Mumine.com ve Sizden Gelen Sorular Forumundan sadaka-ı fıtır Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  sadaka-ı fıtır

  Reklam
  selamun aleyküm

  öncelikle mübarek Kadir gecenizi kutlarım.benim işinden pek çıkmadığım bi sorum var.Sadaka-ı fıtır yani diğer adıyla fitre belli bir miktar parası olanlar tarafından ihityaç sahiplerine ramazan ayında verilen para diye biliyorum.fakat bazı kaynaklarda bu fidye ile karıştırılmış gibi.fıtır sadakası kimlere düşer miktarı ne kadardır.acil cevaplayan olursa memnun olurum.


  Paylaş
  sadaka-ı fıtır Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Ve aleykumusselam ve rahmetullah sizinde Kadir Geceniz mubarek olsun andelib kardeşim.....

  Sadaka-i Fıtır Nedir?  Sadaka-i fıtır (fıtır sadakası) Ramazan ayının sonuna yetişen ve aslî ihtiyaçlarından başka en az nisab miktarı bir mala sâhip bulunan her müslümanın vermesi gereken vâcib bir sadakadır Buna yalnız fıtra da denir Bu kelime halk arasında fitre şeklini almıştır Fıtır sadakası (fitre), insanın yaradılışına bir şükür olmak üzere sevab kazanmak kasdıyla verdiği sadaka demektir Fitre, orucun kabûlüne, ölüm sekeratından ve kabir azâbından kurtuluşa bir vesiledir Yoksulların ihtiyaçlarını gidermeye, bayram gününün neş`esinden onların da istifade etmelerine bir yardımdır Bu cihetle fitre, insanî bir hayır ve medeni bir vazifedir..
  Diyer sorunuzada gelince


  Sadaka-i fıtır, zekat verilebilecek kimselere verilir.Zekat verilmesi caiz olmayan kişilere sadaka-i fıtır da verilemez

  Zekat ve
  sadaka-i fıtırmiktarı içinde link verdigim konulara bakınız.Hayırlı forumlar.

  http://www.muminem.org/sadaka-ve-inf...is-zamani.html
 3. 3
  Allah razı mümine kardeşim fakat tam olarak ne kadar mala tekabul eder, ne kadarını vermekle yükümlüyüz.bununla ilgili bir bilginiz var ise memnun olurum.( bildiğim kadarıyla 80 gr altın değerindeki malın 1/40 ı veriliyor fakat emin değilim ve bu her 80 gr altına eşdeğer mal için mi yoksa 1 kereye mahsus mu veriliyor)selametle 4. 4
  fitre miktarı 6,5 tl
  zekat kimlere veriliyorsa fitrede onlara verilir.
  fakirlere yani kazancı giderini karşılamayan insanlara