Mumine.com ve Sizden Gelen Sorular Forumundan Başörtü Hakkında Birşey sormak istiyorum? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Başörtü Hakkında Birşey sormak istiyorum?

  Reklam
  Ben kapanalı henüz 8 gün oldu fakat saclarım suan cok kısa toplanamıyacak kadar kısa eşarbın altında dümdüz duruyor saçım,hafif bir topuz varmış gibi nasıl yapabilirim
  Ve okulda mecburen acıyorum basımı bunun günahı bana mı
  Paylaş
  Başörtü Hakkında Birşey sormak istiyorum? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Maşallah sübhanallah ne kadar güzel sitemize byle güzel haber vermek için gelenler


  saçlarını yanlardan tokalarsan bonede takınca görünmez sacların kardeşim. 3. 3
  Benim zaten saçlarım kısa cok kısa cıkmıyor boneden.sadece eşarbı takınca arkası dümdüz duruyor eşarbımın :/ 4. 4
  zaten oyle durmasi gerekiyor gercek ortunme sekli odur hadislerde vardir bu konuda


  Cehennemi tadacak başörtülü kadınlar.

  Saçlarını deve hörgücü gibi yapan kadınlar hadîsi konusunda size bir kaynak gösteriyorum; Sahih-i Buharî’den sonra en muteber ikinci hadîs külliyatı olan Sahih-i Müslim’in Cennet 53 bölümünde şöyle bir hadîs rivayet edilmektedir:

  “Ateş (cehennem) ehlinden iki sınıf vardır, henüz onları görmedim. (Birinci sınıf) Yanlarında sığır kuyruğu gibi bir şeyler taşıyıp onlarla insanlara vuran kimseler… (İkincisi) Giyinmiş çıplak kadınlar ki, bunlar ’a taatten (itaatten) dışarı çıkmışlardır. Bunlar (hem kendileri baştan çıkmıştır), hem de başkalarını baştan çıkartırlar. Başları deve hörgücü gibidir.

  Bu gibi kadınlar, Cennet’e girmek şöyle dursun, onun kokusunu bile alamazlar. Halbuki Cennet’in kokusu şu şu kadar uzak mesafeden hissedilir.” (Hadîsin ravisi Ebu Hureyre hazretleridir.)


  Saçları tepeye toplayıp deve hörgücü gibi yapmak:


  Konuyla ilgili Hadis-i Şeriflerde "deve hörgücü gibi saçları bağlamanın uygun olmadığı" açıkça ifade edilmiştir. (bk. Müslim, Libas 125) Kadınların başlarının deve hörgüçlerine benzetilmesi çeşitli bağ ve sargılarla sararak onları büyüttükleri içindir. Saçların deve hörgücüne benzetilmesi saçların açık veya kapalı olarak toplanıp yüksekçe bağlanması şeklinde de anlaşılabilir. Açık olarak yapanlar daha büyük günah işlemekle beraber kapalı olanların da dikkat etmesi gerekir.
  Aşırı süslü, şeffaf, göz alıcı renkte ve yaldızlı başörtüsü: Örtünmenin hedefi "dikkat çekmemek" olduğu halde, bu tür başörtüler dikkatleri üzerine toplamaktadır. Şeffaf olanlar, içini göstererek hadislere açık bir muhalefet teşkil etmektedir.
  Boynu ve -baştan arkaya kayarak- saçı tam örtmeyen başörtüsü: Yalnız çene altından veya enseden bir düğüm atılınca, boyun açık kalmakta ve âyette geçen "başörtülerini yakalarının üzerine koysunlar." emri terk edilmektedir. Altına tülbent takılmayan ve sağlam bağlanmayan ince başörtüleri de saçın bir bölümünü açıkta bırakmakta ve Rabbimizin emri ihlâl edilmiş olmaktadır.
  Allahu Teala (c.c) yarattığı kişilerin fıtratını (yaratılışını) en iyi şekilde bildiği için, hanımların fıtratında da cekici yönlerinden dolayı, onlara cekici olan âzalarını örtmelerini emretmektedir. Bu konuda hem Kur’an-ı kerimdeki hem de Resulüllah (s.a.v)’in sünnetindeki hükümler açıktır ve bu emirler örtünmenin farz olduğu hükmünü ortaya koymaktadır. Bu konuda bütün mezhep imamları, fıkıhcılar, hadisciler ve tefsirciler ittifak etmişlerdir.
  Resulüllah (s.a.v) müslüman hanımları ve aile reislerini uyarıyor. Tesettüre uygun olmayan giyim, tavır ve hareketlerin cennetten mahrum olmaya ve cehennem azabına neden olacağı unutulmamalıdır. Kısa dünya hayatı ve nefsimizin istekleri için ebedi hayatımızı tehlikeye atmak asla doğru değildir.
  Tabiki bunlar tevbe edildiği takdirde değişecektir. Allah tevbe edenlerin tevbelerini kabul edicidir. Allah yitiğini bulan insanın sevinmesinden daha çok günah işleyen kulunun tevbe etmesinden hoşnut olur. Öyleyse açılma gibi bir hataya düşen insanlar tevbe edip Allah’a dönsünler, Allah’ın emirlerine uygun bir şekilde hem örtünüp hemde gereği gibi ibadetlerini yapsınlar ki böylece Allah’ın cennetine erip cemaline kavuşabilsinler. Aksi halde Allah (c.c) Kur’anın emir ve yasaklarına uymayanlara soruyor: “Siz nereye gidiyorsunuz”. (Tekvir süresi 26)
  Evet hep birlikte kendi kendimize soralım “Biz nereye gidiyoruz."
  Bu ikazları dikkate alarak hareket etmenin daha faydalı olacağını düşünüyoruz. 5. 5
  Allah razı olsun araştırmıssınız ama ben deve hörgücü gibi yapmak veyahutta dikkat gecmek istemiyorum sadece eşarbın arkasında normalde hafif bir tümsek sekli cıkıyor benimki tamamen sac gibi dümdüz oluyor.eşarp altına topuz nasıl yapılır,  başörtünün altına topuz nasıl yapılır,  eşarbın altına topuz nasıl yapılır,  eşarp altı topuz nasıl yapılır,  esarp altina topuz nasil yapilir,  saçım kısa eşarp nasıl bağlanır,  eşarp topuzu nasıl yapılır