Mumine.com ve Sizden Gelen Sorular Forumundan Tekrar aynı hataları yapmaya başladım Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Tekrar aynı hataları yapmaya başladım

  Reklam
  hayırlı akşamlar kardeşler...ben gusül konusunda vesveseliyim ama bi kaç gündür yapmıyordum. bu gün tekrar gusül aldım ilkinde aceleyle almıştım aslında herşeyini tam yaptım ama aceleyle yaptım vücudumun sağını 3 defa ovaladım soluna ise 3 defa su döktüm ama 2 defa ovalaya bildim annemler uzun süre banyodan çıkmadığım için telaşlanıp seslenince hemen çıkmek zorunda kaldım bu yüzden gusülüm içime sinmedi bir kaç saat sonra tekrardan aldım ağzıma burnuma su verdim namaz abdestimi aldım vücudumu yıkamaya başlayınca karnımın alt tarafında bir gucurdama sesi duydum afedersiniz yellenmiş gibi hissettim sonra yine başa döndüm sonra yine herseyimi yaptım burnuma su az geldi gibi hissettim tekrardan başa döndüm sonra bu seferde yine yellenmiş gibi hissettim bende uzun süre olduğu için banyoya gireli çıkmak istedim hemen elimi yıkadım agzıma 3 burnuma 3 su verdim sonra 3 defa başa 3 defa saağ ve sol omuza döküp vücudumu ovaladım çıktım çıktıktan sonra içime bir şüphe düştü suyu ağzıma burnuma sol elimlemi verdim sağ elimlemi verdim burnuma sol elim yerine sağlamı temizledim diye o kadar çok gusül aldım ki bu gün hiç biri içime sinmedi tekrar almalımıyım şuan gusülsüzmü sayılırım yarın tekrar gusül almalımıyım...ne yapmalıyım ablamda bu durumun psikolojık olduğunu söylüyor ve banyoya girmemi yasakladı ne yapmalıyım günahı ablama olurmu korkuyorum ona bişey olur diye arkadaslar ben nasıl kurtulcam uzun bi süre gusül almadan dolaş dedi bir arkadas burdan ama yapamıyorum arkadaslar bu kadar uzun yazıp sizleri sıkabilirim ama herşeyi açık açık söylüyorum ki sizler bana yardımcı olabilin saolun şimdiden yardımlarınız için..hayır ve dualarla


  Paylaş
  Tekrar aynı hataları yapmaya başladım Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Arkadaşım Allah yardımcın olsun...Allahümme salli alâ seyyidina Muhammedinin nebiyyil ümmiyyi ve alâ alihi ve sahbihi ve sellim.sana tek tavsiyem budur.
  bu arada yaşını merak ettim bi mahsuru yoksa öğrenebilir miyim? 3. 3
  Sanada hayirli aksamlar 07 lili kardesim ,bugune kadar yazdigin mesajlari da okumu$tum seni cani gônûlden anliyorum çûnkû bende vesveseli bir insandim ALLAH'a $ûkûr RABBIM $ifanisini nasib etti .in$allah sen de kurtulursun.aslinda mûmine karde$lerimiz senin sorularina cok gûzel cevablar yazdilar yardimci oldular onlari tekrar tekrar oku ki ayni vesveseleri tekrardan yapmayasin . Vesveseyi bitirmesin en gûzel yolu onu kale almaman ve aldigin abdestin guslûn farzlarini , mekruhlarini bilmendir .vesvese insani hemen terkeden bi$ey degil 07lili kardesim ,onu umursamaya umursamaya yok oluyo . selam ve dua ile ... Vesvese, şeytanın verdiği zararlı olan şüphedir. Vesvese etmek günahtır. Günah işlememek için vesveseye hiç itibar etmemelidir. İki hadis-i şerif meali:
  (Vesvese şeytandandır. Abdest alırken, guslederken ve necaset temizlerken, şeytanın vesvesesinden sakının.) [Tirmizi]

  (Bir zaman gelecek, insanlar temizlikte fazla titiz hareket edecek, [vesvese ederek] dinde haddi aşacaklardır.) [Ebu Davud]

  Vesvese, suyu israf etmeye, namazı geciktirmeye, cemaati, hatta namaz vaktini kaçırmaya, vakti, ömrü zayi etmeye sebep olur. Başkalarının elbisesinin, yemeğinin necis olmasından şüphe eder ki, Müslümanlara su-i zan haramdır. Üstelik kendini ihtiyatlı sanıp, kibirli olur. O işin uzmanı bir kimse bile ona nasihat etse, asla kabul etmez. Kendi yaptığının daha doğru olduğunu kabul eder. Başkalarını küçümser.

  Vesvese, ibadetleri mekruh olmakla bırakmaz, ruhi bunalımlara yol açar.

