Mumine.com ve Sizden Gelen Sorular Forumundan İlahiyat ek yerleştirme ile ilgili Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  İlahiyat ek yerleştirme ile ilgili

  Reklam
  bana bu konuda yardım eder misiniz ben ilk tercihimi yapmadım açık öğretim ilahiyat istiyorum ek yerleştirme olduğunu duydum 6 Ekim yani bugn başlamış terchler nasıl bi yol izlemem gerekiyor lütfen yardım edin çook acil yardıma ihtiyacım var!!!


  Paylaş
  İlahiyat ek yerleştirme ile ilgili Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Ve aleykumselam ve rahmetullah.Senin gibi açıköğretim isteyenlerin sordukları sorular ve cevaplar.Umarım işini görür:


  Arkadaşlar ben bu sene 4 yıllık bir okulu kazandım.Aynı zamanda açıköğretim ilahiyat okumak istiyorum.Bunla ilgili birkaç tane sorum olacak yanıtlarsanız çok sevinirim.

  1-Bu bölümden mezun olunca arapça bilgimiz ne seviyede oluyor?okula girmeden önce hangi seviyedeyse yine o seviyede oluyor

  2-Sınavların zorluk derecesi nedir? çıkmış sorulara çalışıp girseniz geçerseniz

  3-Kayıt tarihi ne zaman?İnternet Başvuru Tarihi20 Eylül 2010 – 15 Ekim 2010AÖF Bürosundan
  Kayıt Tarihi 20 Eylül 2010 – 12 Ekim 2010AÖF Bürosundan Mazeretli Kayıt Tarihi13 – 14 – 15 Ekim

  4-Kayıt ücreti (harç) ne kadar?İlahiyat Fakültesi Harç Ücreti 284

  Şimdiden çok teşekkürler...
  İmam alımlarında farklı kategoriler var.
  4 Yıllık fakülte+Hafız
  4 yıllık İlahiyat
  4 Yıllık farklı bir fakülte
  2 Yıllık İlahiyat+Hafız
  2 Yıllık İlahiyat

  LYS Yerleştirme Sonuçları açıklandı. Tahminen 1 hafta sonra 2. yerleştirmeler başlayacak ve yine kısa süre sonunda son bulacak ve 1-2 hafta içerisinde 2. yerleştirme sonuçlarıda açıklanacak. BU YIL 2. TERCİH YAPMA ŞANSI YOKMUŞ. SADECE EK YERLEŞTİRME YAPILABİLECEK. BİLGİNİZE.

  Şimdiden 2010 LYS Ek Yerleştirme Tarihleri ne zaman olacağı sorulmaya başlandı. Genelde ek yerleştirmeler Ekim ayında yapılmaktadır. Bu yıl ek yerleştirmeler tahminen 4 Ekim pazartesi başlayacak ve 8 Ekim Cuma günü son bulacak. Detayları bu sayfadan öğrenebilirsiniz.

  2. Tercih ve Ek Yerleştirme Farkı
  2. tercihler; 1.tercihlerde kazanan veya kazanamayan öğrencilere tekrar tercih yapabilmeleri için verilen bir şans.

  Ek Yerleştirmeler ise 1. ve 2. tercihlerde yerleşen ve üniversiteye kayıt yaptıran adayların dışında kayıtlardan sonra boş kalan bölümlere girebilmeniz için yapılan bir başvuru.

