Mumine.com ve Sizden Gelen Sorular Forumundan rüya gördüm hayır olsun,ama yardım edin ALLAH RIZASI İÇİN Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  rüya gördüm hayır olsun,ama yardım edin ALLAH RIZASI İÇİN

  Reklam
  s.a kardeşler ben bir rüya gördüm yardım edin.farz namazı kılıyorum kıbleye doğru,ama önümde ablam oturuyor annem aynı odada .namazda oturuştan sonra 3 rekatta çok gürültü yaptı annem ve ablam ,dışarı çıkcakmısız ablam dioki bi bitiremedi su namazına aman falan die sonra ben 3 rekatta ayaktayken namazı bıraktım başladım bağırmaya ,ağlamaya ne biçim insansınız siz hiç mi saygınız yok madem kılmıyosunuz saygı duyun falan die ,annem bana nasıl bağırdı kes sesini die ben hala bağıriom en son sesim çıkmıyordu ağlarken ama çok canım yandı rüyada bile iç çeke çeke ağladım.böyle gördüm ama çok etkilendim . dinyadine baktım tabire ama pek hoş değildi tabir korktum iyice.


  şunuda belirtiyim bu ara namaz konusunda çok cebelleşiyorum kendimle ,kesintisiz kılmaya çalışmak işte yapabildiğim kadar okumak,falan ve 18 gün sonra düğünümle kapanıcam .ailemi çok zor ikna etmiştim.ne olur yardım edin bana,gerçekten tabir bilen varsa .dinyadinden baktım namazı yarım bırakmak muradın yarım kalması dio .tek muradım su an hayırlı evlilik.ve geçen GENE rüyamda kıbleyi tam bulamadım namazda bu da allah korusun töbe haşa dinden çıkmak dior .
  oysa ben aileme karsı geldim .kapanıcam ibadetimi yapmaya çalişiom .ne olur allah rızası için yardım edin .bunların olmaması için nasıl dua ediim.


  Paylaş
  rüya gördüm hayır olsun,ama yardım edin ALLAH RIZASI İÇİN Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Rüya tabiri yapmıyoruz, inşaallah rüyanız hayırlıdır. Çünkü rüyaların tabiri onu gören kimsenin durumuna göre değişir. Bu nedenle rüya tabiri kitapları yerine, ilim ve amelde güvenilir insanlara sorulmasını ve onlardan tabir alınmasını tavsiye ediyoruz.

  Güzel gören güzel düşünür, güzel düşünen güzel hülyalar görür, güzel hülyalar gören de hayatından lezzet alır.

  İslâm'a göre rüya üç çeşittir.

  1- Salih rüya,
  2- Şeytanî rüya,
  3- İnsanın içinde yaşadığı olaylardan doğan rüya.

  Salih rüya vaki olacak olan şeyleri vukuundan evvel fıtrî istidad ile idrak etmekten ibarettir. Peygamber (sav) bununla ilgili şöyle buyurur: Müminlerin rüyası nübüvvetin kırk altı bölümünden bir bölümdür.

  Şeytanî rüya insanı korkutup üzüntüden üzüntüye sevk etmek için uyku halinde insanın kalbine verdiği vesveseden ibarettir. Peygamber (sav) şöyle buyurur: Sizden biriniz sevdiği bir rüya görürse o Allah'tandır. Bunun için Allah'a hamd edip rüyasını söylesin. Hoşuna gitmediği bir rüya görürse o şeytandandır. Şerrinden Allah'a sığınsın ve onu kimseye de açmasın. Yoksa kendisine zarar verecektir.

  İnsanın içinde yaşadığı olaylardan doğan rüya ise. insan bir şeyle meşgul olup onunla fazlasıyla ilgilendiği için hakkında rüya görür. Peygamber (sav) bir hadiste şöyle buyurur: Rüya üçdür. Allah tarafından olup müjde veren salih rüya, üzüntü verip şeytandan
  gelen rüya ve insanın kendi kendine bir şeyler söyleyip tasavvur ettiğinden meydana gelen rüya.

  Yûsuf sûresinde zikredilen Hz. Yusuf un rüyasıyla ilgili âyet ile yukarda zikredilen hadisler bunu ifade ediyorlar. Rüyaların içinde hak rüyalar vardır. Ancak her rüya haktır ve her tabir de doğrudur denilmez. Rüyaya göre hareket ve rüyaya istinad etmek doğru değildir. Hatta fıkıh kitapları beyân ediyorlar: Şeytan her ne kadar Peygamberin suretine giremezse de Şaban'in yirmidokuzunda Peygamber (sav) herhangi bir kimsenin rüyasında yarın Ramazan'ın birinci günüdür oruç tutunuz diye emretse de bu rüya ile amel edilmez. Çünkü rüya ilim olmadığı gibi zabt da edilmez. (Halil GÜNENÇ, Günümüz Meselelerine Fetvalar II. 300 )

  Rüya ve ilham ile amel etmek

  Rüyalar ve İlhamlar Rabbani ve Rahmani; Şeytani ve Nefsani olabilirler. Bu sebeple aralarını iyi belirlemek gerekir. İslam uleması bu konularda şu üç şartın yerine getirilmesi durumunda amel edilebileceğini, ama hiç kimseyi zorlamanın doğru olmadığını belirtirler.

  1-Görülen rüya veya ilham, dinimizin emirlerinden birini kaldırıcı veya yasaklarından birini de helal edici cinsten, yani dine aykırı ve sünnete zıt olmayacak.

  2-Rüya veya İlham güvenilir, herkesin itimat ettiği, Ebu Hanife, Şafii, İmamı Rabbani, İmamı Gazali gibi kişiler olmalıdır. Herkes o zatın yalan söylemeyeceği ve dinin esaslarını hakkıyla bilen ve yaşayan birisi olduğunu kabul etmelidir.

  3-Rüya ve İlhamla elde edilen bilgiler dinin bir emri gibi kabul edilmemeli. Sadece tavsiye edilebilir. Rüyalar ve İlhamlar birer ikazdır, irşattır. Bağlayıcı ve zorlayıcı olamaz. Bu rüya ve İlhama uyanlar ayıplanmayacağı gibi, uymayanlar da ayıplanmaz.
  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet Editör 3. 3
  Allah razı olsun bilseydim ,içime atardı sölemezdim insallah hayırlı olur kardeşimrüyada namazı bitirememek,  rüyada namazın yarım kalması,  rüyada namazı yarıda bırakmak,  rüyada namazı yarım bırakmak,  rüyada namazda ağlamak,  rüyada namaz kılarken ağlamak,  rüyada namaz kilarken aglamak