Mumine.com ve Sizden Gelen Sorular Forumundan namaz kılmak ve arapça Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  namaz kılmak ve arapça

  Reklam
  Merhaba kardeşlerim,
  Ben ciddi bir dini eğitim almış değilim. Yani Kuran kursu vs gibi. Fakat çok inançlı bir annem olduğu için kendisinin bildikleri ve bana öğrettikleri kadarını çok iyi öğrendiğimi ve inançlı birisi olduğumu söyleyebilirim. Çok şükür Allah'ıma böyle bir inancı bana verdiği için. Annem beş vakit namaz kılıyor. Ben de aslında hep içimden geçiriyorum. Namaz kılayım gençken başlamak lazım diye. Ama şöyle bir sorun var. Arapça hiç bilmiyorum. Duaların Arapçalarını ezbere biliyorum ama Arapça'ya sonuçta hakim değilim ve elbette Araplar gibi telafuz edemiyorum. Bu nedenle namazlarım kabul olmazsa? Yani Türkçe'leri ezberliyim onları okuyayım dedim ama bu kez de Türkçe olunca kendimden kelime ekliyorum, başka cümlelerle karışıyor, dili iyi bildiğim için. Sizce ne yapmam lazım? Bana bir akıl verecek arkadaş var mı? Sevgilerimle,


  Paylaş
  namaz kılmak ve arapça Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Merhaba kardeşlerim,
  Ben ciddi bir dini eğitim almış değilim. Yani Kuran kursu vs gibi. Fakat çok inançlı bir annem olduğu için kendisinin bildikleri ve bana öğrettikleri kadarını çok iyi öğrendiğimi ve inançlı birisi olduğumu söyleyebilirim. Çok şükür Allah'ıma böyle bir inancı bana verdiği için. Annem beş vakit namaz kılıyor. Ben de aslında hep içimden geçiriyorum. Namaz kılayım gençken başlamak lazım diye. Ama şöyle bir sorun var. Arapça hiç bilmiyorum. Duaların Arapçalarını ezbere biliyorum ama Arapça'ya sonuçta hakim değilim ve elbette Araplar gibi telafuz edemiyorum. Bu nedenle namazlarım kabul olmazsa? Yani Türkçe'leri ezberliyim onları okuyayım dedim ama bu kez de Türkçe olunca kendimden kelime ekliyorum, başka cümlelerle karışıyor, dili iyi bildiğim için. Sizce ne yapmam lazım? Bana bir akıl verecek arkadaş var mı? Sevgilerimle,
  namazda en az bilmen gereken fatiha süresi ile teşehüddür.
  bun ikisini ezberlemek iki saatini almaz.

  FATİHA SÜRESİ OKUNUŞU:

  (Euzu billahi mineşşeytanirracim)
  Bismillahirrahmanirrahim
  Elhamdülillahi rabbil alemin.
  Errahmanirrahim.
  Maliki yevmiddin.
  İyyake na’budü ve iyyake nestain.
  İhdinassıratel müstakim.
  Sıratellezine en’amte aleyhim ğayril mağdubi aleyhim veladdallin.
  Amin


  TEŞEHHÜD-TAHİYYAT OKUNUŞU:

  Ettehıyyâtü lillâhi vessalevâtü vettayyibât.
  Esselâmü aleyke eyyühen-Nebiyyü ve rahmetullâhi ve berekâtüh,
  Esselâmü aleynâ ve alâ ibâdillâhis-Sâlihîn. Eşhedü en lâ ilâhe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve Resûlüh.


  Şimdilik bunları ezberle zamanla diğer sünnet ve vacip olan tüm konularda yardımcı oluruz.
  Allah zihin açıklığı versin ve hidayeten ayırmasın.
 3. 3
  İlginiz için çok teşekkür ederim. Fatiha'yı zaten biliyordum ama Ettehıyyatü'yü öğrenmem lazım. Onu da ilkokulda ezberlemiştim ama hiç aklımda kalmamış. Umarım bunu ezberlemek zor olmaz. Bundan sonra ne yapmam gerekiyor? 4. 4
  http://www.muminem.org/namazi-ogrenm...u-tek-tek.html  http://www.muminem.org/namazi-ogrenm...enlenlere.html  verdiğim linkleri tıkla başka sormak istediğin soru varsa sorabilirsin kardeşim


  ezberlemek zor olmaz tabii bir saat bile sürmez namazında oku ezberlediğin duaları ki unutmaman için 5. 5
  Öncelikle Kuran-ı Kerim'in orjinal dili Arapçadır.Hem dünyevi hem uhrevi hem ruhani ,bütün alemi içine alan İlahi bir hitap sırrı taşır.Namazda orjinal dili ile okumamak kendini bu sırların faziletlerini kazanmaktan mahrum etmektir, başka bir şey değildir.