  2.tercihlerin yapılıp yapılmayacağı net olarak belli değil. Resmî açıklamanın ardından güncellenerek buradan duyurulacak.
  __________________  Ek Yerleştirme Kural ve İlkeleri
  ÖSYS merkezi genel yerleştirme sonucunda boş kalan kazanan adayların kaydolmaması nedeni ile boşalan ve varsa tercih kılavuzunun yayımından sonra resmi açılışları tamamlanan yükseköğretim programları kontenjanlarından oluşan ek yerleştirmelere kimlerin müracaat edebileceğini daha önceki yazımızda belirtmiştik. Bu yazımızda ek yerleştirmenin diğer kurallarına değineceğiz.
  ÖSYS merkezi genel yerleştirmede (birinci yerleştirme) yerleştirilmeyen (açıköğretimin kontenjansız programına yerleşenler de tercih yapabilir) adaylar ek yerleştirmelerde tercih yapabilir ve en çok 10 tercihte bulunabilirler.
  Ek yerleştirmelerde merkezi genel yerleştirmeler sonucu yükseköğretim programlarının yeni oluşan minimum (taban) puanlarına göre tercih yapılır. Varsa yeni açılan yükseköğretim programlarının ve kontenjanı dolmayan programların minimum (taban) puanları oluşmadığı için bu tür yükseköğretim programlarına ilgili puan türünde puanı hesaplanmış bütün adaylar tercih yapabilirler.
  Merkezi yerleştirmelerde kontenjanı dolan fakat kayıt yaptırmayan adaylardan dolayı boş kontenjanı oluşan lisans programları (Tablo4) ve Tablo3B”de yer alan önlisans (2 yıllık ortak programlar) programlarını tercih edebilmek için adayın ilgili türdeki puanı programın yeni oluşan taban puanına eşit yada daha yüksek olmalıdır. İlgili meslek lisesi öğrencilerinin yerleşme önceliğine sahip olduğu Tablo3A”daki önlisans (2 yıllık) programları tercihlerinde ise bu koşul aranmaz. Yani adaylar (genel yada meslek lisesi mezunu fark etmez) Tablo3A”daki önlisans programlarını puanları programın merkezi yerleştirme sonrası yeni oluşan taban puanından düşük olsa da tercih edebilirler.
  Ek yerleştirmelerde yapılacak tercihlerde adayın ilgili programın koşullarını karşılayıp karşılamadığını da mutlaka kontrol etmesi ve kılavuzun “Özel Koşullar ve Açıklamalar” bölümünü mutlaka incelemesi gerekir. Zira yerleşen aday programın koşullarını karşılamıyorsa kaydı yapılmayacaktır.
  Tablo3A”dan tercih yapmayı düşünen genel lise mezunları ve alan dışı meslek liseliler yerleşme önceliğinin programın alanı ile ilgili liselerden mezun olan adaylara ait olduğunu ve yerleştirmede ilgili puanlarının 012 ağırlıklı Y-ÖSS”lerinin esas alınacağı unutmamalıdırlar.
  179999”un üzerinde puanı olan adaylar lisans programları da dahil olmak üzere boş kontenjanı bulunan ve koşullarını karşıladıkları bütün yükseköğretim programlarını tercih edebilirler.
  Puanı 140 ile 179999 arasında olan adaylar boş kontenjanı bulunan ve koşullarını karşıladıkları 2 yıllık önlisans ve açıköğretim lisans programlarını tercih edebilirler.
  Puanı 140”ın altında olan genel lise mezunları hiçbir tercih yapamazlarken meslek lisesi mezunları boş kontenjan bulunması halinde alanları ile ilgili Tablo3A”daki 2 yıllık önlisans programlarına ve 2 yıllık açıköğretim programlarına sınavsız geçiş hakları ile müracaat edebilirler.
  Ek yerleştirme kontenjanlarına yerleştirme yapılırken Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Kılavuzu ve ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alan ilke ve kurallara uyulur. Bu kılavuzda yer alan okul birincileri bedensel engelliler bir mesleğe yönelik program uygulayan liselerin mezunları belli sanat dalları konu alanları veya sporda üstün yetenekli olanlar ile ilgili ilke ve kurallar ek yerleştirme için de geçerlidir. Bu nedenle adayların adı geçen kılavuzları da yeniden gözden geçirmeleri yararlarına olabilir.
  Adaylarımızın ek yerleştirmelerden en etkili şekilde yararlanmaları temennisi ile başarılar dileriz.
  Sinan ÇAĞIRAN
  Psikolojik Danışman
ilahiyat önlisans ek kontenjan,  ilahiyat ek puan ,  açıköğretim ilahiyat fakültesi ek kontenjan,  ilahiyatta boş kalan kontenjanlar,  önlisans ilahiyat ek kontenjan,  aöf ilahiyat ek yerleştirme,  ilahiyat ek tercihler