Mumine.com ve Sizden Gelen Sorular Forumundan Gusül Nasıl Yapılır Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Gusül Nasıl Yapılır

  Reklam
  gusülde vücudun 3 er defa ovulması işi önceden maşparayla yıkanıldığı için suyun iyi teması içinmidir. yani 3 defa döküp 1 defa ovulması yeterlimidir ben önce iyice keselenip sonra gusül alıyorum yani vücut zaten ıslak oluyo sonra tekrar farz yerine gelmesi için acucuma alıp 3 defa sağ omuza döküp sonra sağ tarafımı 1 defa ovuyorum sonra yine avucuma alıp 3 defa soluma döküp sonra sağ tarafımıda 1 defa iyice ovalıyorum bu yeterlimidir. yoksa 3 defadamı ovmalıyım...


  Paylaş
  Gusül Nasıl Yapılır Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Gusül Nasıl Yapılır:

  Gusletmek isteyen bir kimse önce besmele okur ve : "Niyet ettim Allah rızası için gusletmeye" diye niyet eder. Elleri bileklere kadar yıkadıktan sonra edep yerlerini temizler. Bundan sonra sağ avucuyla ağzına üç kere su alır ve her defasında ağzını boğazına kadar gargara şeklinde çalkalar. Oruçlu ise boğazına su kaçmamasına dikkat eder. Sağ avucuyla burnuna, genzine kadar üç defa su çeker, her defasında sol eliyle burnunu temizler. Bundan sonra tıpkı namaz abdesti gibi abdest alır.

  Abdest aldıktan sonra önce başına, sonra sağ, daha sonra da sol omuza üçer defa su döker ve vücudunu yıkar. Suyu her döküşte elleriyle vücudunu iyice ovuşturur. İğne ucu kadar kuru yer kalmaksızın vücudun her tarafını güzelce yıkar. Gusülde bıyık, saç ve sakal diplerine suyun iyice işlemesi için ovuşturulur. Göbek boşluğu, küpe delikleri dikkat edilerek yıkanır. Böylece gusül abdesti almış oluruz.

  Guslün Farzları:

  1. Ağza su alıp boğaza kadar çalkalamak.

  2. Burna su çekip yıkamak.

  3. Bütün vücudu ıslanmayan yer kalmayacak şekilde yıkamak.

  Guslün sünnetleri:

  1. Gusle niyet etmek.

  2. Besmele ile başlamak.

  3. Bedenin bir tarafında pislik varsa onu önceden güzelce temizlemek.

  4. Avret yerini yıkamak

  5. Gusülden evvel abdest almak.

  6. Bedenine üç defa su dökmek ve suyu bedenin her tarafına ulaştırmak.

  7. Su dökünmeye baştan başlamak, sonra sağ omzuna, sonra sol omzuna dökmek ilk defa döktüğü zaman bedeni ovmak ve suyu bedenin her tarafına ulaştırmak.

  8. Ayağının olduğu yere su birikirse, abdest aldığı zaman ayak yıkamasını sonraya bırakmak.

  Kaynak: Büyük İslam İlmihâli, Ömer Nasuhi Bilmen
 3. 3
  yani vücudu 3 defa su döküp 1 defa ovalasak gusül geçerli olmuyor 3 defasındada ovmak mı gerekiyor herkez farklı söylüyo 1 defa yeter diyor siz her defasında vücut iyice ovulmalı diyorsunuz hangisi doğru nolursunuz tam acıklarmısınız alıntılarla cevapları anlayamadım....