  Eğer iman ettik, samimiyiz diyorsak, o zaman kesin bilmeliyiz ki ;
  Cenab-ı Hakk madem ki ,ruhani ve beşeri bütün mahlukata hitap ediyor ve davet ediyor o zaman o dili okuyacak(o dli mutlaka öğrenmek anlamında değil) istidadı muhakkak vermiştir.Bundan şüphe etmek bile itikadı büyük tehlikeye atar.Çünkü Cenab-ı Hakk kuluna vermediği gücün üstünde hiç bir şeyi kulundan istemez,beklemez.

  Hem şuda vardırki ; lisanı arapça olmayanların o lisanda telaffuz edip Hakk'ın davetine hitabetine uymak gayreti aynı ihlas mertebesinde olan ama dili arapça olana karşı fazladan çok faziletler kazandırır.Mesele dilin dönmesi değil , gayrettir.Yoksa bir iki defa deneyip dilinin dönmediğin iddia etmek kendi istidadını(yapabilecek yetenek,kapasite) inkar etmeye gider.

  Hal böyleyken kalkıp türkçe okuyarak olur demekle samimiyet noktasından ne kadar uzak düşüldüğünü ve kabulünü ummanın aklı selime ne kadar zıt olduğunu düşünüp idrak etmek bu noktada ihlasın ilk şarttır..!
  Kaldıki bundan başka ;okumayı öğrenmekten üşenip aynı bahaneyle ''latince okuyarakta olur'' denilerek yapılan başka bir yanlış yaklaşım daha vardırki , anlamını bozup küfre düşürecek kadar çok büyük hatalara sebebiyet verir... (NEUZUBİLLAH)

  not= Dünyevi çıkarlar için Avrupa dillerini öğrenmek söz konusu olunca nedense kimsenin ''dilim dönmüyor'' diye bir bahanesi olmuyor .:!!!

  vesselam... 6. 6
  Sevgili kardeşlerim,
  Sizin söylediğiniz duaları ezberledim. Zaten Fatiha'yı biliyordum söylediğim gibi. Şimdi bir konu aklıma takıldı. Onu da bu bağlamda sorayım çünkü ilgili zaten. Bir video izledim ve orada Ettehiyyatü'de "Esselâmü aleyke eyyühen-Nebiyyü ve rahmetullâhi ve berekâtüh" kısmını okumamam gerektiğini çünkü bu kısımda peygambere hitap edildiğini ve namazda Allah'tan başka kimseye hitap etmememiz gerektiğini söylüyorlardı. Mustafa İslamoğlu hocanın sitesine de bu soruyu yazdım. Ama malum ona Allah bilir günde kaç soru gidiyor. Bu arada günler geçerken benim namazımdan gidiyor. Kılmayı öğrenmek istiyorum. Benim bütün ailem Ettehıyyatü'yü olduğu gibi okurlar namazda. Doğrusu nedir? Bilen varsa bana söyleyebilir mi? Çok önemli benim için. Sevgilerimle, 7. 7
  bacım ben ilk defa duydum tahiyyatın eksik okunduğunu benim bildiğim tam okunur ama mezheplere değişiklik olabilir siz hanifi ve ya şafiye göremi soruyorsunuz
  aşağıda ettehiyatünün nasıl okunduğu ve anlamı var bir okuyun.

  Namazda Okunan Dualar

  Sübhâneke Duası

  Sübhânekellâhümme ve bi hamdik ve tebârakesmük ve teâlâ ceddük (ve celle senâük) ve lâ ilâhe gayrük.

  Namazlarda ayakta iken okunur.

  Okunduğu yerler:

  1) Her namazın ilk rek'atinde iftitah tekbirinden sonra,

  2) İkindi namazının sünnetinde üçüncü rek'ate kalkınca fatihadan önce,

  3) Yatsı namazının ilk sünnetinde üçüncü rek'ate kalkınca fatihadan önce,

  4) Teravih namazı dört rek'atte bir selâm verilerek kılınıyorsa üçüncü rek'ate kalkıldığı zaman fatihadan önce.

  5) Cenaze namazında birinci tekbirden sonra.

  Anlamı: Allahım! Sen eksik sıfatlardan pak ve uzaksın. Seni daima böyle tenzih eder ve överim. Senin adın mübarektir. Varlığın her şeyden üstündür. Senden başka tanrı yoktur.

  NOT: Parantez içindeki "Ve celle senâük" cümlesi cenaze namazında okunur.

  Ettehiyyâtü Duası

  Ettehiyyâtü lillâhi vessalevâtü vettayibât. Esselâmü aleyke eyyühen-Nebiyyü ve rahmetüllâhi ve berakâtüh, Esselâmü aleynâ ve alâ ibâdillâhis-Sâlihîn. Eşhedü en lâ ilâhe illallâh ve eşhedü enne Muhammeden abdühû ve Rasûlüh.

  Okunduğu Yerler:

  Namazların her oturuşunda okunur.

  Anlamı: Dil ile, beden ve mal ile yapılan bütün ibadetler Allah'a dır. Ey Peygamber! Allah'ın selâmı, rahmet ve bereketleri senin üzerine olsun. Selâm bizim üzerimize ve Allah'ın bütün iyi kulları üzerine olsun. Şahitlik ederim ki, Allah'tan başka tanrı yoktur. Yine şahitlik ederim ki, Muhammed, O'nun kulu ve Peygamberidir.

