Mumine.com ve Sizden Gelen Sorular Forumundan basortu yasagina ragmen okumak ?! Hakkında Kısa Bilgi
 1. 29

  Reklam

  Reklam




  Ben ihl öğrencisiyim.hadisi serifet taviz tavizi getirir buyuruyor. bu yüzden ben taviz vermeyceğim.onlar bize negel olacaklarını sanıyorlar ama yanılıyorlar bizde farklı yollarla kendimzi geliştireceğiz İNŞALLAH.Rabbim yasağı koyanlara elbet cezasını verecektir.



 2. 30
  Reklam




  nisa nur kardeşim hakkını helal edersen bir şey daha sormak istiyorum son gunlerde hep bunlar konuşuluyor da.hazır okuyan ehli birini bulmuşken sorayım dedim.bu bolümde kontenjan var mı*iktısad falan gıbı sınırsız mı kontenjanı.hakkını helal et lütfen



 3. 31

  --->: basortu yasagina ragmen okumak ?!

  Ne hakkı, varsa helal olsun elbette. (: Kontenjansız girdik bizler ve şuan öyle ama bu yılı bilmiyorum yeni sistem oturtulmaya çalışılıyor örgün Edebiyat öğrencilerinin tepkisi fazla bu duruma değişirmi değişmez mi bilmiyorum..



 4. 32
  teşekkür ederim bu fakiri de dualarınıza katarsanız sevinirim sizin adınıza çok mutlu olduğumu tekrar ifade etmek isiyorum.yolunuz hep hayra,iyiye,güzele doğru açılsın inş.selam ve dua ile..



 5. 33
  Rica ederim ne demek. (:
  Dualar karşılıklı inşaAllah. Güzel dilekleriniz içinse ayrıca teşekkür ederim.
  Rabbim sizinde hakkınızda hayırlı olanı gönlünüze göre versin, inşaAllah.. (:



 6. 34
  kul
  aslında bizler birazda yerimizi unutmaktayız neden dünyaya geldigimizi ve bize rızkın kimin verdiginide.
  bizler kendi neslimizin devamı olan kişileri yetiştirmekle ve rızkımızın sadece ve sadece rabbimizin bize göndermiş oldugunu hatırlayalım.
  ilim bizim için okullarda okumak yerine kitabımızı ögrenmek ve onu gerçekten hem kendimiz ve yetiştirdigimiz evlatlarımıza ögretmektir.
  asıl cahillik rabbimizin göndermiş oldugu yüce kitabı bilmemektir.
  lütfen ögrenelim, yetişelim,yetiştirelim ama islami olarak.
  rabbime emanet olun inşallah.



 7. 35
  Cok garip. Turkiyede neden birakmiyorlar basortusu ile? Ben Hollandada yasarken burda hic birsey demiyorlar. Ben simdi universitede okuyorum ve bana bu gunume kadar hic birsey demediler. Hollandada bir islam okulunda okuyordum. Allah ins bizi nefsimizle bas basa birakmasin. Allahin Huzuruna basimiz dik cikmak nasip olsun ins.



 8. 36
  elbette imanlı erkeklere okuma şansı verip dinine bağlı kızlara okuma şansı vermemek yanlıştır. fakat türkiye cumhuriyetinde belli kurallar vardır, uyulmak zorundadır. okumak herkesin anayasal hakkıdır, bunu çalmak çok yanlıştır. fakat çok şükür laik bir ülkede yaşıyoruz, bu nedenle bunun kurallara uyarak dinimizi yaşayabiliriz. islam dini en güzel dindir, çağımızın gereklerine ve kurallara uygun en içten şekilde yaşayalım dinimizi diyorum .dualarımla.



 9. 37
  ÇARŞAF ONA ELLERİM DEĞİL,CANIM FEDA OLSUN.KES BİLEĞİMİ...
  Aşağıda yazılanlar tamamıyla gerçektir..Hatta biraz da ılımlı anlatmaya çalıştık acizane. Hanife hanım ve niceleri, hanımefendiler, beyefendiler bir dönemin yasakçılarının tutumlarıyla ibadet ve tesettürlerini gizli ve baskı altında yaşadılar. Değil baş örtüleri, çarşaf ve peçeleri uğruna ömürlerini vermeye hazırdılar. Ya biz???

  Buyurun bu gerçekleri paylaşalım


  ALLAH (cc) Uludur...
  ALLAH (cc) Uludur...
  ALLAHdan başka yoktur tapacak...
  ALLAHdan başka yoktur tapacak...


  Müezzin efendi bunları okurken, Hanife hanım yaşlı gözlerle sandalyesine oturdu. ALLAHu Ekber, Bu günleride mi görecektik diye mırıldandı sessizce..Gözlerinden akan yaşları sadece buna değil, sanat okulunda okuyan kızı Şerife Hanımaydı birazda. Zira o evinin gözbebeği ve evlatlarının en hayırlısıydı.

  Hanife hanım uzun boylu, ay yüzlü, asil, takva bir hanımdı. Bir rüya ile Ali Haydar Efendi hz bağlanmış, fakat sokağa çıkmadığı için Bülbül hanımdan derslerini evinde alan bir Osmanlı Hanımefendisi..Oğulları, kızları, damatları dahi ayağının topuğunu görmemiş haya abidesi. ÇARŞAFINI HAKKIYLA TAŞIYAN VE YÜZÜNÜN PEÇESİNİ ÖMRÜNDE HİÇ AÇMAYAN BİR HANIM EFENDİ.

