Mumine.com ve Sizden Gelen Sorular Forumundan Bireysel emeklilik ve bonus puanları günah mı? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Bireysel emeklilik ve bonus puanları günah mı?

  Reklam
  Selamunaleyküm;
  Ben kredi kartlarındaki bonus puanları ve bireysel emeklilik hakkında bilgi almak istiyorum. Selametle...


  Paylaş
  Bireysel emeklilik ve bonus puanları günah mı? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  ve aleykumusselam konuları inceleyiniz


  Özel emeklilik

  Bireysel emeklilik sistemleri kar payı özelliğini taşıyor ve faiz olarak değil de ortaklık olarak veya kardan pay olarak kabul ediliyorsa bunda bir mahzur yoktur. Fakat bireysel emeklilik, tamamıyla faiz olarak karşımıza çıkmaktadır. Çünkü, Bir kimse faiz almak gayesiyle parasını devlete veya başkasına verir, sonra ilaveli olarak alırsa malûm olduğu gibi faiz sayılır. Faiz alan kişiler ise mesuldür.

  Birikimli hayat sigortası ve bireysel emeklilik sisteminde (BES); katılımcı fertlerin, en az 10 yıl olmak üzere, umumiyetle 30-35 yıllık periyotlarla ödedikleri primler çeşitli fonlarda değerlendirilir. Buna karşılık, belli süreyi dolduran (en az 25 yıl) üyelere maaş bağlanır. Kamu güvenlik kuruluşlarında olduğu gibi, sağlık hizmeti vs gibi sosyal yardımlar söz konusu değildir. İştirakçilerden alınan primlerle sermayeleşen fonlar, bu parayı çoğunlukla yerli-yabancı faizli enstrümanlarda değerlendirir. Üyelerden giriş aidatı, yönetim gideri adı altında oldukça yüksek meblağlar tahsil edilir. Bu şirketlerin muazzam kârlara ve cesâmete ulaşması en az üyelerini düşündükleri kadar kendilerini de kolladıklarının kanıtı olsa gerektir. Uluslararası finans kapital deyimiyle anılan dev fonların önemli bölümü emeklilik fonlarından meydana gelir.

  Bu açıklamalarımız ışığında, faiz konusunda hassas bir Müslümanın özel emeklilik şirketlerinden uzak durması, bizce normal bir davranıştır.
  .
  Sorularla İslamiyet Editör
  Kredi kartıyla alışveriş yapıyoruz. Bankalar bu alışveriş karşılığında puanlar veriyor. Bu puanların karşılığı olarak verilen hediyeler, promosyon gibi şeyler alınabilir mi?

  Faizcilik yaparak para kazanan bankalara mecbur olmadıkça para yatırmak caiz değildir. Çünkü bu bankalar, mesela maaşlarınız, hesabınızda olan paralarınız orada kaldığı sürece, sizin paralarınızla faizcilik yapar ve bundan para kazanırlar. Promosyon adıyla size verdikleri de bu faiz gelirinin küçük bir kısmıdır. Bu sebeple haram-helal kaygısı taşıyan Müslümanların paraları, faizcilik yapmayan bankalara yatırmaları gerekir.

  Kredi kartlarını da bu bağlamda değerlendirmek uygun olur.

  Bilindiği gibi İslam faizin azını ve çoğunu ve bu arada faizli işlem ve akitleri haram kılmıştır.

  Faizli bankaların Kredi Kartlarıyla yapılan alışverişlerde, özellikle taksitli ödemelerde banka faiz geliri elde etmektedir. Kazanılan faiz gelirinin bir kısmı bankaya kalmakta, bir kısmını da banka kredi kartı sahibine yaptığı alışverişin miktarına ve çeşidine göre hediye, promosyon adı altında para, mal gibi şeyler vermektedir. Bu arada kredi kartı alanların ayaklarını bankalara alıştırmayı da hedeflemek söz konusudur.

  Kredi kartları faizli bankalardan alındığı takdirde iki sakınca doğuyor:

  1. Bankaya paranızla faizcilik yapma imkanı vermiş oluyorsunuz.

  2. Gelirinin çok büyük bir bölümü faizden olan bir kurumdan hediye kabul etmiş oluyorsunuz. Aslında bu hediyenin de oraya yatırılan paraların faizle işletilmesinden elde edildiğini unutmamak gerekir.

  Bu durumda ne yapalım:

  Mümkünse kredi kartlarımızı faizli işlem yapmayan katılım bankalarından alalım.

  Bunun mümkün olmadığı yerlerde ve şartlarda ise verilen promosyonları alalım ama -yoksul değilsek- bunu yoksullara verelim.  Sorularla İslamiyet Editör
 3. 3
  Güzel Promosyon Ajanda


  Geçenlerde şirketime promosyon amaçlı kalem yaptıracak bir firma arıyordum internette gezinirkenPromosyon ürünleri satan bir tane site buldum bu sitede aranabilecek tüm promosyon ürünleri var.oldukça uygun bir fiyata ve kaliteli herkese öneririm sitenin adresi
  promosyon ürünü arayan tüm arkadaşlara öneririmbireysel emeklilik caiz mi diyanet,  bireysel emeklilik caiz midir diyanet,  bireysel emeklilik haram mı,  bireysel emeklilik helal mi diyanet,  bireysel emeklilik haram mı diyanet,  bireysel emeklilik caiz mi sorularla islamiyet,  bireysel emeklilik günah mı