  Guslün, abdestin, taharetin ve namazın şartlarını, sünnetlerini, mekruhlarını bilmeyen, vesvese hastalığına yakalanır. Önce vesvese edilen yerlerin doğrusunu öğrenmeli. Bunları bilip, yerine getirince, şüphe kalmaz. Doğru yaptım diye inanmak ihtiyat, şüpheye düşmek vesvese olur. Vesvese sahibi, azimetle değil, ruhsat ile amel etmelidir!

  Haramlardan, şüpheli şeylerden, hatta mubahların fazlasından kaçmak azimettir. Günah olmayan, caiz olan işleri yapmak ruhsattır.

  İmam-ı Rabbani hazretleri, (Gerektiğinde en kolay fetvaya uymalı. Allahü teâlâ, güç gelen şeyleri değil, kolay olanların yapılmasını istiyor. Çünkü insan zayıf, dayanıksız yaratılmıştır) buyuruyor.

  İmam-ı Şarani hazretleri de, (İhtiyaç halinde ruhsatla amel etmeli) buyuruyor. Üç hadis-i şerif meali:
  (Allahü teâlânın verdiği kolaylıklardan, ruhsatlardan faydalanın!) [Buhari]

  (Ruhsatlardan faydalanmayan, Arafat dağı kadar günah işlemiş olur.) [Taberani]

  (Allahü teâlâ, azimeti sevdiği gibi, ruhsatla amel edilmesini de sever.) [Beyheki]

  Dinimiz, kolaylık dinidir. Mesela, abdest aldığını bilip sonra bozulduğunda şüphe etse de, abdesti var demektir. Abdest aldıktan sonra, kuru yer kalmıştır zannıyla yeniden abdest alınmaz, alınırsa mekruh olur. Abdest aldıktan sonra, iç çamaşırında yaşlık görüp, idrar mı, su mu diye şüphe eden, abdestten önce çamaşırına su serpmeli! Sonra orada bir yaşlık görürse, (Bu benim serptiğim su) demeli. Hatta o yaşlık idrar bile olsa, onun idrar olduğu kesin olarak bilinmediği için yıkamak gerekmez.

  Vesveseden kurtuluş çaresi, hangi meselede vesvese ediliyorsa dinimizin o konudaki hükmünü öğrenmek ve iyi bilmektir. İyi bilen kesinlikle vesvese etmez. Mesela mesh etmek, ıslak el ile yavaşça saçların üstüne sürmektir. Ama vesveseli bunu bilmediği için, başını ezecek gibi mesh eder veya avucuna su doldurup, saçlarını iyice ıslatır. Abdest alırken şuraya el değmedi galiba, şurası yıkanmadı diyerek tekrar tekrar yıkar. Halbuki, bir yer yıkanmasa bile, yıkanmadığı bilinmeyince yani kasten yıkamayı terk etmediği için abdesti sahih olur. Bu kadarını bilmek bile vesveseyi önler.

  Vesveseden kurtulmak için kendi kendine, (Buranın kuru kaldığına yemin eder misin?) diye sormalı. Yemin edemiyorsa orası yıkanmıştır, tekrar yıkamak gerekmez. Her vesvese için de aynı soruyu sorabilir. (Ya, yemin edecek kadar emin olsam zaten vesvese etmem) demek de vesvesedir, yemin edemiyorsa bunun vesvese olduğunu anlamalıdır.

  Abdestten sonra, (Acaba başımı mesh ettim mi) veya (Abdestim var mı) diye şüphe etmek, namaz kıldıktan sonra "Elbisem temiz mi idi" veya "İftitah tekbirini almış mıydım?" gibi şüpheler vaki olsa da, yeniden abdest alınmaz, elbise yıkanmaz, namaz da iade edilmez.

  İbadetlerimizi eksik yapmakla, hâşâ Allahü teâlânın bir kaybı, fazla yapmakla da bir kazancı olmaz. Bunun için, dinin emrine uyularak noksan veya fazla yapılmış olsa mahzuru olmaz. Mesela sabahın farzını kılarken (iki mi, bir mi kıldım?) diye şüphe eden, bir rekat kıldığını zannederek bir rekat daha kılsa ve kıldığı üç rekat olsa, namazı sahih olur. Fakat kasten üç kılsa namazı sahih olmaz. Bir kimse de dört kıldım zannıyla üç rekat kılsa, kıldığı namaz sahih olur. Bir kimse de, araştırıp kıbleden başka istikamete namaz kılsa, namazı sahihtir, ama araştırmadan kıbleye isabet etse bile sahih olmaz. Demek ki, dinin emrine uyulunca kıbleden başka yöne de kılınsa, 4 rekat yerine 5 rekat da kılınsa sahih olur. O halde, kuru yer kalsa da önemi yok. Kuru yer kalmadığını sanmak yeter. Zaten hiç kimse kasten kuru yer bırakmaz.

