeliyiz. Verdiği nimetler sebebiyle onu anmalı ve dua etmeliyiz.

  Dua, insanın Allah katındaki değerini artırır. Ey Muhammed, de ki: Duanız olmasa Rabbim size niye değer versin. (Furkan, 77) ayeti bunu belirtmektedir.

  Dua ettiğimde içim ferahlar. Kendimi rahatlamış ve mutlu hissederim. Çünkü dua, beni Allah'a yakınlaştırır.

  Ben, Yüce Allah'a olan inancımı, sevgimi dualarımla pekiştiririm. Dua ve ibadetlerim sayesinde Allah'ın beni daha çok sevdiğine ve kötülüklerden koruduğuna inanırım. Annemin, babamın ve yakınlarımın benim sağlıklı ve başarılı olmam için dua ettiklerini görüp duydukça, onlara karşı sevgi ve saygım artar. Ben de onların sağlıklı ve mutlu bir hayat geçirmeleri için dua ederim. Bunun doğal bir sonucu olarak ailemde birlik ve beraberlik duyguları gelişir.

  Arkadaşlarım ve tüm insanlık için de sağlıklı ve başarılı olmaları için dua ederim. Arkadaşlarıma yaptığım dualarla onlar bana yakınlık hissederler. Onların bana ettikleri dua sebebiyle de ben onlara kendimi yakın hissederim.

  Kısaca, dualarım beni Yüce Allah'a yaklaştırdığı gibi anneme, babama, yakınlarıma ve arkadaşlarıma da yaklaştırır. Onların da bana yakın olmalarını sağlar. Bundan büyük bir mutluluk duyarım.
  Duaya neden ihtiyaç duyduğumuzu maddeler halinde açıklayabiliriz.

  1.Allah'a yakın olmak, onun sevdiği ve razı olduğu bir kul olmak için dua ederiz.
  2.Alah'ın verdiği nimetlere şükretmek için dua ederiz.
  3.Kötülüklerden, bela ve afetlerden korunmak için dua ederiz.
  4.İyi bir insan olmak, güzel ahlak ve davranışlara sahip olmak, doğru yoldan ayrılmamak için dua ederiz.
  5.Dileklerimizi ve isteklerimizi gerçekleştirmesi için Allah'a dua ederiz. (A.K.)

  Alıntı