Mumine.com ve Sizden Gelen Sorular Forumundan Uyurken yüzüstü yatmakta bir sakınca var mı? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Uyurken yüzüstü yatmakta bir sakınca var mı?

  Reklam
  merhabalar uyurken yüzüstü yatılmaması gerektiği hakkında bişeyler duydum fakat doğruluğu hakkında bilgim yok
  sizlerin bu konuda bilgisi var mı?
  benim duyduğum yüzüstü yatmak, cehennemdeki insanlar bu şekilde bulunacak olmalarından dolayı iyi sayılmadığı...
  ne kadar doğru bilmiyorum


  Paylaş
  Uyurken yüzüstü yatmakta bir sakınca var mı? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Sırtüstü veya yüzüstü yatınca durum ne olacaktır? Yüzüstü yatmak zaten uzun süre mümkün olmadığı gibi Efendimiz (sas) tarafından da uygun görülmemiştir. Kalb, akciğerler ve mide bu durumda baskı altında olduğu için, ciğerlerimiz ve midemiz sıkışıp rahatsızlık verebilir. Sırtüstü yatıldığında ise bu rahatsızlıklar olmayabilir. Ancak uykuya dalmada gecikme olabilir. Bu durum da vücudun tam dinlendirici bir uykuya geçmesine ve dinlenmesine engel olabilir. Çünkü bu durumda gündüz olduğu gibi iki burun açık olacak ve parasempatik sistem uyarılamayacaktır. Ayrıca sırtüstü yatılması durumunda mide ve bağırsakların fonksiyonlarını gerçekleştirmesi biraz daha zorlaşacaktır.
  En faydalı ve belki de en az zarar görebileceğimiz bir yatış pozisyonun Yüce Rehberimiz?in (sas) bize tavsiye ettiği ?sağ yana yatarak ve ayakları vücuda doğru çekerek uyuma? şeklinde olduğu hakikati ilmî araştırmalarla ancak bugün doğrulanabilmektedir. Bu yatış şeklinde hem mide ve bağırsaklar korunmakta, hem de sindirimin daha kolayca tamamlanması mümkün kılınmaktadır. Kâinatın Efendisi (sas) bir düstur olarak yemek yedikten hemen sonra uyunmamasını ve uyku için de sağ tarafa yatılmasını bize bildirmektedir. Kaldı ki, bu şekilde bir yatışın anne karnında aylarca büyütülen bir bebeğin pozisyonuna benzer olması da bunun fıtrî bir yatış tarzı olduğunu gösterir. Çünkü bebek anne karnında büyütülüp geliştirilirken, kemiklerinin üzerine yerleştirilen kasları kasılmamış orijinal hâlindedir. Doğumdan sonra ise her türlü hareketimiz bu kasların kasılmasıyla olur. Kaslarımızı en iyi dinlendirmenin yolu ise ilk yaratılış hâlimizi almamızdır.

 3. 3
  Göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür ederim.
  ALLAH RAZI OLSUN.yüzüstü yatmanın zararları,  yuz ustu yatmanin zararlari,  yüzükoyun yatmanın zararları,  yüzüstü yatmak zararlı mıdır,  yüz üstü yatmanın zararları,  yüzüstü yatmak zararlı mı,  karın üstü yatmanın zararları