  Allâhümme Salli ve Allâhümme Barik Duaları

  Allâhümme salli alâ Muhammedin ve alâ âli Muhammed. Kemâ salleyte alâ İbrahime ve alâ âli İbrahim. İnneke hamidün mecîd.

  Allâhümme bârik alâ Muhammedin ve alâ âli Muhammed. Kemâ bârekte alâ İbrahime ve alâ âli İbrahim. İnneke hamidün mecîd.

  Okunduğu Yerler:

  1) Bütün namazların son oturuşlarında Ettehiyyatü'den sonra,

  2) İkindi namazının sünneti ile Yatsının ilk sünnetinin birinci oturuşunda Ettehiyyatü'den sonra,

  3) Dört rekatta bir selâm verilerek kılınan Teravih namazının ikinci rek'atının sonundaki oturuşta "Ettehiyyatü"den sonra,

  4) Cenaze namazında ikinci tekbirden sonra.

  Allahım! Muhammed'e ve Muhammed'in ümmetine rahmet eyle; şerefini yücelt. İbrahim'e ve İbrahim'in ümmetine rahmet ettiğin gibi. Şüphesiz övülmeye lâyık yalnız sensin, şan ve şeref sahibi de sensin

  Allahım! Muhammed'e ve Muhammed'in ümmetine hayır ve bereket ver. İbrahim'e ve İbrahim'in ümmetine verdiğin gibi. Şüphesiz övülmeye lâyık yalnız sensin, şan ve şeref sahibi de sensin.

  Rabbenâ âtina ve Rabbenâğfirli Duaları

  Rabbenâ âtina fid'dünyâ haseneten ve fil'âhireti haseneten ve kınâ azâbennâr. Birahmetike yâ Erhamerrahimîn

  Rabbenâğfirlî ve li-vâlideyye ve lil-Mü'minîne yevme yekumü'l hisâb.

  Okundukları Yerler:

  1) Namazlardaki oturuşlarda Allahümme salli ve Allahümme barikten sonra,

  2) Kunut duasını bilmeyen vitir namazında onun yerine "Rabbenâ âtina" ayetini okuyabilir.

  3) Cenaze namazında üçüncü tekbirden sonra okunacak duaları bilmeyen bunların yerine yine "Rabbenâ âtina" ayetini dua niyetiyle okuyabilir.

  Allahım! Bize dünyada iyilik ve güzellik, ahirette de iyilik, güzellik ver. Bizi ateş azabından koru.

  Ey bizim Rabbimiz! Beni, anamı ve babamı ve bütün mü'minleri hesap gününde (herkesin sorguya çekileceği günde) bağışla.

  Kunut Duaları

  Allâhümme innâ nesteînüke ve nestağfirüke ve nestehdîk. Ve nü'minü bike ve netûbü ileyk. Ve netevekkelü aleyke ve nüsnî aleykel-hayra küllehû neşkürüke ve lâ nekfürüke ve nahleu ve netrükü men yefcürük.

  Allâhümme iyyâke na'büdü ve leke nüsallî ve nescüdü ve ileyke nes'â ve nahfidü nercû rahmeteke ve nahşâ azâbeke inne azâbeke bilküffâri mülhık.

  Bu duâlar Vitir namazının son rek'atında âyetten sonra okunur.

  Allahım! Senden yardım isteriz, günahlarımızı bağışlamanı isteriz, razı olduğun şeylere hidayet etmeni isteriz. Sana inanırız, sana tevbe ederiz. Sana güveniriz. Bize verdiğin bütün nimetleri bilerek seni hayır ile öğeriz. Sana şükrederiz. Hiçbir nimetini inkâr etmez ve onları başkasından bilmeyiz. Nimetlerini inkâr eden ve sana karşı geleni bırakırız.

  ederiz. Yalnız sana koşar ve sana yaklaştıracak şeyleri kazanmaya çalışırız. İbadetlerini sevinçle yaparız. Rahmetinin devamını ve çoğalmasını dileriz. Azabından korkarız, şüphesiz senin azabın kâfirlere ve inançsızlara ulaşır.
  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet Editör 8. 8
  Ervanur kardeşim çok teşekkür ederim. Allah hepinizden razı olsun. Bu ettehıyyatü ile ilgili soruyu ben de ilk kez duydum ama kafamı karıştırdı tabi. Eğer birşey duyar öğrenirsem sizlere de haber vereceğim. İlginiz için çok teşekkür ederim. Sevgilerimle, 9. 9
  Fatma bacım şafi ve hanifiye göre okunuşu değişik oması lazım siz hangisine göre sormuştunuz... 10. 10
  Ben soruyu mezhep açısından sormadım. Yalnızca dediğim gibi duanın o kısmı okunmaz diyenler varmış, kafam karıştı. Bir bilginiz vardır belki diye sormak istemiştim.arapça namaz kılmak ne demek,  arapça namaz kılmak ,  namazda vettayyibat diye yanlış okumak,  namazı türkçe kılmak mustafa islamoğlu,  arapçada namaz kılmak nedir