Mumine.com ve Sizden Gelen Sorular Forumundan islamiyetteki haramlar Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  islamiyetteki haramlar

  Reklam
  özellikle çiğ et yemek ile ilgili bilgi verir misiniz.
  pişmemiş sucuk yemek günah mıdır?
  sosis salam jambon vs
  çiğ köfte.
  tam pişmemiş kırmızı et, tavuk eti vs
  Ayrıntılı bir cevap verirseniz çok sevinirim..


  Paylaş
  islamiyetteki haramlar Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  benim bildiiğim çiğ et yemek sağlığa çok zaralı oluşu çünkü pekçok parazit gibi kurtçuklar pişmemiş çiğ ette bulumnması.... ozaman da islamiyette bunule ilgili bir hüküm olmalı..

  Et veya yumurta gibi bazı gıda maddelerini çiğ olarak yemenin, dinen sakıncası yoktur. Bu şekilde etin zararlarından dolayı yenmemesi daha güzeldir. Hatta " tıbbi bazı zararları olduğu için caiz değildir." diyen alimlerimiz de vardır.

  Ancak çiğ köfte, pastırma veya sucuk yemekte mahzur yoktur. Çünkü, etin içerisinde mevcut olan bazı zararlı maddelerin baharat veya sair ameliyeler vasıtasıyla öldüğü bilinmektedir. Bu şekildeki etin hükmü, pişmiş olduğu yolunda katiyyet kazanır.
  alıntıdır.. 3. 3
  Çok sağol. Allah razı olsun. Bilmiyorum doğru mu hatırlıyorum ama kanın haram olması ile ilgili bir hüküm yok mu? Özellikle o açıdan içime dert oldu. 4. 4
  onunbir ölçüsü vardı yanlış hatrlamıorsam işte bununda yardımı olr inshallah..
  Kan: Kan içmek veya kurumuş olanını yemek haramdır. Ancak insanın dişi kanayıp da tükrükle birlikte isteği ve kontrolü dışında yutulan kan nedeniyle bir sorumluluk yoktur. Diğer bir istisna da kesilmiş hayvanların etlerinin arasında kalan az miktarda kan kalıntısını etle birlikte yemenin de günâhı yoktur. Başka birinden alınarak hastayadamardan kan vermek de helâldir.
 5. 5
  Allah razı olsun kardeşim. İçimi rahatlattın. Seninde işin gücün rast gider inşallah. Allah'a emanet ol. 6. 6
  yardımcı olduysak ne mutlu bizlere... amin.islamiyetteki haramlar,  çiğ et yemenin hükmü