  Vesvese, dua ve zikir ile de azalıp yok olur. Bunun için, vesvese gelince, hemen Allahü teâlâyı anmalı, istiğfar, salevat ve dua okuyarak şeytanı uzaklaştırmaya çalışmalı! Şeytanın vesvesesinden kurtulmak için, her gün şu duayı da okumak iyidir:
  (Ya Allah-ür-rakib-ül-hafiz-ür-rahim. Ya Allah-ül-hayy-ül-halim-ülazim-ür-rauf-ül-kerim. Ya Allah-ül-hayy-ül-kayyüm-ül-kaimü alâ külli nefsin bima kesebet, hul beyni ve beyne adüvvi!)
  (alinti) 4. 4
  Kardeşim Allah rızası için sana defalarca verilen cevapları tekrar tekrar oku ve uygula..sana detaylı bir sürü açıklama yapıldı çünkü..
  Allah aşkına tekrar tekrar aynı şeyleri yazıp aynı soruları yazma lütfen 5. 5
  gusül almamam mı gerekiyor şu durumda yardımlarınız için saolun arkadaşlar 6. 6
  EVET KARDEŞİM bu durumda bir süre gusul almamanda fayda var hem dini açıdan hemde senin psikolojin açısından... 7. 7
  bu arada yaşını merak ettim bi mahsuru yoksa öğrenebilir miyim?
  sevim kardeşim 07li kardeşin yaşı 22 idi ... 8. 8
  hmm teşekkür ederim.ben daha küçük zannettimde lütfen yanlış anlaşılmasın.aslında merak ediyorum ne yapıyor,bir günü nasıl geçiyor çalışıyor mu okuyor mu... 9. 9
  ewet arkadasşlar 22 yaşındayım muhasebeciyim çalışıyorum ama işime kendimi veremiyorum böyle durumlardan kafa yiyecem artık hergün eve gidince gusül alcam diye 1 saatimi banyoda geçiriyorum ama banyoda sürekli gusül almaktam ne yaptığımı hatırlayamaz oluyorum çıkınca yine içime sinmiyor gusüüm ertesi gün tekrar ertesi gün tekrar derken kaç aylar oldu yine hala aynı durumdayım....yarın tekrar almam gerektiğini hissediyorum şuan bile yani durumum kötü arkadaslar 10. 10
  işinizde stresli bir iş Allah kolaylık versin.bence aklınızı meşgul edecek bir şeyler yapmalısınız mesela Kur'an okumayı biliyorsanız her akşam en azından bir sayfa iki sayfa okuyabilirsiniz sonra dini içerikli çok güzel kitaplar var bunlar hem aklınızı başka yöne çekmenize hemde ruhunuzu dinlendirmenize yardımcı olur.mesela bilmediğiniz sureler varsa bunları ezberlemeye çalışarak yine hem zihninizi meşgul etmiş,hem Allah'ın kelamını ezberlemiş hemde şeytandan uzaklaşmış olursunuz.
  Başka mesela sevdiğiniz bir şeyler yaparak işte ne bilim bi müzik aleti çalmayı biliyorsanız veya çalma hevesiniz varsa onunla iligili bir şeyler yapabilirsiniz.bi de bi tavsiyem daha bence banyo ile ilgili kendinize bi süre koyun işte 10 dk.20 dk. neyse bu zaman içinde çıkın ve daha fazla zaman harcamayın.ve bu gusüle takılma olayını da banyoda bırakın yani gusül bitsin o düşüncede bitsin kafanızda.Allah yardımcınız olsun. 11. 11

  --->: tekrar aynı hataları yapmaya başladım

  saolun arkadaslar tavsiyeleriniz için ben dün bu stres nedeniyle iştende ayrıldım ruh halim çok kötü patronla kavga ettim işten ayrıldım ne yapıcam şimdi işsiz güçsüz kaldım artık hayat bana ağır gelmeye başladı ne olur yardım edin bana


  Muminem --->: tekrar aynı hataları yapmaya başladım

 12. 12
  vakit kaybetmeden bir psikiyatriden randevu al mutlaka görüş bize anlattıklarının aynısını anlat onada lütfen 13. 13
  vakit kaybetmeden bir psikiyatriden randevu al mutlaka görüş bize anlattıklarının aynısını anlat onada lütfen
  kesinlikle katılıyorum kardeşim ve ilk başından beri de bunu vurguluyorum zaten!
  duaları tabii ki oku ama doktor kontrolünde tedavi olman gerekiyor kardeşim. 14. 14
  Güsülden sonra benimde icime süphe düsüyor... Yikadigimi düsündügüm yerlerleri bile acabami demeye basladim ramazan ayinda ne vesvesesi anlamiyorum fazla düsünmemeye calisiyorum ama ister istemez aklima geliyor ve kafam karisiyor... Bu durumda mesela diYelim bir yerimi yikadimmi diye süphelendigimde ama yikadigimi hatirliyo gibiysem ne yapmam gerek?? Vesveseye verip ALLAHa siginmam doguru olurmu yoksa o bölgeyi tekrarmi yikamam gerek??namazda yellendiğini sanmak,  abdest alırken içime sinmiyor,  yellendiğini sanmak,  kıldığım namaz içime sinmiyor,  pşikolojik gusul bozulması,  namazda yellendigini sanmak,  gusül abdesti alırken hata