Mumine.com ve Sizden Gelen Sorular Forumundan İstiharede yeşil çeyiz ağacı görmek Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  İstiharede yeşil çeyiz ağacı görmek

  Reklam
  yaa benim bir kısmet işim varr.tam evleniyorduk kaynanam bana istihareye yattı ve hayırlı görmedigini söledi.biz de ayrıldık.istiharede yeşil çeyiz agacı görmüş bu ne demek


  Paylaş
  İstiharede yeşil çeyiz ağacı görmek Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  canım bildiğim kadarıyla istiharede yeşil veya beyaz görmek hayırlıdır.bu durumda anladığım kadarıyla hayırlı oluyor.kaynanan neye yattı onu da bilmek lazım tabi.ama bekle diğer arkadaşlarımız da yorum yapsın bakalım.Allaha emanet ol.
 3. 3
  bende yeşil ve beyazın hayırlı siyah ve kırmızınınsa hayırlı olmayacagını biliyorum.teyzemde benm için yatmıştı beyaz masa örtüsü ve yemyeşil bi alan görmüş çimenlerin ve agacların ooldugunu 4. 4
  Rüya tabiri yapmıyoruz, inşaallah rüyanız hayırlıdır. Çünkü rüyaların tabiri onu gören kimsenin durumuna göre değişir. Bu nedenle rüya tabiri kitapları yerine, ilim ve amelde güvenilir insanlara sorulmasını ve onlardan tabir alınmasını tavsiye ediyoruz.

  Güzel gören güzel düşünür, güzel düşünen güzel hülyalar görür, güzel hülyalar gören de hayatından lezzet alır.

  İslâm'a göre rüya üç çeşittir.

  1. Salih rüya,

  2. Şeytanî rüya,

  3. İnsanın içinde yaşadığı olaylardan doğan rüya.

  Salih rüya, vaki olacak olan şeyleri vukuundan evvel fıtrî istidad ile idrak etmekten ibarettir. Peygamber (sav) bununla ilgili şöyle buyurur:

  "Müminlerin rüyası nübüvvetin kırk altı bölümünden bir bölümdür."

  Şeytanî rüya,
  insanı korkutup üzüntüden üzüntüye sevk etmek için uyku halinde iken şeytanın insanın kalbine verdiği vesveseden ibarettir. Peygamber (sav) şöyle buyurur:

  "Sizden biriniz sevdiği bir rüya görürse o Allah'tandır. Bunun için Allah'a hamd edip rüyasını söylesin. Hoşuna gitmediği bir rüya görürse o şeytandandır. Şerrinden Allah'a sığınsın ve onu kimseye de açmasın. Yoksa kendisine zarar verecektir."

  İnsanın içinde yaşadığı olaylardan doğan rüya
  ise insan bir şeyle meşgul olup onunla fazlasıyla ilgilendiği için hakkında rüya görür. Peygamber (sav) bir hadiste şöyle buyurur:

  "Rüya üçdür. Allah tarafından olup müjde veren salih rüya, üzüntü verip şeytandan gelen rüya ve insanın kendi kendine bir şeyler söyleyip tasavvur ettiğinden meydana gelen rüya."

  Yûsuf Sûresi'nde zikredilen Hz. Yusuf (as)'ın rüyasıyla ilgili âyet ile yukarda zikredilen hadisler bunu ifade ediyorlar.

  Rüyaların içinde hak rüyalar vardır. Ancak her rüya haktır ve her tabir de doğrudur denilmez. Rüyaya göre hareket ve rüyaya istinad etmek doğru değildir. Hatta fıkıh kitapları beyân ediyorlar:

  "Şeytan her ne kadar Peygamberin suretine giremezse de Şaban'in yirmi dokuzunda Peygamber (sav) herhangi bir kimsenin rüyasında, yarın Ramazan'ın birinci günüdür oruç tutunuz diye emretse de bu rüya ile amel edilmez. Çünkü rüya ilim olmadığı gibi zabt da edilmez." (Halil GÜNENÇ, Günümüz Meselelerine Fetvalar II. 300 )

  Rüya ve ilham ile amel etmek

  Rüyalar ve İlhamlar Rabbani ve Rahmani; Şeytani ve Nefsani olabilirler. Bu sebeple aralarını iyi belirlemek gerekir. İslam uleması bu konularda şu üç şartın yerine getirilmesi durumunda amel edilebileceğini, ama hiç kimseyi zorlamanın doğru olmadığını belirtirler.

  1. Görülen rüya veya ilham, dinimizin emirlerinden birini kaldırıcı veya yasaklarından birini de helal edici cinsten, yani dine aykırı ve sünnete zıt olmayacak.

  2. Rüya veya İlham güvenilir, herkesin itimat ettiği, Ebu Hanife, Şafii, İmamı Rabbani, İmamı Gazali gibi kişilere ait olmalıdır. Herkes o zatın yalan söylemeyeceği ve dinin esaslarını hakkıyla bilen ve yaşayan birisi olduğunu kabul etmelidir.

  3. Rüya ve İlhamla elde edilen bilgiler dinin bir emri gibi kabul edilmemeli. Sadece tavsiye edilebilir. Rüyalar ve İlhamlar birer ikazdır, irşattır. Bağlayıcı ve zorlayıcı olamaz. Bu rüya ve İlhama uyanlar ayıplanmayacağı gibi, uymayanlar da ayıplanmaz.
  sorularlaislam 5. 5
  güzel açıklamalar varda ben ne yapacam şimdi anlayamadım.zamanmı bırakayım yokse kestirip atayım mı.benim için hayırlımıdır bu rüyaa? 6. 6
  'Rüyada beyaz veya yeşil görülürse o işin hayır olduğuna, siyah ve kırmızı görülürse de şer olduğuna işaret eder' denmiştir. Ancak bir konuda karar vermeden önce ve istihareye yatmadan önce istişare edilmeli en son istihareye yatılmalıdır. Sizde oluşan kanaate göre hareket edebilirsiniz. Rüya ile amel etme zorunluluğu yoktur. İstediğinizi vermesi için 'a dua etmenizin herhangi bir sakıncası olmaz. 7. 7
  bende bu şekilde bililyorum.ama cevizlerin çürük oldugu ne demek?bunun yorumunu yapabilirmisiniz bana rica etsem.dualarımı eksik etmem hiç bir zaman herşey allahtan.sabırla bekliyim mi yoksa kestirip atıyımmı? 8. 8
  Çürük ceviz görmek ; helal olmayan yollardan para kazanmak anlamına gelirmis ruya tabirlerine gore ama istiharede renk onemli benim bildigim oyle curuk olup olmamasini bilemiyecem hayirlisi kardesim ne diyelim zaten hayirli ise evlenirsin buna kimse engel olamaz ama hayirli degilse senin icin rabbim bir sebep gosterir elbet allah yardimcin olsun zor bir surec allaha sigin cokca dua et 9. 9
  allah razı olsun kardeşim yorumun için.kuldan degil bundan sonra rabbimden yardım isterim.bolbol tevekkül ediyorum.inşallah hayırlısı olur bu süreç.sizinde dualarını bekliyorum.benim için üzücü bir dönem.allahım bana yardım edeceğine inanıyorum.her şerde vardır bir hayır inşallah bundan sonrası benim için hayırlı şeyler olur.rüyada yeşil ceviz görmek,  Istiharede yeşil ağaç görmek ,  rüyada yeşil ceviz ağacı görmek,  istihare rüyasında yeşil ağaç görmek,  istiharede ceviz görmek,  istiharede ağaç görmek,  istihare rüyasında ceviz görmek