Mumine.com ve Sizden Gelen Sorular Forumundan bu boşluğa düşme neden Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  bu boşluğa düşme neden

  Reklam
  teşekkür ederim.hoşbuldum.ben bu siteyi acaba hanımlara yönelik seviyeli ve düzgün iletişim kurabileceğim bir site varmıdır diyerek araştırarak buldum. hem aklıma takılan soruları cevaplamak adına hemde Allah Teala rızası için fikir alışverşinde bulunabileceğim hanımlarla hemhal olmak için buradayım.Ben namaz kılmaya devam etmiş fakat Alllah affetsin inşallah ki zaman zaman bırakmış durumdayım.Tekrardan başladım inşallah.Takva sahibi kullardan olmayı nasip etsin Rabbim hepimize.Bu süreçte çevremde mümine hanım pek olmadığı için sizlerinde desteğini bekliyorum.Yaşadığımız sıkıntılar manevi değerlerimizi daha da çok güçlendirmesi gerekirken acaba neden bir takım ibadetlerimizi aksatmaya neden olur. Yani hayatın durması gibi birşey.Bu konuda bir fikir beyanatında bulunan olur ise mutlu olurum.Sevgi ve muhabbetlerimle


  Paylaş
  bu boşluğa düşme neden Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Huzursuzluğun, bunalımın, stresin en önemli bir kaynağı da şu güzel ifadelerle nazarımıza sunulmuş: “bir şey ‘ma vudia leh’inde istihdam edilmezse atalete uğrar, matlup eseri göstermez.” Sünuhat

  “ma vudia leh”, bir şeyin yapılış gayesi mânâsına geliyor. Gözün vazediliş, yâni yaratılış gayesi: görme... Onu tatların kontrolünde kullanmaya kalkarsanız o âlete zarar verir ve rahatsız olursunuz.

  Her duygusunu ve hissini rıza dairesinde ve istikamet çizgisinde kullanan insanlar dünyada da bir nevi cennet hayatı yaşarlar.

  Kendilerini ebed ülkesinin sonsuz saadetine hazırlayan ve kur’an’dan aldıkları ders ile bu geçici dünya hayatını bir oyun ve eğlence olarak değerlendiren insanların ruhları, her türlü musibet karşısında dipdiri, sapasağlamdır. Onlar bu dünya sahnesinde fakir rolünü oynayacaklarsa bunu en güzel şekilde başarırlar. Hastalandıklarında kıvranmayı çok iyi becerirler. Trajedide gözlerinden yaşlar boşalır. Ama onlar oyunda olduklarını unutmadıkları için, sevinmeleri de üzülmeleri de çok sınırlıdır; oyunun icap ettiği kadardır.

  Dünyayı oyun ve eğlence bilenlerin nazarları âhiretedir. Gayretleri o belde içindir. O beldenin saadeti de, azabı da ebedî... Bunun şuurunda olan ve “innalillah” yâni “biz Allah’ın kuluyuz, hayatımız ölümümüz, bedenimiz, ruhumuz, mevkiimiz, makamımız, kısacası her şeyimiz, onun için, onun rızası içindir” sırrına eren insan, fâni dünyanın geçici sıkıntılarında boğulmaz.

  Her şeyiyle sınırlı olduğunu bilir ve sınırsız elemlerin altına girmez, onları ruhuna yüklemez. Dostlarını sonsuz rahmet ve ihsan sahibi Allah’a emanet, düşmanlarını da yine onun sonsuz adaletine havale eder.

  Ruhunu da bedenini de emanet bilir; onları ne ezer, ne de başkasına ezdirir. Ama gücünü ve kuvvetini aşan sahalarda, bu ağır imtihanı kolayca verebilmek için rabbine iltica eder. Ve neticede o’nun takdirine rıza ile rahat bulur. Dünyadan, dünya ehlinden ve bu âlemin sıkıntılarından korkacağına onların hâlikından korkar, o’na iltica eder. “Allah’tan havf eden (korkan) başkaların kasavetli, belâlı havfından kurtulur.” Sözler

  Her hayır gibi, kalp huzuru da o’nun elindedir. Buna lâyıkıyla iman etsek başkalarının kapılarında dolaşmaktan kurtulacak, aradığımız her güzelliği rabbimizin rahmet kapısında bulacağız.

  Ve üstad Bediüzzaman’dan bir Kur’anî reçete:

  “Hem (Kur’an) mü’mine der:

  İhtiyarın cüz’î ise, kendi malikinin irade-i külliyesine işini bırak. İktidarın küçük ise, kadîr-i mutlakın kudretine itimad et. Hayatın az ise hayat-ı bâkiyeyi düşün. Ömrün kısa ise ebedî bir ömrün var, merak etme. Fikrin sönük ise kur’an’ın güneşi altına gir. İmanın nuruyla bak ki, yıldız böceği olan fikrin yerine her bir âyet-i kur’an birer yıldız misüllü sana ışık verir. Hem hadsiz emellerin, elemlerin varsa nihayetsiz bir sevap ve hadsiz bir rahmet seni bekliyor. Hem hadsiz arzuların, makasıdın varsa, onları düşünüp muzdarip olma. Onlar bu dünyaya sığışmaz, onların yerleri başka diyardır ve onları veren de başkadır.” Sözler


  sie
 3. 3
  Alara mümine, sağolun cevap verdiğiniz için.çok anlamlı bir yazı.Allah razı olsun. 4. 4
  yalnız alara kardeşim, gönderdiğin bu yazı kime aittir acaba. onuda belirtebilirmisin.Allah a emanet ol. 5. 5
  Bu gönderdiğim yazı ALINTIDIR. Sorularla İslamiyetten... 6. 6
  bilgiler için teşekkür ederimboşluğa düşmek ile ilgili sözler,  boşluğa düşmek ile anlamlı sözler