Mumine.com ve Sizden Gelen Sorular Forumundan ALLAH rızası için rüyamı yorumlayabilirmisiniz?bir mesaj olduğunu düşünüyorum.. Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  ALLAH rızası için rüyamı yorumlayabilirmisiniz?bir mesaj olduğunu düşünüyorum..

  Reklam
  Öncelikle hayırlı cumalar,RABBIM tüm dualarınızı kabul etsin...

  Ben perşembeyi cumaya bağlayan mübarek gecede(dün) çok çok güzel bir rüya gördüm..Sizden ricam rüyamı yorumlayabilirmisiniz? kalabalık bir mekanda yeşillikli güzel bir bahçede YASİN SURESİ okuyorum rüyamda..bitirdikten sonra cemaatle birlikte küçük bir mescittte namaz kılıyorum..evime geliyorum evimde nerdeyse tüm aile eşrafı oturuyor..dayımın yüzünü görmüyorum ama sadece sesini duyuyorum bana alkolden bahsediyor alkol kullandığını bunun günah olmadığından (bu arada kendisi gerçektede maalsef inançlı biri değildir bu durumda beni hep üzüyor)
  bahsediyor dayım..anneanneme soruyorum "anneanne sen söyle KURANda açık net olarak yazıyor içki haramdır kesinlikle diyorum anneannemde " aman kızım boşver böyle şeyleri" diyor..bana şok oluyorum içerden dayımın sesi geliyor kızım sende LA İLAHE İLLALLAH'çılardanmı oldun diye (
  bende ona anlatmaya çalışıyorum dayı böyle konuşma sende imana gel mutlu olursun diyorm dayım d,nlemiyor bile ..tekrar kalabalığa geliyor ve
  lütfen yardıme edin dayım tamamen inkarcılardan olmuş onu kurtarın çok şiddetli bir azap beklemektedir cehemnnemde böyle devam ederse onu diyorm ..KURANda yazıyor lütfen yardım edin diyorum..kimse beni dinlemiyor çok ağlıyorum sonra ter içinde uyandım..

  Ne olur biri rüyamı yorumlayabilirmi? Tanıdğım bir hocada yok bilen varsa lütfen?
  Selam ve dua ile,


  Paylaş
  ALLAH rızası için rüyamı yorumlayabilirmisiniz?bir mesaj olduğunu düşünüyorum.. Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  hayırlı cumalar

  güzel kardeşim rüyanızı biz yorumlayamayız sizi tanıyan ve çok iyi bilen biri yorumlarsa bu sizin için daha iyi olur herkese rüyalar anlatılmaz bu benim görüşüm bana göre uykudan uyandığınızda siz ne hissetdiyseniz o çok önemli içinizden neye yorduysanız o hayırlı olanıdır..


  Rüya tabiri yapmıyoruz, inşaallah rüyanız hayırlıdır. Çünkü rüyaların tabiri onu gören kimsenin durumuna göre değişir. Bu nedenle rüya tabiri kitapları yerine, ilim ve amelde güvenilir insanlara sorulmasını ve onlardan tabir alınmasını tavsiye ediyoruz.

  Güzel gören güzel düşünür, güzel düşünen güzel hülyalar görür, güzel hülyalar gören de hayatından lezzet alır.

  İslâm'a göre rüya üç çeşittir.

  1- Salih rüya,
  2- Şeytanî rüya,
  3- İnsanın içinde yaşadığı olaylardan doğan rüya.

  Salih rüya vaki olacak olan şeyleri vukuundan evvel fıtrî istidad ile idrak etmekten ibarettir. Peygamber (sav) bununla ilgili şöyle buyurur: Müminlerin rüyası nübüvvetin kırk altı bölümünden bir bölümdür.

  Şeytanî rüya insanı korkutup üzüntüden üzüntüye sevk etmek için uyku halinde insanın kalbine verdiği vesveseden ibarettir. Peygamber (sav) şöyle buyurur: Sizden biriniz sevdiği bir rüya görürse o Allah'tandır. Bunun için Allah'a hamd edip rüyasını söylesin. Hoşuna gitmediği bir rüya görürse o şeytandandır. Şerrinden Allah'a sığınsın ve onu kimseye de açmasın. Yoksa kendisine zarar verecektir.

  İnsanın içinde yaşadığı olaylardan doğan rüya ise. insan bir şeyle meşgul olup onunla fazlasıyla ilgilendiği için hakkında rüya görür. Peygamber (sav) bir hadiste şöyle buyurur: Rüya üçdür. Allah tarafından olup müjde veren salih rüya, üzüntü verip şeytandan
  gelen rüya ve insanın kendi kendine bir şeyler söyleyip tasavvur ettiğinden meydana gelen rüya.

  Yûsuf sûresinde zikredilen Hz. Yusuf un rüyasıyla ilgili âyet ile yukarda zikredilen hadisler bunu ifade ediyorlar. Rüyaların içinde hak rüyalar vardır. Ancak her rüya haktır ve her tabir de doğrudur denilmez. Rüyaya göre hareket ve rüyaya istinad etmek doğru değildir. Hatta fıkıh kitapları beyân ediyorlar: Şeytan her ne kadar Peygamberin suretine giremezse de Şaban'in yirmidokuzunda Peygamber (sav) herhangi bir kimsenin rüyasında yarın Ramazan'ın birinci günüdür oruç tutunuz diye emretse de bu rüya ile amel edilmez. Çünkü rüya ilim olmadığı gibi zabt da edilmez. (Halil GÜNENÇ, Günümüz Meselelerine Fetvalar II. 300 )

  Rüya ve ilham ile amel etmek

  Rüyalar ve İlhamlar Rabbani ve Rahmani; Şeytani ve Nefsani olabilirler. Bu sebeple aralarını iyi belirlemek gerekir. İslam uleması bu konularda şu üç şartın yerine getirilmesi durumunda amel edilebileceğini, ama hiç kimseyi zorlamanın doğru olmadığını belirtirler.

  1-Görülen rüya veya ilham, dinimizin emirlerinden birini kaldırıcı veya yasaklarından birini de helal edici cinsten, yani dine aykırı ve sünnete zıt olmayacak.

  2-Rüya veya İlham güvenilir, herkesin itimat ettiği, Ebu Hanife, Şafii, İmamı Rabbani, İmamı Gazali gibi kişiler olmalıdır. Herkes o zatın yalan söylemeyeceği ve dinin esaslarını hakkıyla bilen ve yaşayan birisi olduğunu kabul etmelidir.

  3-Rüya ve İlhamla elde edilen bilgiler dinin bir emri gibi kabul edilmemeli. Sadece tavsiye edilebilir. Rüyalar ve İlhamlar birer ikazdır, irşattır. Bağlayıcı ve zorlayıcı olamaz. Bu rüya ve İlhama uyanlar ayıplanmayacağı gibi, uymayanlar da ayıplanmaz.
  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet Editör 3. 3
  ALLAH razı olduğunuz verdiğiniz bilgi için,
  hayırlı olduğunu düşünüyorum rüyanın..
  hayırlı geceler.. 4. 4
  İnşallah. Allah hayra çıkarsın seda.rüyamı yorumlayabilir misiniz