Mumine.com ve Sizden Gelen Sorular Forumundan şeyh mürşid midir? beni tevbe ettirdiler tasavvufa mı girmiş oldum? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  şeyh mürşid midir? beni tevbe ettirdiler tasavvufa mı girmiş oldum?

  Reklam
  selamün aleykum.ben tasavvufun ne olduğunu yeni öğrendim.sorularım;1.şeyh mürşid midir?2. ben şeyhe akrabalar aracılığıyla gidip tövbe ettim.ama tasavvuf amacıyla değildi. şimdi tasavvufa girilmesi gerektiğini öğrendim. eğer şeyh mürşid ise ben tabii oldum mu?


  Paylaş
  şeyh mürşid midir? beni tevbe ettirdiler tasavvufa mı girmiş oldum? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Ve aleykumusselam ve rahmetullahi ve berakatuhü:

  Şeyh mürşid anlamında kullanılır. Seni tarikta sokmuşlar. O tevbe dediğin tevbe değilde tarikat şeyhine biattır/sözleşmedir.
  ___________________-
  ŞEYH:
  1. İhtiyâr.
  Şeyhlere hürmet ediniz. (Hadîs-i şerîf-Lemeât)
  2. Bir ilim dalında ihtisas etmiş olan.
  3. Mürşîd-i kâmil; insanlara Allahü teâlânın emir ve yasaklarını anlatan, dîni, İslâm'ı yayan ve onların mânen olgunlaşmalarını sağlayan rehber zât. Çoğul şekli meşâyıh ve şüyûhtur. (Bkz. Meşâyıh)

  Mürid
  Talebe Eskiden, bie şeyhin, tasavvuf âliminin, talebesi olup, dinini ve tasavvufi hakikatları öğrenen kimse demektir.

  Mürşid
  Doğru yolu bulmuş, başkalarına da gösteren, irşâd eden yüksek âlim

  TARÎKAT:
  Tasavvuf yolu; insanları mânen olgunlaştırmak, terbiye etmek, yetiştirmek için, tasavvuf büyüklerinin tâkib ettikleri yol.
  Hicrî beşinci asırdan îtibâren sistemleşmeye başlayan tarîkatların fert ve cemiyet hayâtında büyük te'sirleri olmuştur. İnsanlara; her şeyin Allah rızâsı için yapılması gerektiğini anlattılar.Riyâ ve gösterişten uzak, yüksek karakterli insanlar olma larına yardımcı oldular. Benlik dâvâsından ve kendini beğenmişlikten kurtardılar. Birlik ve berâberliğe kavuşmuş cemiyetler meydana getirdiler. İslâmiyet'in yayılmasında bilfiil hizmet gören tarîkat mensûbu zâtlar, dünyânın birçok yerlerine dağılıp, insanların İslâmiyet'le tanışmalarına sebeb oldular (İslâm Târihi Ansiklopedisi)  Linkte verdiğim konuları okursan ayrıntılı bilğiye kavuşursun.
  http://www.muminem.org/tarikatlar/13...r-misiniz.html
  http://www.muminem.org/tarikatlar/13...art-midir.html
  http://www.muminem.org/tarikatlar/13...var-midir.html

  http://www.muminem.org/tasavvuf/1354...vuf-nedir.html 3. 3
  allah razı olsun allah bereketini üzerimizden eksik etmesin 4. 4
  Amin ecmain ...Allah acze ve celle bu yaptığın güzel duanın kat be kat karşılığını versin sanaamin 5. 5
  yavaş yavaş aydınlanıyorum iyiki burayı buldum ama hala kullanmasını pek bilmiyorum allah razı olsuntasavvufta ben,  tasavvufta tevbe