Mumine.com ve Sizden Gelen Sorular Forumundan asıl olan hangisidir Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  asıl olan hangisidir yapmazsam kafirmi olurum!!!!

  Reklam
  selamlar... gusül abdestinde asıl olan tüm vücudun ıslanmasımııdr yoksa 3 er defa sağ ve sol omuzdan su döküp ovularak yıkanmasımıdır ben yasin kitaındn böyle okudum bir yerdede ALLAH'IN indirdiğiyle ibadet etmeyenler en kafirdir diyor ben yasin kitaında peygamberimizin aldığı denilen gusülün herşeyini yapıyorum ama sadece vücudumun sağ ve sol tarafına 3 er defa su döküyorum ve sonrada vücudumun her tarafını ovuyorum ama 3 defa değil yani her döküşte ovmuyorum ama her yerim ıslanıyor bu aldığım gusül tam olarak doğrumudur beni bu konuda açıklamalı olarak bilgilendire bilirmisinz kardeşler... çünkü 3 defa her döküşümdede ovmaya kalkınca 1 de her yeri ovuyorsam 2.döküşümde mesela kolumu veya belimi ovmayı unutuyorum sonra 3 mü oldu 2 mi oldu unutuyırum ovalamaya aşlayınca nasıl çöze biliriz u sorunu ....hayır ve dualarla....


  Paylaş
  asıl olan hangisidir yapmazsam kafirmi olurum!!!! Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Gusül Nasıl Yapılır: Gusletmek isteyen bir kimse önce besmele okur ve : "Niyet ettim Allah rızası için gusletmeye" diye niyet eder. Elleri bileklere kadar yıkadıktan sonra edep yerlerini temizler. Bundan sonra sağ avucuyla ağzına üç kere su alır ve her defasında ağzını boğazına kadar gargara şeklinde çalkalar. Oruçlu ise boğazına su kaçmamasına dikkat eder. Sağ avucuyla burnuna, genzine kadar üç defa su çeker, her defasında sol eliyle burnunu temizler. Bundan sonra tıpkı namaz abdesti gibi abdest alır.

  Abdest aldıktan sonra önce başına, sonra sağ, daha sonra da sol omuza üçer defa su döker ve vücudunu yıkar. Suyu her döküşte elleriyle vücudunu iyice ovuşturur. İğne ucu kadar kuru yer kalmaksızın vücudun her tarafını güzelce yıkar. Gusülde bıyık, saç ve sakal diplerine suyun iyice işlemesi için ovuşturulur. Göbek boşluğu, küpe delikleri dikkat edilerek yıkanır. Böylece gusül abdesti almış oluruz.
  Guslün Farzları:
  1. Ağza su alıp boğaza kadar çalkalamak.
  2. Burna su çekip yıkamak.
  3. Bütün vücudu ıslanmayan yer kalmayacak şekilde yıkamak.
  Guslün sünnetleri:
  1. Gusle niyet etmek.
  2. Besmele ile başlamak.
  3. Bedenin bir tarafında pislik varsa onu önceden güzelce temizlemek.
  4. Avret yerini yıkamak
  5. Gusülden evvel abdest almak.
  6. Bedenine üç defa su dökmek ve suyu bedenin her tarafına ulaştırmak.
  7. Su dökünmeye baştan başlamak, sonra sağ omzuna, sonra sol omzuna dökmek ilk defa döktüğü zaman bedeni ovmak ve suyu bedenin her tarafına ulaştırmak. 8. Ayağının olduğu yere su birikirse, abdest aldığı zaman ayak yıkamasını sonraya bırakmak.
  Kaynak: Büyük İslam İlmihâli, Ömer Nasuhi bilmen