Mumine.com ve Sizden Gelen Sorular Forumundan Camilerde neden kadınlara abdest alma yerleri yok? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Camilerde neden kadınlara abdest alma yerleri yok?

  Reklam
  Camilerde neden kadınlara abdest alma yerleri yok?


  Paylaş
  Camilerde neden kadınlara abdest alma yerleri yok? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kadınların camide abdest alma sıkıntısı

  Çalışan kadınlar, öğrenciler ve gezi için tarihi mekanlara gelen bayanlar için camilerde abdest almak gerçekten zor bir durum.
  Birçok caminin kadınlar için ayrılmış abdest alma mekanı yok. Tuvaletlerde hem hijyen sorunu var, hem de pahalı. Yıllardır süren bu sorunlara karşı Diyanet, vakıflar ve belediyeler sorunlar için 'çalışıyoruz' açıklaması yaptı.

  Müminler kulluğunu her gün beş vakit namaz kılarak tazeliyor. Erkekler şadırvanlarda abdest alıp namazını camilerde kılabiliyor. Peki, kadınlar dışarıdayken nerede abdest alıyor? Birçok camide kadınlara ait şadırvan ya da abdest alma yeri yok. Uzun yıllardır tartışılan ve çözüm üretilmeyen sorun bugün de geçerliliğini koruyor. Camilerde abdest alma yeri olmadığı için kadınlar abdestlerini cami civarındaki tuvalet lavabolarında almaya mecbur kalıyor. Lavabolar ise hijyenik olmadığı gibi abdest almaya da elverişli değil. Kadınları bekleyen diğer bir sıkıntısı ise abdestlerini paralı almak zorunda kalmaları. Bu sorunu büyükşehirlerde çalışan bayanlar, öğrenciler, alış-verişe çıkan hanımlar, turistik gezi için gelmiş kadınlar ve Müslüman turistler bire bir yaşıyor.

  Gün içinde birçok insanın ziyaret ettiği Eminönü'ndeki Yenicami'ye sabahın ilk saatlerinde gittik. Tarihî camiide abdest almak için yer sorduğumuz güvenlik görevlileri 'Abdestiniz yoksa ilerideki Arpacılar Camii'ne gidin.' dedi. Eğer, 'illa Yenicami'de bu manevi atmosferi yaşayarak namaz kılacağım' derseniz caminin yakınındaki evcil hayvanlar satan dükkanları aşarak girişi erkeklerle bir olan tuvalette 1 TL'ye abdest alabiliyorsunuz.

  Eminönü'nde ikinci durağımız Rüstem Paşa Camii. Burada da abdest alacak hanımlara gösterilen adres ise yine aynı: Arpacılar Camii. Hidayet Camii'nde de tablo değişmiyor. Camiye namaz kılmak için uğrayan Yıldız Sezer,alışverişiçin sık sık geldiği İstanbul'da namaz kılmakta zorlandığını söylüyor. Sezer, "Camilerin tuvaletlerinde abdest almak zorunda kalıyoruz. Bunlar hem ücretli hem de temiz değil." diyerek duyduğu rahatsızlığı ifade ediyor. Eminönü'nde herkesin 'bayanlara özel abdest yeri var' diyerek bizi yönlendirdiği Arpacılar Camii'ne gidiyoruz. Erkek şadırvanından banyo perdesiyle ayrılmış bir lavaboda kadınların abdest alabildiğine şahit oluyoruz. Eminönü'nden karşıya, Kadıköy'e geçiyor ve İskele Camii'ne uğruyoruz. Camide kadınlar için şadırvan bulunmuyor. Bayanlar tuvaleti hijyenik olmadığı için giren abdest alamadan geri çıkıyor. İkindiye az bir zaman kala abdest alma telaşındaki bir hanım gözümüze çarpıyor. Camiden abdest alamadan ayrılan Tuğba Akyol, yine de eskiye göre abdest alacak yerlerin arttığını söylüyor ve abdest almak için başka bir cami bulacağı ümidiyle bizimle vedalaşıyor.

  ÖRNEK CAMİLER DE VAR

  Elbette İstanbul'un her camisinin aynı durumda olduğu söylenemez. Eyüpsultan Camii'nde kadınlara ayrılmış 14 çeşmeli bir şadırvan var. Türbenin hemen yanı başında yer alan bu şadırvan tesettürlü hanımların da rahatlıkla abdest alabileceği şekilde tasarlanmış. Eminönü Firuzağa Camii'nde de büyük bir abdesthane yer alıyor ve 71 yaşındaki görevli Kemal Türkmen, 'Para falan istemem. Yeter ki sizin gibi gençler abdestli namazlı olsun.' diyerek para almayı reddediyor. İş arasında namazını kılmak için Sultanahmet Camii'ne gelen Sevim İnan, bazı camilerde abdest alacak yer bulamadığı için birçok kişinin namazlarını geçirdiğini üzülerek ifade ediyor. Her gün namaz vakitlerinde uzun bir yol kat ederek Sultanahmet'e geldiğini söyleyen İnan, "Başörtülü kadınlar için abdest almak daha büyük bir sorun. Çünkü bazı camilerde ilkel yöntemler kullanılarak oluşturulmuş yerlerde tesettürlü kadınların abdest alması mümkün değil." diyor. Kadınların hem rahatça abdest alabileceği hem de estetik açıdan her ayrıntının düşünüldüğü bir cami de Ortaköy Mecidiye Camii. Camide kadınlara ait abdest alma yerleri var ve lavabolar ücretsiz. Ayrıca camide kadınlara ayrılan bölüm alışılmışın aksine oldukça ferah.

  Eminönü'ndeki camilerde yaşanan sıkıntıları aktardığımız Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Eminönü'ndeki sorunun yeni bir projeyle çözüleceğini söyledi. Eminönü'ndeki esnafın özellikle tuvalet konusunda ciddi bir talebi olduğunu dile getiren Demir, Yenicami'nin yanına büyük bir tuvalet yaptırdıklarını ve cemaatinin ihtiyaçlarının karşılanması için çalışma yürüttüklerini kaydetti.

  İstanbul Müftülüğü: Sorunları biliyoruz

  İstanbul Müftülüğü, camilerde kadınların abdest almakta zorlandıklarını doğruluyor. Müftülük yetkilileri, ayrıca İstanbul'daki 3.045 caminin birçoğunda kadınlara ait abdest alma yeri olmadığını belirtiyor. Müftülük, sorunun giderilmesi için çalışma başlattıklarını aktarırken, tarihî camilerin denetimlerinin ise müftülük tarafından yapılmadığını ifade ediyor.

  Tarihî camilerin denetimini elinde bulunduranİstanbulVakıflar Bölge Müdürlüğü ise tarihî camilerin restorasyon projelerine ağırlık verildiğini ve yeni restorasyon çalışmalarında kadınlara abdest alma yeri inşa edileceğini aktarıyor. Müdürlük ayrıca bayanlar için lavabo, sıcak su gibi yeni hizmetlerin yanı sıra engellilerin de yararlanacağı platformların da kurulacağı bilgisini veriyor.

  Zaman 3. 3
  inşallah bundan sonra inşa edilecek cami-mescidlerde kadınları dikkate alırlarcamilerde neden kadin abdest yeri yok