  Ve Şerife Hanım.. Annesinin göz bebeği..Henüz 18 yaşında...O zamanki sanat okulunda dikiş öğretmenliği okuyordu. Tam anlamıyla annesinin terbiyesiyle büyümüş, fakat cumhuriyetin yeni çocukları olarak devrimlerden nasibini almış bir hanımefendi.

  Bir gün ansızın kapı çaldı...Şerife Hanım kapıyı açtığında karşısında polis memurlarıyla karşılaştı. Memur beyler Şerife Hanıma bir davetiye getirmişlerdi...Şerife Hanım davetiyeyi aldığına dair evrağı imzaladı ve merakla zarfı açtı...

  Zarf yeni kurulmuş olan M....K....Paşa derneği başkanı Münevver Hanımdan geliyordu...Şerife hanım belediye sarayında olacak bir toplantıya çağırılıyordu.

  Tolantı günü Şerife Hanım anacığının gözlerinden öperek Belediye Sarayına gitti. Salona girdiğinde kürsüde şapkalı hoş bir hanım konuşma yapıyordu.

  Sevgili MKP derneği üyeleri..
  Bugünden itibaren sizlere kimlikler dağıtılacak ve sizler önce annelerinzden başlamak suretiyle, yakınlarınızı çarşaftan çıkarıp onlara daha modern bir görünüm sunacak pardesüleri giydireceksiniz. Yalnız sokakta herhangi bir azası kesik olup, onu gizlemek amaçlı çarşaf giyenler hariç...
  Bunlara dokunmayacaksınız...

  Şerife hanımın eline kimliğini tutuşturduklarında dünya onun başına yıkılmıştı. Nasıl yapacaktı. Eve geldi. Hiçbir şey belli etmeden iki gün içerisinde bol siyah bir pardesü, siyah bir baş örtüsü, siyah bir eldiven tedarik edip, annesine hediye etti.

  Hanife hanım paketi açtığında gördüğü manzarayla NEUZÜ BİLLAH. BU NEDİR EVLADIM??? dedi...
  Şerife Hanım olan biteni anlattı. ANNECİĞİM ÇARŞAF ARTIK YASAKLANIYOR. HER AİLENİN GENÇ OĞUL YADA KIZLARINI GÖREVLENDİRİYORLAR. ARTIK ÇARŞAFI SADECE AZASI OLMAYANLAR GİYMESİNE MÜSADE EDİYORLAR...

  KIZIIIM, KIZIIIM...SEN NE DİYORSUN..BABAN, İSTİKLAL SAVAŞINDA NE İÇİN ÇARPIŞTI...GETİR SATIRI..MADEM ELİ KOLU KESİKLERE SERBESTMİŞ ÇARŞAF ONA ELLERİM DEĞİL, CANIM FEDA OLSUN. KES BİLEĞİMİ...



  Hanife hanımın çarşafını zorla çıkarmayı başaranlara karşılık o, çarşafının arkasından ağlamaktan ama oldu ve sokak yüzü görmeden Hakk'ın rahmetine kavuştu...ALLAH o celalli Osmanlı Hanımına rahmet eylesin..Kolunu verecek kadar, gözlerini feda edebilecek kadar, sokak yüzü görmemecesine örtülerimize sadık olmayı cümle mümine hanımlarımıza nasib eylesin...



 10. 38
  memmedizeko çook güzel bi yazıydı gözyaşlarımı tutamadım Rabbim ebeden razı olsun...



 11. 39
  kul
  sagol kardeşim gerçektende bu kadar kalbi açık olan insanlardan eylesin rabbim bizleri inşallah.



 12. 40
  açmak zorunda olduğumuz yerlerde açtığımızda günahından bız sorumlu değiliz ki nden açmasın..



 13. 41

  --->: basortu yasagina ragmen okumak ?!

  açmak zorunda olduğumuz yerlerde açtığımızda günahından bız sorumlu değiliz ki nden açmasın..
  kim sorumlu peki neden açmak zorunda olasın o kendi iradenle karar verebileceğin bir durum...!günahından da sen sorumlu olursun...



 14. 42
  [QUOTE]Bu konuda benim de kafam çok karışık. Allah rızası için bana yardım edin!Ben lise son sınıf öğrencisiyim.Bugüne kadar hep hukuk okumak istedim,hedefim buydu.Ama 6 ay önce örtündüm ve üniversitede de meslek hayatımda da hukuk okursam hep başımı açmak zorunda kalacağımı anladım.Şimdi belli bir hedefim yok.Bu sınavı kazanıp bir meslek sahibi olmak zorundayım;çevre,aile VS. şartlarım bunu gerektiriyor.Şimdi psikolog olmayı düşünüüyorum,ama bir psikolog danışanıyla başbaşa konuşmak zorunda ve danışan erkekse başbaşa kalınca da haram işlenmiş olur.Hangi mesleği seçeceğim konusunda kafam karışık,lütfen yardım edin! ALLAH RAZI OLSUN...



liseyi okumak i,  lise okuma caiz mi