Mumine.com ve Sizden Gelen Sorular Forumundan Nikahın Aşamaları Var mıdır? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Nikahın Aşamaları Var mıdır?

  Reklam
  Selamün Aleyküm Hanımlar.

  1. Nikahın tamamlanması için mehrin belirlenip akitin gerçekleşmesi yeterli midir? Yoksa birlikte yaşamaya başlamak(bedensel birleşme) şart mıdır? Başka bir deyişle nikahları kıyılmış ama birlikte yaşamaya başlamamış olan insanların evlilik hayatları başlamıştır diyebilir miyiz?
  2. Bu kişilerin birbirlerine karşı eş sorumlulukları var mıdır? (Örneğin kadın gerektiğinde eşinden müsaade almak durumunda mıdır?)
  3. Birbirlerine iltifat etmelerinde bir sakınca var mıdır?

  Bunu bu şekliyle Diyanet'e sordum ama tatmin edici bir cevap alamadım maalesef. Cevabı çok lazım gerçekten. Kendi kendime fikir yürütüyorum ama uygulayacak kadar emin olamıyorum. Ne yapmam gerektiğine karar veremiyorum.
  Fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.


  Paylaş
  Nikahın Aşamaları Var mıdır? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Aleykümselam bu gibi konularda fikir olmaz zira bizler ilmi konularda fikir yürütsek bile konulmuş olan hükümler bellidir uyulması gereklidir arkadaşım diyanetten aldığın cevap seni tatmin etmeli etmiyor fikrime ters dememelisin ben başımıza gelen bi olayı anlatayım fıkıh kitaplarıyla ilmi konularla meşgul bi akarabamızdan yine akrabamız olan bi çifte imam nikahı kıymasını istedik ama kabul etmedi mehir de söz konusu edilmedi olay daha ciddiki nikahı kıyılan kişi nin aynı çatı altında yaşaması yani birarada olmaları şarttır dedi oysa onların resmi nikahları yani düğünleri yazın yapılacaktı olmaz dedi düğünden 2 ila 3 gün önce kıyarız dedi bilmem anlatabildimmi olayı 3. 3
  Peki, sağolun. Diyanet'in cevabının tamin etmeyişi genel nikah konularıyla ilgili bilgi verişiydi. Benim sorumun tam cevabını vermedi. Artı bu konuyla ilgili kesin ayet+hadis veya icmalar bulunmadığı için tek yapılabilecek şey fikir yürütmek. Yoksa kafama göre takılmak gibi bir durumum yok yani. Ayrıca bahsedilen konuda sorduğum bir müftü "Akit yeterlidir. Nikahın öylesi böylesi yoktur." derken başka bir tanesi sizin verdiğiniz cevabı verdi. İşte sebep de bu konuda kesin bir nasın bulunmaması. Neyse, teşekkür ederim yine de.resmi nikah aşamaları,  nikah aşamaları